۸۵۰ کودک در دست داعش در زندان محاصره شده در سوریه

نگرانی‌ها نسبت به سرنوشت صدها کودک که گمان می‌رود در دست افراط گرایان جهادی در داخل یک زندان محاصره شده در شمال شرق سوریه هستند، افزایش یافته است.

نزدیک به ۸۵۰ کودک در داخل زندان غویران در حسکه هستند که روز پنجشنبه جنگجویان گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) به آن یورش بردند.

حداقل ۱۳۶ نفر از زمان آغاز حمله داعش به این زندان که به منظور آزادی افراد زندانی داعش صورت گرفته کشته شده‌اند.

هزاران مظنون داعش در زندان‌هایی که توسط مقامات کرد اداره می‌شوند، نگهداری می‌شوند.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه که مستقر در بریتانیا است، روز یکشنبه اعلام کرد که ۸۴ جنگجوی داعش، هفت غیرنظامی و ۴۵ کرد از نیروهای امنیتی و نگهبانان زندان در درگیری‌های این زندان که از روز پنجشنبه گذشته شروع شد، کشته شده‌اند.

یونیسف، موسسه خیریه کودکان سازمان ملل متحد اعلام کرد که نگران جان نزدیک به ۸۵۰ کودکی است که در بحبوحه این نبرد در این زندان نگهداری می‌شوند.

در این بیانیه آمده است که جان این کودکان که برخی از آنها ۱۲ ساله هستند در خطر “جدی” است.

در این بیانیه آمده است: “با ادامه جنگ، خطر برای این کودکان از جمله آسیب دیدن یا به خدمت گرفتن اجباری آنهاافزایش می‌یابد.” یونیسف خواستار آزادی این کودکان شده است.

نیروهای دموکراتیک سوریه گفتند که شبه‌نظامیان داعش در بخشی از این زندان پناه گرفته‌اند که صدها کودک هم در آنجا به اتهام ارتباط با داعش در بازداشت هستند.

ائتلاف نیروهای دموکراتیک سوریه همچنین گفته است که از این کودکان به عنوان “سپر انسانی” استفاده می‌شود و هشدار داده است که “در صورت صدمه دیدن کودکان، تروریست‌ها را مسئول خواهد دانست”.

نیروهای دموکراتیک سوریه گفتند که نیروهای آن منطقه اطراف زندان را مسدود کرده‌اند و “جنگجویان داعش که در داخل دروازه‌های زندان قرار دارند دیگر نمی‌توانند فرار کنند”.

خبرگزاری فرانسه گزارش داد که بستگان کودکانی که در این زندان نگهداری می شوند می گویند که آنها بدون شواهد کافی و به دلیل مقاومت در برابر خدمت اجباری برای نیروهای دموکراتیک سوریه بازداشت شده‌اند.

داعش استراتژی جذب اجباری کودکان، از جمله کودکانی را که ربوده بودند، و آموزش آنها برای انجام بمب گذاری‌های انتحاری یا کشتن اسرا را داشت. این کودکان همراه با هزاران جنگجوی داعش از بیش از ۵۰ کشور جهان در زندانهای کردها در شمال شرق سوریه نگهداری می‌شوند.

به گفته دیده‌بان حقوق بشر سوریه مستقر در بریتانیا ، زندان پر ازدحام غویران ۳۵۰۰ مظنون به عضویت داعش از جمله برخی از رهبران آن را در خود جای داده است.

به گفته این سازمان، صدها جهادی که در پی حمله اخیر داعش از زندان فرار کردند، دوباره دستگیر شده‌اند، اما برخی هنوز متواری هستند.بی بی سی

اینرا هم بخوانید

جمهوری اسلامی در دو روز گذشته ٨ نفر را در زندانهای قزلحصار و شیراز اعدام کرد

امروز یکشنبه سی و یکم تیرماه، حکم چهار زندانی که پیشتر از بابت اتهامات مرتبط …