حول خواست تحصیل رایگان دست به مبارزه متحدانه بزنید!

اول مهر در راه است. خانواده های محصلین و کودکان مشغول ثبت نام و اسم نویسی هستند. اولین مساله برای هزاران خانواده کارگری و زحمتکش  پرداخت مبالغ قابل توجهی است که توسط مسئولین مدارس از اولیای دانش آموزان گرفته میشود.  گرفتن این مبالغ ظاهرا شهریه نام ندارد بلکه تحت عنوان جبران کمبود بودجه مدارس نام دارد.

از همین روزهای قبل از مهر ماه ما شاهد اعتراض و نارضایتی هزاران خانواده ای هستیم که توان پرداخت مبالغی که باید بدهند، هستیم.

زندگی و معیشت مردم زیر بار پایین بودن حقوق ها و در اثر  بیکاری طولانی مدت، فلج شده است. اکثریت قیب به اتفاق  مردم توان تامین و پرداخت هزینه هاییکه توسط مسئولین مدارس پیشنهاد میشود را ندارند. محرومیت کودکان و نوجوانان از تحصیل بالا است. در استان کردستان قابل توجه است. نباید بگذاریم فرزندان ما از تحصیل و رفتن به مدرسه محروم شوند.

راه حل نجات کودکان از محرومیت تحصیلی مبارزه ای است که امروز باید به ثمر برسد، و خواست تحصیل رایگان تحقق پیدا کند. اعتراضات سراسری معلمان در سال ٩٥ و ٩٦ پرچم خواست “تحصیل رایگان” را بلند کرد. این خواست امروز مورد توجه قرار گرفته و به شعار اعتراض طبقاتی کارگران و معلمان تبدیل شده است. تحصیل رایگان در ایران ممکن و عملی است، مهم این است یک جنبش وسیع توده ای و اجتماعی با حضور آکتیویستهای علنی که موتور محرک و پیشبرنده این خواست شوند، سازماندهی شود.  مادام محرومیت از تحصیل در اثر فقر و پایین بودن دستمزدها و هزینه های معیشتی است، مادام که اعتراض و مبارزه علیه فقر و پایین بودن حقوق و دستمزدها شکل روتین و گسترده ای را بخود گرفته است، زمینه های مساعدی برای جمع کردن  خانواده های دانش آموزان وجود دارد. جنبش برای تحصیل رایگان مساله ای آشنا است، میلیون ها نفر از مردم از محرومیت تحصیلی فرزندانشان نگران و ناراضی هستند. میلیون ها نفر زیر خط فقر زندگی میکنند و میلیونها نفر خواهان ادامه تحصیل فرزندانشان هستند، اینها فاکتورهای مساعد و مادی برای سازماندهی این جنبش است، جنبشی که میتواند در برگیرنده چند میلیون خانواده  و جوانانی باشد که به ادامه تحصیل کودک و جوان محروم از تحصیل  فکر میکنند.

چالش تحصیل رایگان مهمترین عرصه درگیری مردم در سطح میلیونی با رژیم استبداد اسلامی در ایران است. این سطح از مبارزه را باید جدی گرفت، افشاگری بودجه های میلیاردی و بیلیونی برای صرف در جنگ در جبهه اسلام سیاسی و حضور نظامی و لجستیکی در منطقه در سوریه و عراق و لبنان و… به اندازه کافی اشنا و در دسترس است، افشای جنایتهای اقتصادی و غارت زندگی مردم برای تقویت اسلام سیاسی و آدمکشان تروریست اسلامی تا ابدالدهر درد و رنج مردم را جواب نمیدهد، مهم راه حلی است که از میان اعتراض اجتماعی و طبقاتی جامعه برخاسته میشود.

چالش تحصیل رایگان با به میدان آمدن فعالین این عرصه که خانواده های ناراضی و معترض به وضع تحصیلی فرزندانشان هستند، عملی است. جبهه وسیع و فعال اعتراضات معلمان و کارگران هم اکنون برای اجرا و عملی شدن این خواست در میدان است. در بیشتر اعتراضات آنها خواست تحصیل رایگان برافراشته شده است. مهم این است این خواست به خواست میلیونی در سازمان جنبش برای تحصیل رایگان ابراز وجود بکند.

 

۷ شهریور ۹۶

۲۹ اوت ۲۰۱۷

 

ایسکرا ۸۹۹

اینرا هم بخوانید

لبنان و موقعیت حزب الله و جمهوری اسلامی- نسان نودینیان

لبنان در غرب آسیا قرار دارد. این کشور به لطف همجواری با آب‌های مدیترانه دارای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.