اخبار و گزارشات هفتگی از وضعیت زنان

 ٧ تیر ۹۶ / ۲۸ژوئن۲۰۱۷

تهیه و تنظیم: عزیزه لطف الهی

 

بعد از ۸ سال پدری سکوتش را درباره مرگ دخترش می شکند

مریم سودبر ۲۱ساله دانشجوی دانشگاه تهران بود. درتظاهرات باتوم به سرش زدند و درخانه جان سپرد. با تهدید وزارت اطلاعات خانواده سکوت کردند. اصغر سودبر پدر مريم سودبر بعد از ۸ سال در خصوص قتل فرزندش چنین گفت:

“ما بعد از رفتن مريم به خاطر بچه های ديگرمان نگران شديم و آن روزهای اول سکوت کرديم اما آنقدر از حق خودمان و حق بچه هايمان و زندگی مان گذشتيم و حرف نزديم که الان مايلم حداقل بعد از اين همه مدت درد دل هايم را به جامعه و هم سن و سالهای مريم بگويم. دخترم روز ۳۰ خرداد ۱۳۸۸سلامت به دانشگاه رفت اما ضربه باتوم به سرش خورد و شب وقتی برگشت خانه، توی اتاق خودش تمام کرد.

 

قانون جدید دوچرخه سواری

علاوه بر عکس و کارت ملی و ….  اجازه نامه ولی یا همسر و خلاصه یک قیم هم نیاز است!

 

مردی در شیراز دخترش را جلوی چشم مردم خفه کرد

دخترم با رفتارهایش باعث شده بود که آبروی ما جلوی بستگان برود. روز حادثه او را سوار خودرو کرده و از خانه بیرون رفتم. در میان راه باهم درگیر شده گوشه‌ای توقف کرده و می‌خواستم با او صحبت کنم اما بی فایده بود. از این رو با شال او را خفه کرده و پس از اطمینان از مرگش به سمت کلانتری رفته و خودم را معرفی کرده و جسد را تحویل دادم
قوانین جمهوری اسلامی اجازه وقوع جنایت‌‌های ناموسی را به مردان می‌دهد

بر اساس ماده۶۳۰ قانون مجازات اسلامی هرگاه مردی همسر خود را در حال زنا با مرد اجنبی مشاهده کند و علم به تمکین زن داشته باشد، می‌تواند در همان حال آنان را به قتل برساند و در صورتی که زن مکرَه باشد، فقط مرد را می‌تواند به قتل برساند. حکم ضرب و جرح در این مورد نیز مانند قتل است.
هر روز شماری اززنان در گوشه گوشه دنیا کشته می شوند

در بین قربانیان، افرادی هستند که حتی یک خط هم درباره شان نوشته نمی شود، انگار آب از آب تکان نخورده، مثل قتل هایی برای حفظ آبرو. این‌ها قربانیانی فراموش‌شده‌اند، بخصوص در جایی که این نوع قتل ها امری پذیرفته‌شده است و کسی هم اعتراضی نمی کند.

 

گزارش اجمالی وضعیت حقوق بشر – ویژه خردادماه ۹۶

زنان در ایران همچنان از بزرگترین قربانیان نقض حقوق بشرمحسوب می شوند. از پررنگ ترین مصادیق نقض حقوق زنان در این ماه می توان به مواردی در زمینه حضور زنان در اجتماعات ورزشی اشاره کرد. از این میان بازداشت فرد ترنسی به ظن دختر بودن در ورزشگاه همچنین اجازه محدود به زنان برای حضور در سالن ورزشی در کنار اعمال محدودیت و محرومیت برای برخی زنان والیبالیست نمونه های برجسته آن بودند. در مورد خشونت های جنسی و جسمی موردی از ۲ بار تجاوز در یک شب به یک زن بسیار خبر ساز شد و همچنین یک مورد قتل ناموسی در شیراز  را شاهد بودیم.

 

خشونت نظامی و قضایی علیه شهروندان

در ماهی که گذشت ۳ متهم به قطع دست یا انگشتان دست محکوم شدند، انفجار ۵ فقره مین به کشته و زخمی شدن شهروندان منتهی شد، گزارشاتی از ۳ مورد اسید پاشی منتشر شد که علاوه بر ۸ نفر زخمی در یک پرونده خاص در تهران ۱۴ زن و کودک را دچار آسیب کرد، ۲ شهروند به تحمل شلاق محکوم شدند و ۲۰ شهروند قزوینی به اتهام روزه خواری در ملاعام شلاق خوردند.

 

عسل اسماعیل‌زاده بازداشت شد

عسل اسماعیل‌زاده فعال رسانه‌ای و عکاس خبری روز ۲۹ خرداد ۹۶ در دادسرای تهران بازداشت شد.

اسماعیل‌زاده، همسر سعید سیف، خبرنگار و فعال رسانه‌ای و مدیرمسئول سایت دیده‌بان ایران است که چندسال گذشته چندان فعالیت رسانه‌ای نداشته است. سعيد سیف گفت “با وجود آنکه متهم پرونده خودم بودم، اما هنگامی که به‌ همراه همسرم به دادسرا مراجعه کردیم، قاضی پرونده دستور بازداشت همسرم، عسل اسماعیل‌زاده را صادر کرد” او گفت هنوز از علت بازداشت همسرم اطلاعی ندارم.

 

ایسکرا ۸۹۰

اینرا هم بخوانید

کمی تا سالگرد انقلاب- فاطیما قدسی

در دوران انقلاب مهسایی یا «زن، زندگی، آزادی»، صدها شیردختر و شیرزن ایرانی با گلوله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *