۲۵۶برج و ساختمان در تهران وضعیتی شبیه پلاسکو دارند

تیتر شهر، حناچی دبیر شورای‌ عالی شهرسازی و معماری  حکومت:در حال‌ حاضر، گزارشی در حال تدوین نهایی است که نشان می‌دهد ۲۵۶ برج در تهران وجود دارند که هیچ گونه اطلاعاتی از آنها در شهرداری تهران موجود نیست که اگر در یکی از آنها بنا به هر دلیلی، اتفاقی همچون حادثه پلاسکو رخ دهد، به فاجعه‌ای در شهر تهران مبدل خواهد شد.

حادثه‌ای که اخیرا برای برج پلاسکو اتفاق افتاد، علاوه بر جریحه‌دار کردن احساسات مردم، توجه‌ مسئولان و شهروندان را بیش از پیش به سمت برج‌های تجاری، اداری و مسکونی دیگر و قدمت و مشکلات آنها معطوف ساخت. در همین زمینه روز گذشته دبیر شورای‌ عالی شهرسازی و معماری ایران ضمن اعلام بررسی علل حادثه ساختمان پلاسکو توسط مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و همچنین دبیرخانه شورا، از ارائه گزارش نهایی طی هفته‌های آتی به دولت خبر داد. پیروز حناچی درباره حادثه ساختمان پلاسکو و بررسی ابعاد حادثه آن به ماموریتی که برای تهیه گزارش به مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و همچنین دبیرخانه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران واگذار شده، اشاره کرد و گفت: در حال‌ حاضر، گزارشی در حال تدوین نهایی است که نشان می‌دهد ۲۵۶ برج در تهران وجود دارند که هیچ گونه اطلاعاتی از آنها در شهرداری تهران موجود نیست که اگر در یکی از آنها بنا به هر دلیلی، اتفاقی همچون حادثه پلاسکو رخ دهد، به فاجعه‌ای در شهر تهران مبدل خواهد شد.
ساخت ساختمان‌ها بدون مقررات
بعد از آنکه مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی مامور تهیه گزارش برای بررسی علل بروز حادثه پلاسکو شد، دبیر شورای عالی شهرسازی از نبود اطلاعات در رابطه با ۲۵۶ برج در تهران خبر داد. حناچی همچنین اظهار داشت: یکی از دلایل حادثه ساختمانی پلاسکو، عدم اجرای کامل قوانین و مقررات‌ ملی و کنترل‌ ساختمان در فرایند ساخت و سازها بود. برخی از ساختمان‌های پایتخت، در زمانی ساخته شده‌اند که هیچ نوع مقررات اجباری در کشور وجود نداشت. مقررات ملی و کنترل ساختمان یکی از قوانین موجود در کشور است که رعایت آن برای تمامی ساختمان‌هایی که احداث می‌شوند لازم‌الاجراست. او با تاکید بر این نکته که ساختمان پلاسکو، مقاومت قابل‌ قبولی در برابر آتش داشت، اما به علت آنکه فاقد سیستم اعلام و اطفای حریق در ساختمان بود، فروریخت، افزود: بسیاری از ساختمان‌های بلند موجود متاسفانه وضعیتی مشابه پلاسکو دارند که باید در این زمینه راهکارهای لازم اندیشیده شود. حناچی تصریح کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهد که در حال حاضر بسیاری از ساختمان‌های تجاری، اداری و حتی ساختمان‌های مسکونی که رفت و آمد در آنها بالاست، همچون پاساژ علاء‌الدین پس از حادثه ساختمان پلاسکو برای نصب سیستم اعلام و اطفا حریق در ساختمان‌ها اقدام کرده‌اند که این هرچند علامت خوبی برای کلانشهرها به شمار می‌رود، ولی کافی نیست و میزان حساسیت دائمی نسبت به موضوع ایمنی برای همه و به ویژه مردم بسیار مهم است. حناچی تاکید کرد: در حال حاضر گزارشی در حال تدوین نهایی است که نشان می‌دهد ۲۵۶ برج (ساختمان‌های ۱۱ طبقه به بالا) در تهران وجود دارند که هیچگونه اطلاعاتی از آن ساختمان‌ها و سابقه‌ای از آنها در شهرداری تهران موجود نیست که اگر در یکی از آنها بنا به هر دلیلی، اتفاقی همچون حادثه پلاسکو رخ دهد، به نقشه‌های به‌روز آنها و وضعیت اجرای مقررات ملی در آنها که اطلاعات اولیه است دسترسی نداریم. معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: ۲۵۶ برج عموما در مناطق شمال تهران و در معابری کم عرض واقع شده‌اند و امکان کمک‌رسانی به آنها با امکانات موجود بسیار مشکل است و راهکار برخورد با موضوع ایمنی در آنها کاملا متفاوت و نیازمند آمادگی و آموزش ساکنان آنهاست. او همچنین یادآور شد: در آمریکا در ۱۰۰ سال پیش ساختمانی مانند پلاسکو دچار حریق شد که در ۱۰ طبقه رخ داد و آتش‌نشانی در آن زمان، امکانات مهار آتش را برای شش طبقه داشت که همان آتش‌سوزی منجر به فوت ۱۰۰ نفر از شهروندان آمریکایی شد و از همان زمان نیز همان تجربه سبب ایجاد فرصتی برای ارتقای وظایف آتش‌نشانی از اطفای حریق به پیشگیری از حریق نیز شد.
آمادگی دولت برای جمع‌بندی موضوع پلاسکو
بعد از حادثه پلاسکو همچنین مسئولان دولت و نمایندگان مجلس اقداماتی را در رابطه با آتش‌سوزی پلاسکو در پیش گرفتند که حناچی در این زمینه تصریح کرد: در حال حاضر هم دولت و هم مجلس آمادگی دارند تا جمع‌بندی علت‌های حادثه پلاسکو را تعقیب کنند تا از این پس، با اخذ تصمیم‌های صحیح و اتخاذ تدابیر لازم برای پیشگیری از وقوع حوادث این چنینی، ایمنی را به موضوع محوری در تصمیمات در گذشته حال و اینده بدل کنیم. بر اساس گزارش وزارت شهرسازی، معاون وزیر راه و شهرسازی گفت که مردم و دست اندرکاران ساخت و ساز باید متوجه باشند که اجرای مقررات ملی و کنترل ساختمان هزینه بسیار کمتری نسبت به صدمات و آسیب‌هایی دارد که در صورت عدم اجرایی شدن آنها همچون حادثه ساختمان پلاسکو، ایجاد خواهد شد. او با تاکید بر اینکه باید خدمات ارائه شده توسط بیمه نیز از شفافیت‌های لازم برخوردار باشد تا بیمه کردن به یکی از ضرورت‌های زندگی مردم تبدیل شود و حداقل در ساختمان‌های بلند اجباری شود تا از طریق این مکانیزم به تحقق قطعی مقررات ملی دست یابیم، افزود: هزینه کردن باید در بخش‌هایی که مربوط به ایمنی است جدی گرفته شود. همچنین، بحث ایمنی باید در مباحث معماری و شهرسازی به یکی از ارکان اصلی مبدل شود. معاون وزیر راه و شهرسازی خاطر نشان ساخت: در حال حاضر، با دستور ویژه رئیس‌جمهوری ستاد ملی بررسی حادثه پلاسکو تشکیل شده که به بررسی ابعاد حادثه می‌پردازد و هم اکنون نیز با ماموریتی که شورای عالی شهرسازی و معماری ایران به مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و همچنین دبیرخانه شورای عالی سپرده شد تدوین و ارائه گزارش ملی در حال آماده‌سازی است که به زودی به دولت و کمیته مربوطه نیز ابلاغ خواهد شد. به هر حال امید می‌رود با بررسی علل این حوادث و برخورد با مقصران آن تا حدی از بروز حوادث دیگر جلوگیری شود.

اینرا هم بخوانید

اعتصاب کارکنان و کارگران پتروشیمی آبادان

چهارشنبه ۱۲ مهر ۴۰۲،کارکنان پتروشیمی آبادان، کارگران قراردادی و اورهال در پی عدم پرداخت حقوق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *