مرگ روزانه 9نفر درا ر مصرف مواد مخدر.یکصد هزار نفر در “مراکز ترک اعتیاد” …

ایرنا،حمیدرضا صرامی مشاور مدیرکل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر گفته است: روزانه 9 نفر به علت مصرف مواد مخدر در کشور جان خود را از دست می دهند.یکصد هزار نفر در مراکز ترک اعتیاد کشور هستند.

در 25 سال اخیر 76 تن مواد مخدر در انواع مختلف در خوزستان کشف و ضبط شده و 300 هزار مجرم نیز دستگیر شده اند؛ و در سال 94 نسبت به سال 68 دستگیری مجرم در بخش مواد مخدر 3.5 برابر شده و رشد 13 برابری را در کشفیات داشتیم.

وی دلیل این افزایش مرگ و میر را افزایش ناخالصی در مواد مخدر عنوان کرد.
وی با اشاره به اینکه در 6 ماه نخست امسال مرگ و میر بر اثر مصرف اعتیاد در کشور افزایش یافته افزود: سازمان بهزیستی و بهداشت اقدامات خوبی را با توجه به حجم بالای تعداد معتادان در کشور برای زیر پوشش قرار دادن این قشر برای درمان انجام داده است.
وی با اشاره به اینکه یکصد هزار نفر در مراکز ترک اعتیاد کشور وجود دارد گفت: طبق برنامه پنجم و ششم توسعه باید سالانه پنج درصد از تعداد افراد معتاد در کشور کاهش یابد.
بر اساس تحقیقات انجام شده، در سال 86 میزان رواج مواد مخدر بین زنان کشور در حدود 5.6 درصد، و در سال 90 نیز این رقم به 9.3 درصد رشد یافت و در سال 94 نیز تحقیقاتی در این زمینه انجام گرفته که هنوز آمار آن تهیه نشده است.

** 22درصد کارگران محیط های صنعتی دچار اعتیاد هستند
طبق بررسی انجام شده در سطح کشور 22 درصد کارگران در محیط های صنعتی دچار اعتیاد هستند و با توجه به اینکه خوزستان یک استانی صنعتی است باید به این نکته مهم توجه ویژه شده و حساسیت لازم در این بخش وجود داشته باشد. از دیگر مقوله های موضوع مواد مخدر که امروزه بسیار مطرح است تغییر الگوی مصرف است که مصرف مواد مخدر در کشور از تریاک به کراک، از کراک به هروئین و از هروئین به شیشه و در نهایت به مواد مخدر چند ماده ای تغییر مصرف داده است.
وی بیان اینکه مصرف شیشه در کشور در حال کاهش است و جایگزین آن مصرف ماری جوانا و گل شده گفت: افزایش مصرف مواد می تواند سندرم بی انگیزشی و شرایط ناامیدی را برای نوجوانان رقم بزند.
وی با بیان اهمیت تحقیقات در حوزه مواد مخدر اظهار کرد: به پایان نامه هایی که با موضوع مواد مخدر باشد مبلغ 20 میلیون تا 40 میلیون ریال کمک مالی می شود.

** عملکرد ضعیف فرهنگی خوزستان در حوزه مواد مخدر
مشاور مدیرکل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر کشورگفت: در بحث تهدیدی که مواد مخدر برای جامعه دارد استان خوزستان به لحاظ فرهنگی برای پیشگیری و درمان اعتیاد عملکرد بسیار ضعیفی داشته است.
صرامی افزود: دستگاه های فرهنگی در خوزستان که برای بحش پیشگیری و درمان اعتیاد باید وارد شوند، عملکرد مناسبی نداشتند و باید بیشتر تلاش کنند.
وی اظهارکرد: در 25 سال اخیر 76 تن مواد مخدر در انواع مختلف در خوزستان کشف و ضبط شده و 300 هزار مجرم نیز دستگیر شده اند؛ و در سال 94 نسبت به سال 68 دستگیری مجرم در بخش مواد مخدر 3.5 برابر شده و رشد 13 برابری را در کشفیات داشتیم.

** 58 درصد معتادان زیر سن 34 سال هستند
وی با بیان اینکه متاسفانه بیشترین آمار افراد مبتلا به اعتیاد در قشر جوان است اظهارکرد: در حدود 14 درصد افراد بین سن 15 تا 19 سال به اعتیاد مبتلا هستند.
وی با اشاره به اینکه هفت میلیون نفر از جمعیت ایران مصرف کننده مواد مخدر و یا تمایل به مصرف مواد مخدر دارند ادامه داد: آموزش و پرورش از جمله دستگاه هایی است که برای کاهش آمار معتادان در جامعه باید به آن توجه شود؛ این دستگاه با یک میلیون کادر آموزشی و 13.5 میلیون دانش آموز می تواند یک کار فرهنگی بزرگ در زمینه کاهش آمار معتادان در کشور انجام شود.
وی گفت: تشکل های مردم نهاد و تشکل های کارگری از جمله مراکزی هستند که می توانند در توسعه فرهنگ مبارزه با مواد مخدر در کشور فعالیت داشته باشند.
صرامی با اشاره به مصرف مواد مخدر در بین دانشجویان افزود: بر اساس تحقیق سال 92 در حدود 2.96 از دانشجویان دانشگاه های دولتی دچار اعتیاد بودند البته آمارها نشان می دهد که مصرف قرص روان گردان بین دانشجویان کاهش یافته و بیشتر از قرص های شب بیداری استفاده می کنند.

**افزایش گرایش به مصرف مواد مخدر در نبود امکانات تفریحی در شهر
یکی از موارد گرایش به مصرف مواد مخدر نبود اماکن کافی تفریحی در سطح شهرها است که اگر برنامه غنی سازی اوقات فراغت به ویژه برای قشر جوان و نوجوان وجود نداشته باشد آنها تمایل بیشتری به مصرف مواد مخدر خواهند داشت.  یکی دیگر از عوامل تمایل به مصرف مواد مخدر وجود نقاط حاشیه شهر است که 10 میلیون نفر حاشیه نشین در کشور، خطر افزایش آمار افراد معتاد را بیشتر می کند.

اینرا هم بخوانید

اعتصاب کارکنان و کارگران پتروشیمی آبادان

چهارشنبه ۱۲ مهر ۴۰۲،کارکنان پتروشیمی آبادان، کارگران قراردادی و اورهال در پی عدم پرداخت حقوق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *