اخبار کارگری

بخش ایران:  نسان نودینیان

بخش بین المللی: داوود رفاهی

 

تجمع کارگران بازنشسته فرنخ ،ناز نخ ومه نخ قزوین مقابل ساختمان استانداری

به گزارش ایلنا، به نقل از منابع خبری در کارخانه های  فرنخ ،ناز نخ ومه نخ گفته می‌شود  که  حدود ١٥٦ نفر  از کارگران بازنشسته  واحد ناز نخ و حدود ٢٠٠ نفر از واحد های فر نخ و مه نخ که از سال ٩٠ تاکنونبه مرور بازنشسته شده‌‌اند هنوز نتوانسته‌اند سنوات پایان کار خود را دریافت کنند و به همین دلیل تعدادی از آنها  صبح امروز با تجمع مقابل ساختمان استانداری قزوین خواستار پی گیری مسئولان این نهاد دولتی در دریافت مطالبات خود شدند.

به گفته یکی از کارگران بازنشسته  مجتمع تولیدی ناز نخ مجموع مطالبات سنواتی آنان به حدود یازده میلیارد  تومان می‌رسد که به صورت مشخص میزان طلب هر یک از کارگران حدود ٣٠ تا ٤٠ میلیون تومان می شود.

طبق اظهارات وی، کارگران بازنشسته بعد از سالها تلاش با سوابق بالای ٢٠ سال توانستیم با استفاده از قانون مشاغل سخت و زیان آور از این کارخانه بازنشسته شویم  اما ظاهرا کارفرما نبود منابع مالی را دلیل عمل نکردن به تعهدات خود عنوان می کند اما آن‌ها که از ادامه این وضعیت خسته شده‌اند تصمیم به برپایی این تجمع گرفته اند.

 

اعتراض کارگران هپکو مقابل دادگستری کل استان مرکزی(اراک) با شعار:

یه اختلاس کم بشه!

مشکل ما حل میشه!

تجمع و حضور در خیابان های اراک توسط کارگران شرکت هپکو به کار هر روز این کارگران تبدیل شده است. روز ٨ بهمن کارگران هپکو برای جندمین بار به خیابان آمدند. در این روز کارگران هپکو در اعتراض به وضع بلاتکلیف کاری و خطر بیکار شدن از کار و ٥ ماه دستمزد پرداخت نشده در مقابل دفتر نمایننده خامنه ای در این شهر تجمع کردند.

این کارگران در تجمع روز گذشته با شعار مرگ بر مسئول بی لیاقت، مسئول بی لیاقت استعفا، استعفا، استاندار بی لیاقت استعفا، استعفا بر خواستهایشان تاکید کردند.

کارگران هپکو از اول دیماه د راعتراض بسر میبرند و از هجده دیماه اعتراضاتشان شتاب بیشتری گرفته و هر روزه شده است. این اعتراضات همچنان ادامه دارد . کارگران هپکو کوتاه نمی آیند.

 

تشدید اعتراضات کارگری در مجتمع نی شکر هفت تپه

یکی از کارگران مجتمع نی شکر هفت تپه گفت: دلیل تشدید امروزاعتراضات کارگران این مجتمع عملی نشدن وعده کارفرمای بخش خصوصی کارخانه در پرداخت مطالباتشان است.

به گفته وی در آخرین اعتراض کارگران که در  روز چهارشنبه هفته گذشته(٦بهمن ماه) انجام شد  کارفرما وعده پرداخت  حداقل یک ماه از مطالبات کارگران را برای روز شنبه (٩ بهمن ) وحداکثر  امروز یکشنبه ( ١٠ بهمن ماه) داده بود اما از آنجایی این وعده محقق نشد کارگران معترض امروز اجتماع اعتراضی خود را در محوطه کارخانه از سرگرفتند

 

بیست و سومین روز اعتراضات کارگران سیمان مسجد سلیمان

از صبح روز ٩ بهمن اعتراضات ٤٨٠ کارگر کارخانه سیمان مسجد سلیمان وارد بیست و سومین روز خود شد. اعتراض این کارگران به تعویق پرداخت دستمزدها است. بنا بر خبر در این واحد تولیدی حدود ٤٨٠کارگر رسمی و قراردادی شاغل بین ١٥ تا ١٨ماه مطالبات معوقه مزدی، طلبکارند. بعلاوه بدلیل عدم پرداخت حق بیمه آنها به تامین اجتماعی با مشکل روبرو شده اند. به گفته کارگران وضعیت آنان از حدود ٤ سال پیش بدتر شده و حدود ٦ سال است که کارفرما از اجرای طرح طبقه بندی که چندرقازی به حقوقشان اضافه میکند، سرباز میزند.

 

تجمع اعتراضی کارگران فیبر ایران مقابل ساختمان استانداری گیلان

صبح روز ٩ بهمن حدود ٥٤ کارگر اخراج شده فیبر ایران انزلی در اعتراض به اخراجها و تعویق پرداخت ٥ ماه دستمزد مقابل ساختمان استانداری گیلان دست به تجمع زدند.

به گفته کارگران بعد از بدقولی کارفرما‌، شورای اشتغال منطقه آزاد انزلی مصوبه ای را در خصوص دریافت ٨ ماه مقرری بیمه بیکاری برای کارگران اخراج شده فیبر ایران تصویب کردند که در آن کارفرما مکلف می شد همه کارگران را برای دریافت بیمه بیکاری به اداره کار وتامین اجتماعی معرفی کند و این در حالیست که کارفرما از این مصوبه شورای اشتغال منطقه آزاد انزلی سرباز میزند. این کارگران در اعتراض به این بلاتکلیفی و عدم پرداخت دستمزدشان چندین بار مقابل استانداری گیلان و سایر مراکز دولتی در استان و شهرستان تجمع کرده اند. اما جوابی نگرفته اند. این اعتراضات ادامه دارد.

گفتنی است که از مجموع ١١٠ کارگر شاغل این کارخانه ٥٤ نفر اخراج و مابقی به کار اشتغال دارند.

 

اعتصاب کارگران شرکت سد عمارت در اردبیل

طبق گزارش رسیده، کارگران شرکت سد عمارت و شرکت ملی ساختمان شهرستان گرمی از توابع استان اردبیل در اعتراض به پرداخت نشدن ٧ ماه مطالباتشان دست به اعتصاب زدند.

این کارگران همچنین خواستار تعطیل کردن حداقل یک روز کار در هفته هستند. بدنبال این اعتراضات کارفرمای اصلی که وابسته به نهاد بنیاد مستضعفین میباشد به کارگران وعده داده یک ماه از حقوق معوقه کارگران را پرداخت و یک روز در هفته را نیز تعطیل کند.

 

چهارشنبه٦بهمن جمعی ازاعضای سندیکای کارگران شرکت_واحد اتوبوسرانی تهران باحضوردرایستگاه شماره١به آتش نشانان تسلیت عرض نموده وبااهداء شاخه های گل اعلام مدردی و همبستگی کردند

 

اعتراضات کارگران سیمان مسجدسلیمان ادامه دارد

روز ٧ بهمن ٤٨٠ کارگر کارخانه سیمان مسجد سلیمان در بیستمین روز اعتراضشان در اعتراض به تعویق پرداخت ٥ ماه دستمزد و وضعیت نا امن شغلی شان دست به تجمع زدند. به گفته کارگران مشکلات آنان از حدود ٤ سال قبل و بهانه کردن مشکلاوت مالی شروع شده است. روز ٧ بهمن کارگران این کارخانه همانند روزهای گذشته به صورت دوشیفت در محوطه کارگاه و استراحتگاه کارخانه تجمع کرده و پیگیر خواستهایشان شدند. جمع شده‌ و منتظر عملی شدن وعده‌های داده شده درخصوص مطالباتشان هستند.

همچنین حدود صد نفر از کارگران شاغل در کارخانه سیمان مسجدسلیمان از حدود دو سال پیش مشمول بازنشستگی تحت قانون مشاغل سخت و زیان‌آور قرار دارند اما به دلیل پرداخت نشدن هزینه بازنشستگی پیش از موعد ازسوی کارفرما معطل صدور احکام بازنشستگی خود هستند.

 

تجمع کارگران شهرداری شوشتر در اعتراض به بازگشت پیمانکاران

طی روزهای پنجم و ششم بهمن ماه جمعی از کارگران شهرداری شوشتر در اعتراض به تبدیل وضعیت قرارداد های خود به پیمانی دست تجمع اعتراضی برپا کردند. تجمع روز ٥ بهمن در مقابل فرمانداری بود که بدنبال آن وعده داده شد که در این رابطه جلسه ای در شهرداری برگزار خواهد شد تا به آنها جواب دهند.

