نهاد کودکان مقدمند: باردیگر طناب دار در انتظار محمد رضا حدادی است! باید بیدرنگ برای نجات جان او اقدام کنیم!

محمدرضا حدادی، متولد ۲۷ اسفند ۱۳۶۶ به اتهام قتل، در ۱۵ سالگی دستگیر شد و در زندان عادل‌آباد شیراز منتظر اجرای حکم است. تا بحال چهار بار اجرای حکم او به مدد تلاش و فعالیتهای وسیع بین المللی علیه اعدام کودکان متوقف شده است. محمد رضای ١٥ ساله اکنون ۲۷سال دارد، ۱۲ سال از عمرش را، کودکی و نوجوانی و جوانی اش را با وحشت اجرای حکم اعدامش در زندان عادل آباد شیراز بسر کرده است. با اجرای هر حکم اعدامی، مرگ خود را در مقابل چشمانش می بیند، تا بحال پنج بار برای اجرای حکم پای چوبه اعدام رفته است. قرار بود حکم اعدام وی روز چهارشنبه، ۶۱تیرماه ۱۳۸۹ اجرا شود که برای چهارمین بار متوقف شد. آخرین بار در ۲۰ شهریودر ۱۳۹۲ مجددا اجرای حکم به او ابلاغ شد و تلاش‌های بین‌المللی متوقف گردید.

محمد رضا حدادی پانزده ساله بجرم پذیرفتن یک فقره سرقت منجر به قتل دستگیر شد و به قتل اعتراف کرد. در دادگاه، هم اتهام سرقت و قتل را بعهده گرفت و به ارتکاب جرم اقرار کرد.

محمدرضا چند روز پس از دادگاه و در ملاقات با مادرش از “عدم پرداخت پول وعده‌ داده‌شده” به خانواده‌‌اش مطلع می‌شود. وی طی نامه‌ای در ۱۶ آبان ۸۲ به اطلاع قاضی دادگاه می‌رساند که یکی از متهمین با وعده‌ پرداخت پول از وی خواسته با توجه به نوجوان بودن، ارتکاب قتل را بر عهده بگیرد.

وکیل وی معتقد است محمدرضا فریب متهم دیگر را خورده و در ارتکاب قتل هیچ نقشی نداشته است.

دو متهم دیگر این پرونده با وعده دادن ۱۵ میلیون تومان، از محمدرضا خواسته‌اند که قتل را بر عهده بگیرد. به او گفتند چون تو زیر سن هستی، اعدام نخواهی شد، محمد رضا بدلیل وضعیت فلاکت بار زندگی خانواده‌اش، ارتکاب به قتل را بعهده میگیرد، با این امید که با این مبلغ به خانواده‌اش کمک کند.

اما متهمین منکر می‌شوند و محمد رضا بعنوان کسی که مرتکب قتل شده و به این جرم اعتراف کرده بعنوان متهم ردیف اول پرونده شناخته میشود.

او اینک مجددا در چند قدمی چوبه دار است. دایره اجرای احکام به محمد رضا هم اطلاع داده است که حکم او بزودی اجرا خواهد شد!

ما از همه فعالین علیه اعدام، از همه انسانهای شریف و آزاده در شیراز میخواهیم که عاجلانه پا پیش بگذارند و با خانواده داغدیده رحمت فرزندان مقتول که پدرشان را از دست داده اند، تماس بگیرند و مانع اجرای حکم قصاص محمد رضا شوند. رضایت این خانواده تنها شرط خلاصی محمد رضا از چوبه دار است.

همه هم بندی های محمد رضا میدانند که او فریب هم پرونده ای هایش را خورده است. همه میدانند که او برای کمک به خانواده فقیرش پذیرفت جرم را بعهده بگیرد. درحالیکه او فقط پانزده سال داشت.

 

برای متوقف کردن این حکم باید فوری و بدون درنگ اقدام کرد.

نهاد کودکان مقدمند از همه شما مردم ازادیخواه شیراز میخواهد که با قدرت علیه اعمال غیر انسانی‌ حکومت اسلامی وارد عمل شوید. با جمع شدن در مقابل زندان عادل آباد خواهان پایان دادن به کابوس دائمی مرگ محمد رضا که از ۱۵ سالگی با او همراه بوده شوید. همین جا ما از خانواده مصیبت دیده رحمت میخواهیم که نپذیرند، جمهوری اسلامی طناب دار را برای کشتن یک نوجوان عاجز، به دست آنها بدهد و برای همیشه شریک قتلشان کند. میخواهیم که او را ببخشند! محمد رضا قاتل نیست! او یکی از بیشمار قربانیان فقر و فلاکت جامعه است.

محمدرضا حدادی باید آزاد شود و تحت مراقبتهای فوری پزشکی و روانپزشکی ناشی از ۱۲ سال زندانی و در انتظار مرگ بودن قرار گیرد.

 

نهاد کودکان مقدمند

یکشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۶

۲۰آگوست ۲۰١۷

اینرا هم بخوانید

به کمک فوری مردم مناطق زلزله‌زده در افغانستان بشتابید

نیمه شب‌ چهارشنبه، اول تیرماه، زلزله‌ای با شدت ۶٫۱ درجه ریشتر جنوب شرقی افغانستان را …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.