ماجرای قاچاق۶۰۰هزار تن برنج

شاه حسینی نایب رئیس انجمن واردکنندگان برنج با اشاره به قاچاق برنج از دوبی، گفت: حدود ۵۰۰ هزار تن برنج به صورت قاچاق به کشور وارد می شود که به راحتی می توان آن را رصد کرد. در حال حاضر کشور هند سالانه ۶۰۰ هزار تن برنج به دوبی صادر می کند؛ در سایت گمرک دبی آمار ترخیص ها مشخص است  که ۱۰۰ هزار تن از این برنج به سرزمین خودشان رفته است و مابقی به ایران ترانزیت شده است.

وی با بیان اینکه اینها همیشه از سوی بخش خصوصی اعلام می شود اما گوش شنوایی نیست، افزود: الان ۱۰۰ هزار تن هم از سوی کشورهایی مانند پاکستان به ایران قاچاق می شود.

یکی از دلایلی که باعث شد مابه التفاوت برنج  وارداتی تا سقف ۵۰۰ تومان شناور باشد، این بود که سیاست گذار می خواست که اگر برنج خارجی لطمه ای به بازار برنج ایرانی زد این مابه التفاوت لحاظ شود اما نکته این است که در حال حاضر که لطمه نمی زند و قیمت برنج بیش از حد گران شده است، چرا باید این مابه التفاوت را از واردکننده بگیرند و این رقم را به مصرف کننده برنج خارجی تحمیل کنند؟ زیرا برای واردکننده فرقی ندارد و سود متعارف را می برد.

وی با اشاره به اینکه با کاهش تعرفه، انگیزه از قاچاقچی گرفته می شود، اظهار داشت: شاید  تعرفه ظاهری به تولید داخل کمک می کند اما در عمل به تولید و منابع درآمدی دولت از محل گمرک و مالیات ضربه می زند.با انتقاد از مابه التفاوتی که وزارت جهاد کشاورزی بابت واردات برنج خارجی از واردکنندگان دریافت می کند، گفت: وزارت جهاد کشاورزی مبلغ ۵۰۰ تومان را به ازای هر کیلو برنج وارداتی، به عنوان حمایت از تولید از واردات برنج دریافت می کند. درعین حال در داخل تعرفه را بالا می بریم و این باعث می شود ارزش تمام شده کالاهای وارداتی بیشتر شود و حمایت از تولید داخل باشد اما این سیاست در زمانی که کشاورز در حال تولید نیست و اکثرا برنج های تولید داخل را فروخته اند و قیمت ها جهشداشته است، دلیل منطقی ندارد.مهر

اینرا هم بخوانید

فرمانده «فراجا» در تائید حملات نیروهای سرکوبگر به مردم در اعتراضات جاری گفته است :”سلاح ما در میدان، ساچمه‌زن پلاستیکی است”.

اشتری فرمانده «فراجای» رژیم در برنامه تلویزیونی «صف اول» در تائید سرکوب اعتراضات جاری گفته …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.