به گفته این کارگران از ابتدای ماه جاری، شهرداری شوشتر وضعیت استخدامی کارگران شاغل در بخش های موتوری ،آتش نشانی،حراست واداری این مجموعه را از حالت قرارداد مستقیم به به پیمانکاری تغییر داده است و در نتیجه امنیت شغلی صاحبان این مشاغل در معرض تهدید قرار گرفته است. در همین رابطه این کارگران قبلا در مقابل ساختمان فرمانداری و نماینده مجلس در شوشتر تجمع کرده بودند. و اکنون علیرغم این اعتراضات این کار صورت گرفته است.

 

اعتراض کارگران نیشکر هفت تپه از سرگرفته‌شد

روز ٦ بهمن صدها تن از کارگران نیشکر هفت‌تپه به منظور دریافت دستمزد ومطالبات عقب‌مانده خود و همچنین در اعتراض به ابلاغیه مدیریت مبنی برجلوگیری از اعتراضات به هرنحوی، اعتصاب کردند.

در همین رابطه قبلا نیز این کارگران تجمع کرده و پیگیر خواستهایشان شده بودند. به گفته کارگران از یکسو هنوز دوماه از موعد دریافت آخرین دستمزدشان گذشته است و از سوی دیگر مطالبات مربوط به پاداش سال گذشته آنان نیز هنوز صورت نگرفته است. بدین ترتیب کارفرمای مجتمع هفت‌تپه تا پایان سال بیش از ٤٥ میلیارد تومان تعهدادت مالی به کارگران دارد که با ید پرداخت کند.

بعلاوه بیش از ٢٥٠ کارگر بازنشسته این مجتمع هنوز نتوانسته‌اند مطالبات بازنشستگی خود را از کارفرما دریافت کنند در عین حال تعداد زیادی از کارگران روزمزدی مجتمع حقوق بهمن واسفند ماه سال گذشته خود را از کارفرما طلبکارند.

همچنین پرداخت نشدن حق بیمه دوران بیکاری کارگران نی‌بر که در فاصله سالهای ٦٨تا ٩٢مشغول کار بوده‌اند از دیگر خواسته های این گروه از کارگران مجتمع نیشکر هفت‌تپه است.

 

تجمع اعتراضی کارگران کاشی اصفهان

روز ٤ بهمن کارگران کارحانه کاشی اصفهان در اعتراض به ٦ ماه دستمزد پرداخت نشده شان در مقابل این کارخانه در جاده نجف آباد تجمع کردند. این دومین روز تجمع این کارگران بود.

 

تجمع رانندگان اتوبوسرانی رشت

در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق؛ رانندگان اتوبوسرانی رشت تجمع کردند

حدود ٤٠ نفر از رانندگان شرکت اتوبوسرانی رشت روز گذشته روبروی این شرکت تجمع کردند. این افراد در اعتراض به پرداخت نشدن ٢ ماه حقوق شان در بلوار شهید چمران رشت روز گذشته تجمع کردند.رانندگان اتوبوسرانی رشت در ادامه اعتراض شان از روشن کردن اتوبوس ها برای جا به جایی مسافران خودداری کردند.یکی از از رانندگان معترض به نمایندگی از همکارانش گفت : الان ٢ ماه است که حقوق نگرفته ایم و وارد ماه سوم می شویم.وی افزود : علاوه بر این مابه التفاوت افزایش سالانه حقوق و مزایای از سال ٩٠ تا کنون پرداخت نشده است.تجمع رانندگان اتوبوس رانی رشت پس از یک ساعت با وساطت و قول مسوولان این شرکت برای پرداخت مطالبات خاتمه یافت و رانندگان به سرکارشان بازگشتند.

 

گزارش

 

