آلودگی هوای اهواز از توان سنجش دستگاه‌ها فراتر رفت

افزایش گرد و غبار و آلودگی شدید هوای اغلب شهرهای خوزستان، به ویژه اهواز، شهر مرکز این استان، موضوع تازه‌ای نیست و بارها شهروندان را به تظاهرات و اعتراض به بی‌توجهی مسئولان کشانده است.

بنا به گزارش‌ها طوفان گرد و غباری که با سرعت ۶۰ کیلومتر در ساعت بخش‌هایی از خوزستان را درنوردید آلودگی هوای اهواز را به شکل کم‌سابقه‌ای افزایش داده است.

علی‌رضا آذریان، مسئول آزمایشگاه هوای اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان روز جمعه، ۸ بهمن اعلام کرد که غلظت آلودگی هوای اهواز از صبح امروز به اوج رسید و این وضعیت تا ساعت‌های نخست بعد از ظهر همچنان ادامه داشت.

خبرگزاری دولتی ایرنا از قول این کارشناس هواشناسی گزارش داد که میزان ذرات معلق در هوای اهواز به ۱۰ هزار میکروگرم بر مترمکعب رسیده است.

آلودگی، فراتر از توان سنجش دستگاه‌ها

حد استاندارد ذرات گرد و غبار در هوا ۱۵۰ میکرو‌گرم در مترمکعب است. با این حساب هوای اهواز بیش از ۶۶ برابر آلوده‌تر از حد مجاز است.

آبان ماه امسال زمانی که گرد و غبار هوای اهواز به حدود هزار میکرو‌گرم رسیده بود تمام مدرسه‌ها در تمام مقاطع تحصیلی و کلیه دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی این شهر تعطیل شدند.

افزون بر این احتمال می‌رود میزان واقعی آلودگی از آنچه دستگاه‌ها نشان می‌دهند بیشتر باشد زیرا به گفته‌ی آذریان دستگاه‌های سنجش آلودگی هوا امکان اندازه‌گیری گرد و غبار بیش از ۱۰ هزار میکروگرم بر مترمکعب را ندارند.

اداره کل هواشناسی خوزستان می‌گوید شعاع دید در اهواز به کمتر از ۵۰ متر رسیده است. به گزارش روابط عمومی اداره کل فرودگاه‌های خوزستان تا ساعت ۳ بعدازظهر جمعه، دست‌کم پرواز ۹ هواپیما از فرودگاه اهواز لغو شده است.

آلودگی آب لوله‌کشی، محرومیت بسیاری از روستاها از دسترسی به آب آشامیدنی، و بارش باران‌های اسیدی از دیگر مشکلاتی است که در سال‌های گذشته عرصه را بر مردم خوزستان تنگ کرده و دولت تا کنون اقدام موثری برای حل این مشکلات نکرده است.

کانون‌های گرد و غبار اطراف اهواز

آلودگی شدید هوا برگزاری نماز جمعه در شهر اهواز را نیز منتفی کرد. همچنین پلیس راهوار نیروی انتظامی خوزستان اعلام کرده که به علت افزایش گرد و غبار و کاهش شعاع دید، جاده اهواز ـ سربندر تا اطلاع ثانوی بسته است.

کوروش بهادری، مدیرکل اداره هواشناسی استان خوزستان گفته است: «گرد و خاک به سمت شهرهای دیگر از جمله آبادان، ماهشهر ، هندیجان، بستان و دشت‌آزادگان در حرکت است و شعاع دید در این شهرها را نیز کاهش می‌دهد.»

ظهر جمعه میزان گرد و غبار در شهرهای هندیجان هفت هزار و ۶۰۹ میکروگرم، سوسنگرد یک هزار و ۲۳۶ میکروگرم، ماهشهر ۷۰۹ میکروگرم و در خرمشهر ۷۸۹ میکروگرم بر مترمکعب ثبت شده است.

پیش از این برخی مسئولان ایرانی تلاش کرده‌اند گناه آلودگی شدید هوا در غرب و جنوب ایران را بر گردن کشورهای همسایه و معضلات زیست‌محیطی آنها بیندازند.

بهادری به خبرگزاری ایرنا گفته، وضعیت بحرانی اخیر از آنجا ناشی شده که طوفان شدید تمام کانون‌های داخلی اطراف اهواز را فعال کرده و “هیچ کانون خارجی در بروز این پدیده دخالت ندارد”.

مدیرکل هواشناسی خوزستان احتمال می‌دهد اگر طوفان کانون‌های گرد و غبار در عراق را هم فعال کند، شهرهای خوزستان روز شنبه وضعیتی مشابه امروز داشته باشند.رادیو آلمان

اینرا هم بخوانید

ضرب و جرح و وخامت حال شعیب میربلوچزهی، معترض محکوم به اعدام در زاهدان

کانال تلگرامی «حال وس» گزارش داده شعیب میربلوچزهی، نوجوان معترضی که مهر ماه در هجده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *