14 محبوس.احتمال زنده بودن کارگران در معدن یورت وجود ندارد.درگیری نیروی انتظامی با کارگران

 

درگیری یگان ویژه با کارگران جدی نبود

حمیدرضا منتظری (معاون مدیریت بحران استانداری گلستان) در گفتگو با خبرنگار ایلنا؛ در ارتباط با آخرین وضعیت امداد و نجات در معدن یورت غربی گفت: عملیات همچنان با تمام قوا ادامه دارد. گروه‌های امداد به ترتیب وارد معدن می‌شوند و پس از چند ساعت کارکردن، گروه‌های بعدی شروع به اقدام می‌کنند.

وی با بیان اینکه پیش‌بینی می‌کنیم حداقل ۱۲- ۱۳ نفر هنوز محبوس باشند، افزود: هنوز به محبوسان دسترسی نداریم و آخرین آمار همان ۲۱ نفر روز گذشته است.

این مقام مسئول در پاسخ به این سوال که علت درگیری نیروهای یگان ویژه با کارگران معترض در محوطه معدن چه بوده؟ گفت: درگیری جزئی بوده  در آن حدی که می‌گویند جدی نبوده؛ همان اوایل درگیری، از فرماندهی یگان ویژه به نیروها اعلام شد که از درگیری جلوگیری شود؛ چراکه کارگران داغدارند و نباید با آنها درگیر شد.

به گفته مقامات استانداری گلستان تا این لحظه جسد ۲۱ نفر از کارگران محبوس در معدن زمستان یورت غربی استان گلستان بیرون آورده شده است. در عین حال پیش‌بینی می‌شود بین ۱۲ تا ۱۴ نفر هنوز محبوس باشند که دسترسی به آنها امکان‌پذیر نیست.

مقامات استانداری گلستان از ادامه عملیات امداد و نجات خبر می‌دهند و می‌گویند احتمال ادامه عملیات تا ۴ روز دیگر وجود دارد. تاکنون ۲۲ نفر از مصدومان حادثه از بیمارستان ترخیص شده‌اند.

به محبوسان معدن یورت دسترسی پیدا نکردیم/احتمال ادامه امداد و نجات در طول شب

حمیدرضا منتظری (معاون مدیریت بحران استانداری گلستان)، آخرین وضعیت عملیات امداد و نجات در معدن زمستان یورت را تشریح کرد.

این مقام مسئول گفت: همه نیروهای امداد از استان‌های مختلف، بدون وقفه مشغول کار هستند ولی با این وجود، هنوز نتوانسته‌ایم به محبوسان دسترسی داشته‌باشیم.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا احتمال موفقیت عملیات تا سااعات آغازین امشب وجود دارد؛ گفت: پیش‌بینی دقیق نمی‌توان کرد؛ شاید تا شب هم به نتیجه نرسیدیم.

طبق اظهارات مقام‌های مسئول؛ هنوز حداقل ۱۳ معدنچی در تونل محبوس هستند.

احتمال زنده بودن کارگران در معدن وجود ندارد/کمک رسانی کارگران معادنِ کرمان و مازندران

اسماعیل نجار (رییس سازمان مدیریت بحران کشور و معاون وزیر کشور) که هم‌اکنون در گلستان و در محل حادثه معدن زغال سنگ “یورت” آزادشهر حضور دارد، اظهار داشت: خارج کردن کارگران محبوس شده در معدن، یک کار تخصصی است و ورود هر کسی به محل تونل امکان‌پذیر نیست.

وی با اشاره به اینکه کمک‌رسانی در تخصص معدن کاران است، گفت: خوشبختانه از اقصی نقاط کشور ازجمله کارگران معادن زغال سنگ کرمان و مازندران در محل حادثه حضور دارند و در حال کمک‌رسانی هستند.

رییس سازمان مدیریت بحران کشور با تاکید بر اینکه احتمال زنده بودن کارگران در معدن وجود ندارد، گفت: امدارسانان در حال حاضر سعی دارند که به عمق تونل راه پیدا کنند و افراد از آنجا خارج کنند.

 

تکذیب شایعه عمدی بودن حادثه معدن گلستان

رضا مروتی (معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری گلستان) در گفتگو با ایلنا؛ در واکنش به اظهارات نادر قاضی پور که به نقل از استاندار گلستان عمدی و ساختگی بودن حادثه معدن گلستان را بیان کرده است، گفت: از ابتدای حادثه تا این لحظه بنده در کنار آقای صادقلو استاندار گلستان و نمایندگان مجلس بودم؛ به هیچ وجه عنوان نه آقای صادقلو و نه من این موضوع را مطرح نکرده‌ایم فقط این سوال مطرح شد که آیا قضیه باتری به باتری کردن لوکوموتیو صحت دارد که ما گفتیم شنیده‌ایم، اما هیچ چیز نه بررسی شده و نه صحت‌سنجی. تحت هیچ شرایطی نه کسی را مقصر دانستیم و نه الان می‌توانیم اظهارنظر کنیم.

وی ادامه داد: گاز متان در تونل بسیار زیاد بوده و هر جرقه‌ای می‌تواند باعث انفجار شود؛ این انفجار می‌تواند ناشی از باتری یا ناشی از کلنگ زدن و یا حتی برخورد دو سنگ باشد. در معادن زغال سنگ به هیج عنوان نمی‌شود، در وحله اول نمی‌توان علت حادثه‌ای را مشخص کرد.

معاون استاندار گلستان با بیان اینکه ۳۵ نفر در داخل معدن بودند، گفت: تاکنون پیکر ۲۱ نفر را از  معدن خارج کرده‌ایم و مابقی در قسمت انتهایی  کارگاه هستند که در این قسمت سه مرحله آوار داریم و دسترسی به آنجا بسیار سخت است. تونل‌های معادن زغال سنگ بسیار باریک و آدم‌روست و برای بیرون آوردن، باید عملیات فنی دقیق و به صورت دستی انجام شود.

 

 

اینرا هم بخوانید

جمهوری اسلامی ٥ نفر را به اتهام مواد مخدر در زندان یزد اعدام کرد

امروز پنجشنبه ۲۷ مردادماه ۱۴۰۱، پنج زندانی در زندان یزد اعدام شدند. هرانا نوشت:این زندانیان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.