پیام همبستگی جمعی از زندانیان سیاسی با آتش نشانان

پیام تسلیت و همدردی با بازماندگان قربانیان پلاسکو

در این غوغای تاسف و اندوه که دود سفید همچنان از ویرانه های پلاسکو به آسمان میرود و چشمان بسیاری را سیراب میکند، جانباختن تعدادی از آتش نشانان شجاع و متعهد و مردم بی پناه جای تاسف و تاثر و اندوه عمیق ما زندانیان گردیده است. آتش نشانانی که آنچنان در حمایت از جان و مال مردم ایستادگی کردند و بخاطر سودجویی مشتی سرمایه دار که علیرغم اخطار های قبلی مبنی بر ناامن بودن این ساختمان تجاری، به تجارتشان ادامه دادند، قربانی شدند. ذهن ما نزد قربانی ها و انسانهاییست که تحت تاثیر این واقعه قرار گرفته اند. از صمیم قلب به بازماندگان این عزیزان تسلیت میگوییم. حادثه دردناک پلاسکو تلنگری محکم و واقعی بر ما مردم است که دیگر اجازه ندهیم بخاطر سودهای کلانشان اینچنین با جان و زندگی ما بازی کنند. همبستگی پرشور شما مردم در حمایت از آتش نشانان و قربانیان این حادثه دردناک افتخار آفرین بود، ما هم اینجا در زندان در این همبستگی ها شریک هستیم. ما خواهان تامین زندگی کسانی هستیم که در این ماجرای دردناک نان آورشان را از دست دادند. ما خواهان زندگی انسانهایی هستیم که در این فاجعه هولناک هست و نیستشان را از دست دادند و به صف عظیم بیکاران اضافه شدند. ما خواستار ایمن شدن اماکن عمومی از جمله سه هزار ساختمان دیگری که مثل پلاسکو به ناامن بودنش هشدار داده اند و هزاران مدرسه و محیط کار هستیم. ما خواستار اعلام لیست عزیزانی و گرامیداشت آنها بعنوان قربانیان سرمایه هستیم. ما خواهان رسیدگی به وضع آتش نشانان هستیم که چنین با جان و زندگیشان در نجات جان انسانها میکوشند و اسیر زندگی زیر خط فقر شده اند. ما خواستار مجهز شدن ایستگاههای آتش نشان به تجهیزات لازم هستیم که دیگر نشنویم، چون نیروی کافی نبود، چون ماشین کافی نبود، چون آب نبود و هزار کمبود دیگر، انسانهای بیشتری قربانی شدند. ما خواهان پایان دادن به فجایعی مثل پلاسکو هستیم. فرو ریختن ساختمان پلاسکو هشداری برای ما مردم است که خواستهایمان را پیگیر شویم و برای دولتمردان که باید فورا و فورا کاری کنند.

بهنام ابراهیم زاده زندانی سیاسی و داود گندمی و هادی عارف پور آتش نشان ایستگاه ١٥ تهران و جمعی از زندانیان سیاسی و مدتی زندان رجایی شهر

بهمن ٩٥

 

اپراتورهای برق یاد آتش‌نشانان جانباخته را گرامی داشتند

اپراتورهای پست های فشار قوی برق روز گذشته در ایستگاههای مرکزی آتش‌نشان‌ی سراسر کشور حاضر شدند و یاد شهدای آتش نشانی را گرامی داشتند. روز گذشته اپراتورهای پست‌های فشار قوی برق از رشادت آتش‌نشانان جان باخته در حادثه پلاسکو تقدیر کرد. این اپراتورها با حضور در ایستگاه‌های آتش نشانی استان‌های محل فعالیت خود ضمن تسلیت به آتش‌نشانان، یاد شهدای فاجعه پلاسکو را گرامی داشتند.یکی از این کارگران وزارت نیرو می‌گوید: از یک طرف بی‌توجهی ها و بی مبالاتی های مسئولین و از سوی دیگر فداکاری‌های آتش‌نشانان همه را غافلگیر کرد؛ ما هم به سهم خود فقط خواستیم از این فرزندان رشید وطن تقدیر کنیم و بگوییم که قدردان این همه فداکاری هستیم.ایلنا

 

کارگران

محمد حبیبی :شوخی نکنید آقایان؛ جهنم زیر پاهای شماست!

روزنامه همدلی

اینجا راحله می فروشند.سیزده ساله ،بی شناسنامه ،بی هویت ،ناقابل! دومیلیون تومان.

“دومیلیون را بده ،بچه را ببر ،هرجا که خواستی “برادرش می گوید که حالا تنها سرپرست اوست.

اینجا پسرکی پنج ساله را می فروشندبه امید رسیدن به سرپناهی. شوهرم تصادف کرده و زمین گیر است ،خودم مریضم و پول دکتر ندارم.چاره ای نداریم .هر جا رفتیم کسی کمکمان نکرد”مادرش می گوید.اگهی فروشش را گذاشته اند.نا قابل !در ازای اجاره یک خانه کوچک در شهرستان.”

