چند کلمه در باره پایان ناخوشایند جشن چهارشنبه سوری در استکهلم

 

جشن چهارشنبه سوری امسال استکهلم که بطور مستقیم از تلویزیون سراسری سوئد پخش شد پایان ناخوشایندی داشت. موارد متعددی از آزارهای جنسی، دست درازی به زنان و کودکان، فحاشی های رکیک جنسی، حداقل دو مورد اقدام به قتل به وسیله چاقو و همچنین دعوا و زد و خورد در رابطه با برگزاری این جشن گزارش شده است. این اخبار بطور وسیعی در مدیای سوئد بازتاب یافت.

این اعمال و رفتارهای زشت و مجرمانه از جانب هر که صورت گرفته شده است بشدت محکوم است. کسانی که با چنین اعمال زشتی شادی شرکت در چنین مراسمی را به کام شهروندان تلخ می کنند باید مورد پیگرد قانونی قرار گیرند.

 

این اولین بار نیست که در جریان جشن ها و فستیوال های موزیک در سوئد چنین اتفاقات ناگواری رخ می دهد. کسی مجاز نیست که از آب گل آلود ماهی بگیرد و این رویدادهای ناگوار را  وسیله ای برای حمله به یگ گروه خاص از مردم و یا “خارجی ها” تبدیل کند. از میان حدود 30 هزار نفری که از کشورهای مختلف نظیر ایران و افغانستان در این مراسم شرکت کرده بودند تنها عده ای قلیلی به این رفتار ناشایست دست زدند. زدن اتهام دسته جمعی به گروهی از مردم که از یک کشور دیگری آمده اند عین راسیسم است. سزاور نیست که ما با یکدیگر مثل راسیستها برخورد کنیم. من نمی دانم تاکید بر “ملیت” مجرمین قرار است چه چیز را حل کند؟ کار بد، بد است و هر کس که متولد هر کشوری باشد می تواند رفتار غیر انسانی و زشت داشته باشد. باید با اقدامات پیشگیرانه در زمینه های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی و زدودن پیش داوری ها نسبت به یکدیگر کاری کنیم که این اتقافات هر چه کمتر رخ دهد و جامعه سالم تری داشته باشیم و همه احساس امنیت و شادی کنند.

 

در ضمن حتما شماری از افرادی که تازه به سوئد آمده اند با نرمهای این کشور آشنا نیستند. در این زمینه هم باید کار آموزشی- فرهنگی زیادی کرد.

حسن صالحی

 

 

اینرا هم بخوانید

حضور نیری قاضی مرگ در آلمان و کمپین برای دستگیری او- حسن صالحی

مسئله حضور حسینعلی نیری از اعضای “هیأت مرگ” در کشتار زندانیان سیاسی در سال ۱۳۶۷ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *