ترکیه: ایران باید به گرو‌ه‌های شیعه در سوریه فشار بیاورد

مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امورخارجه ترکیه از ایران خواست با فشار به گروه‌های شبه‌نظامی شیعه، به ‌ویژه حزب‌الله لبنان در سوریه مانع از نقض آتش‌بس شود. به گفته چاووش‌اوغلو نقض‌ آتش‌بس می‌تواند مذاکرات صلح را به خطر بیندازد.

مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امورخارجه ترکیه در گفت‌گویی با خبرگزاری دولتی آنادولو در روز چهارشنبه (۴ ژانویه/۱۵ دی) اعلام کرد که آتش‌بس سراسری در سوریه شکننده است و تا کنون موارد متعددی از نقض آن نیز مشاهده شده است.

وزیر امورخارجه ترکیه با اشاره به مذاکرات صلح که قرار است در اواسط ژانویه درپایتخت قزاقستان برگزار شود گفت: «اگر موارد نقض آتش‌بس در سوریه ادامه یابد، می‌تواند مخل مذاکرات صلح در آستانه شود.»

به گفته چاووش‌اوغلو بیشترین موارد نقض آتش‌بس از سوی گروه‌های شیعه به ‌ویژه حزب‌الله لبنان صورت گرفته است. وزیر امورخارجه ترکیه هم‌چنین دولت اسد را مسئول نقض آتش‌بس در برخی نقاط سوریه دانست.

وزیر امورخارجه ترکیه از ایران خواست که به گروه‌های شیعه فشار بیاورد تا آتش‌بس رعایت شود و مذاکرات آتی صلح به شکست نینجامد.

گفته می‌شود که گروه‌های مسلح شیعه و حزب‌الله که در کنار رژیم اسد علیه مخالفان می‌جنگند، تحت فرماندهی ایران قرار دارند. تا کنون ده‌ها تن از نیروهای سپاه پاسداران ایران نیز در سوریه کشته شده‌اند.

آتش‌بس سراسری از روز جمعه، ۳۰ دسامبر میان رژیم اسد و حامیانش از یک‌سو و گروه‌های مسلح شورشی از سوی دیگر در سوریه برقرار شد. توافق آتش‌بس سراسری به ابتکار و با میانجی‌گری روسیه و ترکیه حاصل شده و به گفته ناظران به ‌رغم درگیری‌های پراکنده هنوز از سوی طرف‌های درگیر در کلیت خود رعایت می‌شود.

به گفته چاووش‌اغلو قرار است که مقامات روسی در روزهای ۹ و ۱۰ ژانویه به ترکیه سفر کنند و درباره تدارک مذاکرات صلح در آستانه با مقامات ترک رایزنی کنند.در روز سه‌شنبه (۳ دسامبر) نیروهای اپوزیسیون سوریه اعلام کردند که در برخی نقاط آتش‌بس از سوی روسیه و نیروهای دولت سوریه نقض شده است. آتش‌بس کنونی شامل گروه “دولت اسلامی” (داعش) و جبهه فتح شام (جبهه نصرت سابق) نمی‌شود.سازمان ملل متحد، آمریکا، اتحادیه اروپا و ایران نیز از این آتش‌بس استقبال کرده‌اند.در طی ۶ سال جنگ داخلی در سوریه حدود نیم میلیون نفر کشته، صدها هزار نفر مجروح و میلیون‌ها نفر نیز آواره شده‌اند.رادیو آلمان

اینرا هم بخوانید

وزیر کار: فقر مطلق نداریم. پژوهشگر حوزه کار:۷۰ درصد مردم دچار فقر مطلق یا نسبی هستند

آفتاب نیوز:صولت مرتضوی وزیر کاری که خود زمانی در روستای باباحیدر به گفته همولایتی‌هایش دچار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.