وزیر دفاع آمریکا: درخاورمیانه هر جا مشکلی هست ردپای ایران هم دیده می‌شود

جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا، می‌گوید که درخاورمیانه هرجا که “مشکلی” وجود دارد، ردپای ایران دیده می‌شود.

 ماتیس که به عربستان سعودی رفته در اظهارت خود همچنین گفته که ضروری است تا تلاش‌های ایران برای “بی‌ثبات کردن” یمن خنثی شود.

ماتیس دیروز سه‌شنبه (۱۸ آوریل/۲۹ فروردین) و در آغاز سفر خود به منطقه خاورمیانه گفت که واشنگتن خواهان از سرگرفته شدن مذاکرات صلح یمن با حمایت سازمان ملل “در اسرع وقت” است.

اظهارات آقای ماتیس علیه ایران درحالی بیان شده است که کمی پیشتر رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا گفته بود که ایران تاکنون به تعهدات خود براساس توافق‌نامه هسته ای بین این کشور و قدرت‌های خارجی موسوم به برجام عمل کرده است.

این نخستین بار از زمان آغاز به کار دولت جدید آمریکاست که یک مقام ارشد آن کشور رسما عمل جمهوری اسلامی به برجام را مورد تایید قرار داده است.

به گفته وزارت خارجه آمریکا، وزیر خارجه در نامه‌ای به پل رایان، رئیس مجلس نمایندگان، اعلام کرده که براساس ارزیابی انجام شده، ایران تا روز ۱۸ آوریل ( ۲۹ فروردین) به تعهدات خود براساس برجام عمل کرده است.

متیس در عربستان

دیدار خاورمیانه ای آقای ماتیس از عربستان سعودی شروع شده است.

عربستان و متحدانش حدود دو سال پیش عملیات نظامی و حملات هوایی خود علیه حوثی‌ها در یمن را آغاز کردند. براساس گزارش‌ها، آمریکا با ارائه اطلاعات تجسسی به این عملیات کمک می‌کند.

گروه‌های حقوق بشر مکررا از عملیات ائتلاف تحت رهبری عربستان به خاطر کشته شدن غیرنظامیان در یمن انتقاد کرده‌اند.

آقای ماتیس در مقابل این سوال خبرنگاران که آیا آمریکا بر حمایت خود از این عملیات خواهد افزود چیزی نگفت اما بر “بازگشت به مذاکرات صلح” تاکید کرد.

او گفت: “حرف ما این است که این بحران را می توان به تیمی از مذاکره کنندگان تحت حمایت سازمان ملل واگذار کرد تا بتوانند برای یافتن راه حلی سیاسی در حداقل زمان ممکن تلاش کنند.”

وزیر دفاع آمریکا افزود: “ما با متحدان و شرکای خود کار خواهیم کرد تا سعی کنیم به روند مذاکرات مورد حمایت سازمان ملل برگردیم.”

در یمن شورشیان حوثی و نیروهای وفادار به علی عبدالله صالح رئیس جمهور سابق با نیروهای دولت عبدربه هادی می‌جنگند.

همه تلاش‌های قبلی برای پایان بحران و از جمله هفت مورد آتش بس که با میانجیگری سازمان ملل برقرار شده بود، شکست خورده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه آقای ماتیس گفت لازم است “پرتاب موشک‌ به سوی عربستان که ایران آنها را تامین می‌کند” و همچنین “مرگ مردم بیگناه در یمن” پایان یابد.

عربستان ایران را به دخالت در امور یمن و حمایت تسلیحاتی از حوثی ها متهم می‌کند و ایران می گوید که حملات نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان به یمن، همانند رفتار اسرائیل و “کشتار مسلمانان” است.تهران اتهام ارسال سلاح و موشک برای شورشیان را رد می‌کند.بی بی سی

اینرا هم بخوانید

بورل : «مذاکرات بین ایران و آمریکا در روزهای آتی» از سرگرفته می‌شود

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در توییتی نوشت که پس از گفتگوبا وزیر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.