زامبی و زومبا در ایران

خبرگزاری‌ها در ایران گزارش داده‌اند که فدراسیون ورزش‌های همگانی در ایران فعالیت‌های ورزشی همراه با رقص، از جمله زومبا را ممنوع کرده است. بنا بر این گزارش‌ها، در نامه این فدراسیون به وزارت ورزش و جوانان آمده است که “فعالیت‌هایی مانند زومبا، اجرای حرکات موزون و رقص به هر شکل و عنوان فاقد وجاهت قانونی می‌باشد”.

حتما در مورد افسانه زامبی ها چیزهایی شنیده اید. مرده متحرک یا زامبی (در زبان‌های اروپایی: zombie) به جسدهای متحرکی گفته می‌شود که روح ندارند. مرده‌های متحرکی که محرک ساخت فیلم‌های ترسناک است.

زومبا اما درست ۱۸۰ درجه در جهت عکس زامبی عمل می کند. زومبا یکی از رقص- ‌نرمش‌های پرطرفدار است که هنرمند کلمبیایی بتو پرز در دهه نود میلادی بر اساس رقص‌های لاتین ابداع کرد. موسیقی زومبا موسیقی پرنشاط لاتین است که از موسیقی‌ و رقص‌های اسپانیایی‌تبارها و آفریقایی تبارهای آمریکا (هیپ‌هاپ)، کارائیب (سوکا و سالسا و مرنگ) و برزیل (سامبا) و امثال آن الهام گرفته است. در حال حاضر این رقص در ایران طرفدران بسیار پیدا کرده است. ارتباط زامبی و زومبا در ایران در اینجا است.

«زامبی» های حاکم بر ایران رقص «زومبا» را ممنوع کرده اند، چرا که زومبا جلوه ای از زندگی و زامبی تبلوری از مرگ و نیستی است. نبرد بین زندگی و مرگ در ایران تحت حاکمیتِ از گور برخاستگان تاریخ با شدت و قدرت در جریان است. زومبا یکی از ابزارهای این نبرد سرنوشت ساز برای در هم شکستن «مرده های متحرک» حاکم بر ایران است.

۱۲ ژوئن ۲۰۱۷- ۲۲ خرداد ۲۰۱۷

اینرا هم بخوانید

هفتادمین جلسه دادگاه حمید نوری

دادستانی سوئد، حمید نوری (با نام مستعار حمید عباسی) را به شرکت در کشتار زندانیان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *