خطر آزبست و سرطان در منطقه پلاسکو

 

خبرآنلاین:خطر آزبست و سرطان در منطقه پلاسکو. این خطری است که پس از حادثه ۱۱ سپتامبر مطالعات آن را به خوبی نشان داده و مشخص است. ساختمان پلاسکو با همان مواد برج‌های دوقلو عایق شده بوده است. مرگ براثر استنشاق آزبست بسیار دردناک است و تا ده سال طول می‌کشد. تحقیقات صورت گرفته نشان می‌دهد ساختمان‌هایی که قبل از سال ۲۰۰۰ ساخته شده‌اند اکثرا از این ماده خطرناک استفاده گسترده‌ای داشته‌اند. در ساختمانی که ۵۴ سال قبل کار ساختش تمام شده استفاده از آزبست با دانش آن زمان امری عادی بوده است. اما اکنون تحقیقات پزشکی سرطان زا بودن این ماده را به خوبی ثابت کرده است. «آزبست» (asbestos) یا همان چیزی که نام پنبه نسوز یا پنبه کوهی می‌شناسیم یک نوع الیاف معدنی است که به‌صورت طبیعی هم پیدا می‌شود. تا اواخر دهه ۸۰ میلادی از این ماده در بسیاری از ساختمان‌ها استفاده می‌شد اما از حدود سال ۱۹۸۰ میلادی در کشورهای صنعتی جهان استفاده آن به شدت کاهش پیدا کرده‌است. در ساختمان‌ها آزبست برای افزایش مقاومت سیمان در لوله‌های سیمانی و قطعات پوششی سقفی و همچنین به عنوان عایق حرارتی استفاده می‌شود. این الیاف آن‌قدر کوچک هستند که می‌توانند به‌راحتی به بخش‌های عمیق‌تر ریه نفوذ کنند. هر چند در زمان خود آتش‌سوزی میزان این الیاف در هوا کم است اما در زمان عملیات آواربرداری مانند عملیاتی که در محوطه پلاسکو ادامه دارد ع آوار این قابلیت را دارد که الیاف حاوی آزبست را بار دیگر وارد هوا کند. حتی روزها پس از حادثه ۱۱ سپتامبر نمونه‌هایی که از هوای منطقه گرفته شد، وجود سطوح بالایی از آزبست را در هوا نشان می‌داد.

آزبست به خصوص زمانی خطرناک تر می‌شود که ترد و شکننده باشد. در این حالت به راحتی می‌تواند در فضا آزاد گردد. الیاف ریزتر می‌توانند برای مدّت زیادی در هوا باقی بمانند. آنها سپس از راه دهان و بینی به کیسه‌های هوایی بسیار کوچک شش‌ها رفته و باعث بیماری می‌شوند.

باید به خاطر داشته باشد:
• الیاف آزبست با چشم غیر مسلح دیده نمی‌شوند.
• شما نمی‌توانید بوی الیاف آزبست را استنشاق کنید.
• علائم و بیماری‌های مربوط به آزبست چندین سال طول می‌کشد تا مشخص شوند.
• سیگار کشیدن خطرات مربوط به آزبست را چندین برابر افزایش می‌دهد.
• آزبست وقتی وارد هوا شود بسیار خطرناک می‌شود.

به همین خاطر نیروهای حاضر در محوطه پلاسکو باید به صورت الزامی از ماسک مناسب و استاندارد استفاده کنند. حتی به شهروندان هم توصیه می‌شود که از تردد در این منطقه خودداری کنند و در صورتی که به مجبور به این کار هستند از ماسک استفاده کنند. هشدار مهم این است که در صورتی که الیاف آزبست را تنفس کرده باشدی سیگار کشیدن تاثیر و خطر آن را چندین برابر می‌کند.

اینرا هم بخوانید

ذوالنوری، یک اطلاعیه در پارکینگ مجلس زدند که کسانی که خودروی شاسی بلند می‌خواهند مراجعه کنند

ذوالنوری، نایب رئیس مجلس: یک اطلاعیه در پارکینگ مجلس زدند که کسانی که خودروی شاسی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *