گزارش فارس از اعتراض دانشجویان تربیت مدرس

فارس:مصوبه وزارت علوم برای دریافت هزینه از دانشجویان دولتی باعث شد که برای چهارمین روز شاهد تجمع دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس باشیم، دانشجویانی که حذف «تمام و کمال» و «بی قید و شرط» این هزینه را مطالبه اصلی خود عنوان کرده‌اند.

سال گذشته، وزارت علوم آیین‌نامه‌ای را ابلاغ کرد که طی آن دانشجویان می‌بایست هزینه دروس جبرانی را پرداخت کنند و این قانون باعث شد تا صدای بسیاری از دانشجویان دربیاید و شاهد تجمع‌های اعتراضی نیز در برخی از دانشگاه‌ها بودیم.

اخیرا هم دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس وقتی متوجه شدند که باید این هزینه را بپردازند، از طرفی هم زمانی که برای انتخاب واحد به سامانه گلستان مراجعه کردند با بسته بودن این سامانه به علت عدم پرداخت هزینه دروس جبرانی مواجه شدند، تصمیم گرفتند نسبت به این روند اعتراض کنند و این تصمیم باعث شد که امروز برای چهارمین روز شاهد تجمع این دانشجویان در اعتراض به این مسئله باشیم.

این دانشجویان حذف «تمام و کمال» و «بی قید و شرط»  هزینه لحاظ شده برای دروس جبرانی در اسرع وقت و باز شدن «آنی» سایت گلستان برای انتخاب واحد را از خواسته‌های اصلی خود بیان کردند که حالا به دلیل تجمع یکی از آنها یعنی باز شدن سامانه انتخاب واحد محقق شده، اما همچنان انتخاب واحد مشروط به پرداخت هزینه دروس جبرانی است.

یکی از دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، در همین رابطه گفت: مهمترین مسائلی که باعث شد کار به تجمع دانشجویان بکشد بحث دریافت هزینه دروس جبرانی و از آن مهم‌تر بحث افزایش میزان شهریه‌ها بود.

وی افزود: اخیرا دانشگاه تربیت مدرس طبق نامه‌ای به معاونت‌های آموزشی تمام دانشکده‌ها اعلام کرده که دانشجویان تا اردیبهشت برای پرداخت و انتخاب واحد این ترم به طور مشروط مهلت دارند. ما از فرصت انتخاب واحد استفاده خواهیم کرد اما نسبت به این هزینه زوری و غیرقانونی اعتراض داریم.

علی دانشجوی دیگری است که در دانشگاه تربیت مدرس تحصیل می‌کند، وی هم در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، نسبت به این اقدام وزارت علوم اعتراض کرد و گفت: متاسفانه مسئولان هیچ پاسخ قانع‌کننده‌ای ندارند. رئیس دانشگاه از میان تجمع‌کنندگان عبور می‌کند و حتی حاضر نیست یک دقیقه به صدای آنها گوش دهد.

 یکی از نمایندگان دانشجویان معترض هم در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، به صنفی بودن این تجمع تاکید کرد و گفت: هیچ جریان و گروهی حق ندارد از این تجمع بهره‌برداری سیاسی کند، این تجمع صرفا یک تجمع صنفی است و فقط اعتراض ما نسبت به هزینه‌های لحاظ شده برای دروس جبرانی است.

وی ادامه داد: دانشگاه تربیت مدرس طبق برنامه تدوین شده‌اش قرار بود در سال 1404 خودش را به یکی از سه دانشگاه برتر خاورمیانه و یکی از 200 دانشگاه برتر جهان برساند، حال آیا با این روند این موضوع امکان پذیر است؟

وی افزود: تجمع دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس یک تجمع صنفی است و اصلا سیاسی نیست، ولی متاسفانه مسئولان هیچ کدام پاسخ‌گو نیستند، البته چندان بعید نبود که درد مردم را نفهمند و پاسخی ندهند وگرنه در این وضعیت بد اقتصادی دانشجو را مجبور به پرداخت هزینه نمی‌کردند.

وی تاکید کرد: اکثر مدیران گروه از پولی بودن واحدهای جبرانی بی‌اطلاع بودند و الان هم نسبت به این ظلم معترض هستند، حتی استادی را سراغ داریم که کلاس درس را به نشانه اعتراض ترک کرد.

گفتنی است دانشجویان معترض که امروز برای چهارمین روز به تجمع اعتراضی خود ادامه می‌دهند، در بیانیه‌ای اعلام کردند: امروز گرد هم آمده‌ایم تا نه بگوییم به دانشگاه‌مان و به ساختار و مدیریتش (بخاطر فرصت طلبی و وقت شناسی‌اش). درست چند روز مانده به انتخاب واحد ترم آینده و امتحانات ترم جاری. تو و من دانشجو را در گوشه رینگ بی قانون، بی رحمانه و بی منطق می‌گذارد و می‌خواهد بر خلاف نص صریح قانون اساسی ما را از حق آموزش رایگان محروم کند.

در ادامه تاکید شده است: آری، درد غریب‌تر از آن است که دریابند و پاسخ، غریب تر از آن که بفهمند. بر این باوریم، که سه روز، مقدمه، کافی است تا متن، فریاد برآرد و دانشگاه و مدیریت نا کارآمدش، و هر آن شخص و نهادی که چنین شرط نامنصفانه‌ای را، چنین ظالمانه بر ما بسته است، در وادی انتقاد گزنده و ملامت و قضاوت عموم بیاندازیم.

در قسمت دیگری از این بیانیه آمده است: مدیریت خاموش و بی‌تفاوت، این سکوت نازیبا و این رویکرد غیرقانونی و تبعیض آمیز، ما را بر آن می دارد تا عزم خود را برای احقاق حق مسلم‌مان، جزم‌تر کنیم.

در پایان تاکید شده است: دادخواهی‌ها و اعتراضات برحق، درست در زمانی به اقدامات تند و نه چندان متعارف، تغییر ماهیت می‌دهند، که یا شنیده نمی‌شوند و یا تمایلی به پاسخ‌شان نیست. اما، آنچه بر کسی پوشیده نیست، مشی و مطالبه قانونی و برحق ماست. ما ثابت قدم و پیوسته به حق‌مان، به اعتراضاتمان به شکل گسترده‌تر ادامه خواهیم داد و مطالبه اصلی‌مان حذف «تمام و کمال» و «بی قید و شرط» شهریه ظالمانه و تحمیلی لحاظ شده برای دروس جبرانی در اسرع وقت و باز شدن «آنی» سایت گلستان برای انتخاب واحد است.

به گزارش خبرگزاری فارس، دانشجویان معترض می‌گویند قصد دارند تا رسیدن به مطالبات خود به تجمع ادامه دهند. حال باید دید تکلیف این مصوبه وزارت علوم چه خواهد شد، اینکه آیا وزارت علوم کوتاه می‌آید یا دانشجویان باید هزینه را بپردازند، در هفته‌های آینده مشخص خواهد شد.

اینرا هم بخوانید

فرمانده «فراجا» در تائید حملات نیروهای سرکوبگر به مردم در اعتراضات جاری گفته است :”سلاح ما در میدان، ساچمه‌زن پلاستیکی است”.

اشتری فرمانده «فراجای» رژیم در برنامه تلویزیونی «صف اول» در تائید سرکوب اعتراضات جاری گفته …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.