اینجا بچه پولدارهایی هستند ، که پورشه های میلیاردی سوار می شوند.برای پارتی های اخرشب شان خاویار سرو می کنند ،و برای دسرشان ،شیرینی و بستنی با روکش طلا سفارش می دهند.ناقابل ! دومیلیون تومان.

اینجا بیمارستانهایی دارد شبیه به وال استریت.بازاری برای خرید وفروش بچه.زنهایی می ایند.کودکشان را به دنیا می اورند،برگه ای را امضا می کنند و بچه را می فروشند.ناقابل !بین پانصد هزار تا یک و نیم میلیون تومان.

اینجا بازارهایی دارد برای خرید و فروش حیوان.آدمهایی می آیند تا برای سرگرمی روزانه اشان ،پول خرج کنند.حیواناتی از هر نوع و هرنژاد.ناقابل ! از صدهزار تا سی میلیون تومان.

اینجا کودکانی دارد که آموزش می بینند.نه در مدرسه که در خیابان.آموزش می بینند که از طلوع صبح تا بوق سگ برای اربابشان کارکنند.کارگرانی که اگر خوب کارکنند ،قیمت شان بیشتر می شود.قیمت این کودکان برده،ناقابل! از صدهزار تا پنج میلیون تومان.

اینجا دانش امورانی هستند که تعطیلات آخر هفته شان مسافرت های اروپایی است.خجالت می کشند که همکلاسی هایشان بفهمند برای تعطیلات عید به مالزی رفته اند.شهریه این مدارس ،ناقابل! بین ٢٠ تا ٢٥ میلیون تومان در سال.

اینجا ادمهایی هستند که در گور می خوابند.درساختمانهای مخروبه می خوابند .در میان لوله های فاضلاب می خوابند.تا از سوز سرمای زمستان در امان باشند.

اینجا مسئولینی هستند که گورخوابها را جمع می کنند و به گوشه خیابان می فرستند.مسئله شان را حل می کنند.در سرما گوشه خیابانها یخ می زنند و می میرند.بدتر از آنها ، اینجا قلم بدستانی داریم که سر شان را بالا می گیرند،باد به غبغب شان می اندازند و با بی سوادی تمام می گویند: شاید گورخوابها خودشان مقصر باشند.

اینجا آقا زاده هایی هستند که آب معدنی های مارک دار نروژی می نوشند.ناقابل!لیتری شصت هزار تومان.

اینجا کارگرانی هستند ،که از صبح تا به شب ،آویزان در میان زمین وهوا،بر روی داربست ها،با جانشان بازی می کنند،ناقابل! فقط برای چهل هزار تومان.

اینجا بچه پولدارهایی هستند که پول توجیبی ماهانه شان کفاف خرج شان را نمی دهد و معترض اند.ناقابل! ماهانه بین ٣٠تا ٤٠ میلیون تومان.

اینجا معلمان بازنشسته ای هستند که پول بازنشستگی کفاف زندگی شان را نمی دهد.پس از شب تا به صبح نگهبانی می دهند.ناقابل! فقط برای ماهانه ششصد هزار تومان.

اینجا همه، از مسئول و کارشناس و روشنفکر و دانشگاهی و قلم بدست ،هر روز اندرز می دهند و شما را می ترسانند.ازفقر و بدبختی ،از روند رو به افزایش شکاف طبقاتی.و به شما هشدار می دهند،که ادامه آن ،آتشی به پا می کند و همه را می سوزاند.

این جاست که بایدسر را بالاگرفت، چشم در چشمشان دوخت و با لبخندی بر لب چنین گفت :

شوخی نکنید اقایان! جهنم همین جاست.همین لحظه ،همین اکنون .ناقابل!درست زیر پاهایمان.

 

بین المللی

آمریکا – تظاهرات بیش از نیم میلیون نفر بر علیه ترامپ

یک روز پس از آغاز ریاست جمهوری دونالد ترامپ، صدها هزار نفر از حامیان حقوق زنان در واشنگتن به خیابانها آمدند. تظاهرات مشابهی در حمایت از حقوق زنان و مخالفت با دونالد ترامپ در حدود سیصد شهر آمریکا برگزار شده است. اظهار نظرهای دونالد ترامپ در طول مبارزه های انتخاباتی درباره زنان و مهاجران بارها جنجال به پا کرد. از طرفی صحبت های آقای ترامپ درباره رفتارش با زنان باعث شد که بسیاری او را به زن ستیزی متهم کنند. سازمان دهندگان این اعتراضها می گویند نگران هستند ریاست جمهوری دونالد ترامپ باعث زیرپاگذاشته شدن حقوق زنان شود.مایکل مور، کارگردان آمریکایی در تجمع واشنگتن گفت: امروز صبح از خواب بیدار شدم و صفحه اول واشنگتن پست را دیدم که نوشته بود ترامپ قدرت را به دست گرفته است. من این طور فکر نمی کنم. قدرت در اینجاست. اکثریت مردم آمریکا اینجا هستند. ما اکثریت هستیم. رئیس جمهوری جدید آمریکا وعده داده است که به قتل عام آمریکاییها پایان خواهد داد. آقای ترامپ ما آمده ایم که به کشتاری که تو عاملش هستی پایان دهیم.به گزارش روزنامه واشنگتن پست پیش بینی می شود شمار حاضران در تجمع پایتخت آمریکا به نیم میلیون نفر برسد.

آمریکامخالفت شهرداران ٣٠٠ شهر با سیاستهای ضد پناهندگی ترامپ

شهرداران و مقامات بیش از سیصد شهر بزرگ و کوچک این کشور اعلام کردند که با ماموران مهاجرتی دولت فدرال همکاری نخواهند کرد. شماری از شهرها و ناحیه‌های ایالتی در آمریکا اعلام کرده‌اند که از دستور دونالد ترامپ، رئیس جمهوری برای شناسایی، بازداشت و اخراج مهاجران غیرقانونی خودداری خواهند ورزید و تهدید او برای مجازات مالی این شهرها را نادیده خواهند گرفت. پس از آنکه روز گذشته، دونالد ترامپ با امضای فرمانی اعلام کرد که کمک مالی دولت فدرال را به “شهرهای پناهگاه” قطع خواهد کرد، شهرداران و مقامات بیش از سیصد شهر بزرگ و کوچک این کشور اعلام کردند که با ماموران مهاجرتی دولت فدرال همکاری نخواهند کرد. شهرداران شهرهای بزرگی مانند نیویورک، لس‌آنجلس، شیکاگو و شهرهای کوچکتری مانند نیو هیون، سیراکیوز، اوستن تگزاس و همچنین ده‌ها شهرک و ناحیه گفته‌اند که آماده “مبارزه طولانی” با دولت فدرال در این زمینه هستند. عنوان شهر یا “حوزه حقوقی پناهگاه” در آمریکا و کانادا به شهرها و ناحیه‌هایی داده می‌شود که از همکاری با ماموران دولت فدرال برای بازداشت و پیگرد مهاجران غیرقانونی ساکن این مناطق خودداری می‌ورزند. حکم ترامپ مشخصا این حوزه‌ها را هدف قرار می دهد. این مناطق عموما از عمل به درخواست دولت فدرال برای بازداشت و تسلیم مهاجران فاقد مدارک قانونی، در صورت احتمال اخراج آنها خودداری می‌ورزند هر چند این افراد درارتباط با جرایم نا مرتبط با موقعیت مهاجرتی خود تحت پیگرد باشند. آقای ترامپ در حکم خود گفته است که مناطقی که همچنان از همکاری با دولت فدرال در این زمینه خودداری ورزند “حق برخورداری از کمک‌های مالی دولت فدرال را ندارند مگر در مورد طرح‌های مرتبط با نظم و قانون.” بیل دو بلاسیو، شهردار نیویورک گفته است که “ما از تمامی مردم شهر خود بدون توجه به اینکه از کجا آمده‌اند یا وضعیت مهاجرتی آنها چیست دفاع خواهیم کرد” و رام امانوئل، شهردار شیکاگو نیز هشدار داده است که “ما همچنان یک شهر پناهگاه خواهیم ماند زیرا در میان ما غریبه‌ای وجود ندارد.” وی افزوده است که “چه شما اهل لهستان باشید یا پاکستان، ایرلند یا هند یا اسرائیل، چه از مکزیک آمده باشید چه از مولداوی، یعنی زادگاه پدر بزرگ من، حال که در پی تحقق رویای آمریکایی خود به شیکاگو آمده‌اید، ما به شما خوش آمد می‌گوییم.” سرپیچی این شهرها از همکاری مهاجرتی با دولت فدرال به معنی حمایت از شماری از حدود یازده میلیون مهاجری است که بدون داشتن مدارک قانونی در ایالات متحده به سر می‌برند. آقای ترامپ در جریان مبارزات انتخاباتی گفته بود که مهاجران غیرقانونی را از آمریکا اخراج خواهد کرد هرچند بعدا این نظر را تعدیل کرد و گفت که در مرحله اول، مهاجران غیرقانونی که مرتکب جرم شده‌اند اخراج خواهند شد.

 

پاکستان – برکناری یک مجری معروف تلوزیونی به اتهام “تکفیر

دستگاه نظارت بر رسانه‌های پاکستان، عامر لیاقت حسین، مجری مشهور یک برنامه پربیننده تلویزیونی در این کشور را به اتهام تکفیر از کار برکنار کرد. به گزارش خبرگزاری فرانسه، سازمان نظارتی موسوم به “پِمرا” روز پنجشنبه ٢٦ ژانویه با اتخاذ این تصمیم اعلام کرد که آقای لیاقت حسین پس از آنکه در برنامه‌های خود “عبارات نفرت‌آمیزی” را برای پنج فعال لیبرال – که اخیر ناپدید شده اند- به کار برد، از این پس به هیچ وجه اجازه حضور در شبکه بُل‌نیوز پاکستان را ندارد. برنامه پرمخاطب این مجری هم فورا قطع شده و تلویزیون پاکستان حتی اجازه پخش تصاویر آرشیوی این برنامه را هم نخواهد داشت. اوایل ماه ژانویه، پنج فعال مدافع حقوق بشر که اسلامگرایان را به دلیل عدم بردباری به شدت مورد انتقاد قرار می‌دادند، در پاکستان ناپدید شدند. بسیاری از فعالان سیاسی-مدنی در این کشور احتمال به قتل رسیدن این افراد را دور از ذهن نمی‌دانند. عامر لیاقت حسین یکی از مشهورترین افرادی بود که فعالان ناپدید شده را بی‌دین توصیف کرده بود. تکفیر و ارتداد، از جمله اتهامی هستند که در پاکستان، می‌تواند به قیمت جان شهروندان متهم به خروج از اسلام یا بی‌دینی تمام شود.

 

آمریکا – تظاهرات بر علیه سیاست‌های مهاجر ستیزی ترامپ

تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا مبنی بر اجرای سیاست های ضد مهاجرتی از جمله ساختن دیوار مرزی میان آمریکا و مکزیک و عدم صدور ویزا برای شهروندان چند کشور، اعتراض هایی را در سراسر این کشور در پی داشت.گروهی از مخالفان رئیس جمهوری آمریکا در شهرهای سانفرانسیسکو، نیویورک، لس آنجلس و برخی دیگر از شهرهای آمریکا دست به اعتراض زدند.سیرا حسین، یکی از اعضای انجمن وکلای آسیایی گفت: “سانفرانسیسکو یک شهر پناهگاه است. این بخشی از وجود ما است. ما در برابر اقدامات خصمانه دولتمردان این را یادآوری می کنیم که این شهر پناهگاه خواهد ماند و این پیام را به مهاجران می دهیم که شما جزئی از جامعه ما هستید. ”

 

لهستان – تظاهرات دانشجویان علیه سیاست‌های دولت

در ادامۀ اعتراض ها به سیاست های دولت لهستان، دانشجویان و دانش آموزان در ورشو و دیگر شهرهای این کشور تظاهرات کردند. دانشجویان معترض می گویند اصلاحات دولت در نظام آموزشی این کشور که به تازگی در پارلمان لهستان تصویب شده این کشور را چندین سال به عقب برمی گرداند. یکی از دانشجویان معترض می گوید: “ما با آنچه که در کشور اتفاق می افتد مخالف هستیم و برای همین به اینجا امده ایم. به عملکرد دولت با رسانه های آزاد، دادگاه قانون اساسی و نظام آموزشی اعتراض داریم. ” طبق اصلاحات صورت گرفته، دورۀ راهنمایی از نظام آموزش اجباری حذف می شود و پس از هشت سال دورۀ ابتدایی، دانش آموزان دورۀ دبیرستان را آغاز می کنند. دولت راستگرای لهستان همچنین قوانینی را وضع کرده که فعالیت آزادانۀ رسانه ها در این کشور را محدود می کند.

 

اینرا هم بخوانید

چله ی پرستوهای ایران- خاطره محرم نژاداصل

با درگذشت مهسا امینی، صدای اعتراض مردم ایران رسا تر از همیشه به گوش می …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.