فرانسه نیز برکناری اسد را شرط حل بحران سوریه نمی داند

وزیر امور خارجۀ فرانسه، “ژان-مارک ارو”، در حاشیۀ نشست وزرای امور خارجۀ کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، در بروکسل، گفت که برای رسیدن به توافق صلح در سوریه نباید بر سرنوشت بشار اسد تمرکز کرد. در اظهاراتی مشابه وزیر امور خارجۀ آمریکا و نمایندۀ این کشور در سازمان ملل دیروز پنجشنبه سی ام مارس گفتند که از نظر واشنگتن برای حل بحران سوریه برکناری بشار اسد اولویت به شمار نمی رود.

نیکی هیلی، نمایندۀ آمریکا در سازمان ملل، در سخنانش همچنین گفت که واشنگتن مایل است برای حل سیاسیِ درازمدت بحران سوریه با ترکیه و روسیه همکاری کند.
به این ترتیب، به نظر می رسد که بعد از آمریکا، فرانسه نیز در موضع اش در قبال بحران سوریه تجدید نظر کرده است. پیش از این فرانسه همانند دولت آمریکا برکناری بشار اسد را شرط حل بحران و جنگ داخلی سوریه اعلام می کرد.

وزیر امور خارجۀ فرانسه در سخنان امروزش همچنین گفت که از این پس مسئله در حل بحران سوریه بود یا نبود بشار اسد نیست. مسئله، به گفتۀ ژان-مارک ارو، عبارت از این است که آیا جامعۀ بین المللی به تعهداتش در قبال سوریه وفادار خواهد بود یا نه.

وزیر امور خارجۀ فرانسه تصریح کرد که قصد دارد از همتای آمریکایی اش، رکس تیلرسون، در حاشیۀ اجلاس ناتو در بروکسل در مورد مسائل گوناگون از جمله مسئلۀ انتقال سیاسی قدرت در سوریه، هزینه های دفاعی و مبارزه با تروریسم توضیحاتی بخواهد.

او گفته است که اگر خواستار صلح و امنیت پایدار در سوریه هستیم باید علاوه بر گزینۀ نظامی، گزینۀ سیاسی، یعنی مذاکره برای انتقال سیاسی قدرت در سوریه را نیز بر اساس تصمیم سازمان ملل در سال ٢٠١۵ در نظر بگیریم.رادیو فرانسه

اینرا هم بخوانید

جمهوری اسلامی ٥ نفر را به اتهام مواد مخدر در زندان یزد اعدام کرد

امروز پنجشنبه ۲۷ مردادماه ۱۴۰۱، پنج زندانی در زندان یزد اعدام شدند. هرانا نوشت:این زندانیان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.