بررسی وضعیت سوریه و عراق در دیدار فرماندهان ستاد مشترک ارتش‌های ترکیه، روسیه و آمریکا 

فرماندهان ستاد مشترک ارتش‌های ترکیه، روسیه و آمریکا در یک دیدار در آنتالیا به گفت‌وگو درباره مناطق بحرانی عراق و سوریه پرداختند. ایران در این نشست که پیش‌تر اعلام نشده بود، حضور نداشت.

ژنرال خلوصی آکار، رئیس ستاد مشترک نیروهای نظامی ترکیه و همتایان روسی و آمریکایی او ژنرال والری گراسیموف و ژنرال جوزف دانفورد، در دیداری در آنتالیا به گفت‌وگو درباره مسائل امنیتی مشترک سه کشور در منطقه پرداختند. ارتش ترکیه اعلام کرده است که محور اصلی این دیدار اوضاع در سوریه و عراق بوده است.

سه کشور یاد شده به ویژه در سوریه اهداف متفاوتی را دنبال می‌کنند. با این حال در یک جبهه همه در کنار هم قرار دارند؛ جنگ با داعش.

برنامه این دیدار پیش‌تر اعلام نشده بود. عصر دوشنبه (۷ مارس) بینالی یلدریم، نخست‌وزیر ترکیه گفت که کشورش بدون هماهنگی با آمریکا و روسیه نمی‌تواند دست به عملیات نظامی در منبج بزند. این در حالی است که ترکیه اخیرا گفته بود، در صورت خارج نشدن کردهای سوریه (یگان‌های مدافع خلق) از منبج، به آنها حمله خواهد کرد.

منبج که در شمال سوریه و در نزدیکی مرز ترکیه قرار دارد، سال گذشته توسط «نیروهای دموکراتیک سوریه» و با حمایت آمریکا از چنگ داعش خارج شد. در حال حاضر این شهر عملا در دست “یگان‌های مدافع خلق” کرد است. ترکیه حضور این نیرو در مرز خود را برنمی‌تابد و به دنبال راهی برای تغییر سیاست آمریکا در حمایت از کردهای سوریه است.

یگان‌های مدافع خلق بازوی مسلح “حزب اتحاد دموکراتیک” سوریه PYD به شمار می‌آیند. حزب اتحاد دموکراتیک سوریه و یگان‌های مدافع خلق از نظر دولت ترکیه به ‌مثابه شاخه‌ای از پ‌ک‌ک، حزب کارگران کردستان ترکیه بوده و از این‌رو دولت ترکیه این جریان را یک سازمان تروریستی ارزیابی می‌کند.

دولت آمریکا ارزیابی متفاوتی از حزب اتحاد دموکراتیک سوریه دارد و این سازمان را یک جریان تروریستی نمی‌داند. آمریکا نیروهای وابسته به یگان‌های مدافع خلق را مهم‌ترین و قابل اعتمادترین متحد خود در نبرد با داعش ارزیابی می‌کند.

با این حال این امکان هست که کردهای سوریه با تحولاتی که در جنگ علیه داعش در حال تکوین است، دستکم مجبور به یک عقب‌نشینی مهم شوند. آن‌چه در این نشست اما اهمیت زیادی داشت، غیبت ایران بود که از جمله نیروهای اصلی درگیر در جنگ در سوریه و عراق است.رادیو آلمان

 

اینرا هم بخوانید

تکرار یک جنایت اینبار علیه یک دانش‌آموز بدون حجاب در‌ متروی تهران

خبر تکمیلینام دختر دانش آموزی که به کما رفته و در بیمارستان فجر نیروی هوایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *