اخبار و گزارشات هفتگی از وضعیت زنان

١۵ شهریور ۹۶ / ۶سپتامر ۲۰۱۷

 

تهیه و نتظیم : عزیزه لطف الهی

 

کشته شدن دانش‌آموزان نخبه در اثر واژگونی اتوبوس

بار دیگر نخبگان نوجوان به کام مرگ فرو رفتند. واژگونی اتوبوس حامل دختران نخبه دانش‌آموز در استان هرمزگان ، ۹ کشته و ۳۳ زخمی بر جای گذاشت. حال ۱۳ تن از مصدومان وخیم گزارش شده است.

 

حمله ماموران شهرداری به زن مسن دستفروش با حمله قلبی وی به اتمام رسید

روز صبح پنجشنبه ۹شهریور ۹۶ حوالی ساعت ۱۱ صبح در خیابان عباس آباد اراک یک زن مسن سبزی فروش مورد حمله ماموران شهرداری قرار گرفت و در خیابان افتاد.

ماموران آتش به اختیار این زن مسن دستفروش را به قدری مورد فشار و اذیت و آزار برای جمع کردن وسایلش قرار دادند که وی مورد حمله قلبی قرار گرفت و در خیابان افتاد.

ماموران شهرداری همواره برای باج خواهی به دستفروشان مراجعه میکنند و در صورت امتناع آنان را مورد ضرب و شتم و اهانت و توهین و در انتها اموالشان را به سرقت میبرند چندی قبل خبر کشته شدن یک دستفروش در قم توسط ماموران شهرداری رسانه ای شد.

 

دو دختر ۱۵ساله با هم از کوه پایین پریدند و خودکشی کردند

عصر روز سه‌شنبه ۷شهریور ۹۶ دو دختر ١۵ساله در یک اقدام هماهنگ شده به بالای کوه رفته و با پرتاب خود به پایین دست به خودکشی زدند. آنها از تپه‌های شهرستان ملکشاهی از توابع استان ایلام خود را به پایین پرتاب کردند. یکی از این دختران در دم جان می‌سپارد و دیگری نیز به‌شدت زخمی می‌شود که حال وی وخیم گزارش شده است.

 

یک دختر ساکن آبادان که خود را به رودخانه پرت کرد درمنطقه تنگه پیدا شد

روز دوشنبه ۶شهریور ۹۶ دختری در آبادان خود را از بالای پل ایستگاه ۱۲ذوالفقاری به درون رودخانه بهمن شیر پرتاب کرد. در ادامه، پلیس محلی و غواصان هیچکدام نتوانستند جسد را از رودخانه بگیرند در نهایت دختر در منطقه تنگه، چند کیلومتر بعد توسط اهالی منطقه از آب گرفته شد. فقر سرکوبی و مشکلاتی که برای زنان آفریده میشود دلیل اغلب خودکشیهای روزافزون زنان است.

از اول سال جاری تاکنون چند نفر درشهرستان آبادان از روی این پل دست به خودکشی زده اند.

 

سه زن کارگر ۱۵ و ۳۵و ۵۰ساله در آتش سوختند

سه نفر از زنانی که در کوره پزخانه ای در استان آذربایجان شرقی مشغول کار بودند، بر اثر انفجار گاز دچار سوختگی شدند.

وحید شادی نیا مسئول روابط عمومی مرکز اورژانس آذربایجان شرقی در این خصوص گفت: این انفجار در اتاقکی که محل اسکان کارگران بود، رخ داد و در نتیجه آن کارگران مصدوم ۳۰ تا ۵۰ درصد دچار سوختگی شدند. کارگران مصدوم اعضای یک خانواده هستند که به ترتیب ۱۵، ۳۶ و ۵۰ سال سن دارند. حال این کارگران زن به دلیل بالا بودن جراحت سوختگی وخیم می باشد.

شهر وایقان در استان آذربایجان شرقی دارای جمعیتی بالغ بر ۵ هزار نفر است كه اکثر خانواده‌ها در آن دارای کوره آجرپزی هستند.

الهام رسولی باغی به حکم دادگاه انقلاب تهران به ۱سال حبس تعزیری محکوم شد

اين فعال مدنی در تجمعی در اعتراض به فساد اداری در ایران در مقابل ساختمان لاستیک دنا در تهران در ۲۳اردیبهشت ماه ۱۳۹۵ بازداشت شده بود. قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران در آن زمان وی را مورد بازجویی قرار داد.

 

شعله پاکروان مادر ریحانه جباری از ایران خارج شد

شعله پاکروان مادر ریحانه جباری عکسی با انگشتهایی به علامت پیروزی در صحن فرودگاه یک کشور اروپایی منتشر کرد. شعله پاکروان اعلام کردند که به یکی از کشورهای اروپایی رفتم و خود را جزء كوچكى از مخالفان برانداز حکومتی میدانم.


رويا صابري نژاد پس از پنج سال روز جمعه ٢٥ آگوست سوم شهريور ماه از زندان اوين آزاد شد

رويا صابرى نژاد نوبخت, زنى كه شهروند ايرانی-انگليسي است و در ماه اكتبر ٢٠١٣ جهت ديدار خانواده اش به ايران رفته بود پس از ورودش به ايران در شيراز دستگير شد. رژيم رويا را به جرم اينكه در صفحه فيس بوك خود كامنتهايي در مورد رژيم نوشته بود بازداشت كرد و در تاريخ چهاردهم آوريل ٢٠١٤, پس از پنج ماه شكنجه و فشار , به بيست سال زندان محكوم نمود. جرم رويا از سوى رژيم به قرار زير اعلام گرديد: ” توطئه علیه امنیت ملی” و ” توهین به مقدسات دین اسلام”. در دادگاه فرمايشى رويا به وكيلش گفته شد كه حق صحبت كردن و دفاع از موكلش را ندارد. رويا به همراه هفت نفر ديگر به جرم فعاليت سايبرى از سوى بيدادگاه رژيم در مجموع به ١٢٣ سال زندان محكوم شدند. رويا در طول مدت زندان تحت شكنجه هاي جسمى و روانى قرار گرفت و از جمله, او را از دسترسى منظم به داروهاى ضروريش محروم كردند, او را مجبور كردند در حاليكه لباسهاى خيس بر تن دارد ساعتها در هواي سرد زمستان در حياط زندان بايستد و در نتيجه اين فشار رويا دچار ناراحتى كليوى گرديد. رويا را در سلول انفرادى نگه داشته و ساعتهاى متوالى او را تحت بازجويى قراد داده و مورد اهانت و ضرب و شتم قرار دادند. جهت فشار هر چه بيشتر بر رويا او را پس از مدتي به زندان شهر ري ، زندان زنانى كه عمدتا به جرم مواد مخدر وقتل دستگير شده در شرايط بسيار غير انسانى نگهداري ميشوند و روزانه مورد ضرب و شتم و توهين مامورين زندان قرار ميگيرند، انتقال دادند.

كميته مبارزه براي آزادي زندانيان سياسي از سال ٢٠١٤ كارزاري را به نام ” رويا را آزاد كنيد” فراخوان داد و در طول اين مدت با منعكس كردن وضعيت رويا ، دخالت دادن و كارزار مشترك با سازمانها مدافع آزادي بيان، مطرح كردن وضعيت رويا در رسانه ها و فشار به دولت انگليس جهت اقدام براي آزادي رويا اين كارزار را به پيش برد.

رويا صابري نژاد پس از پنج سال روز جمعه ٢٥ آگوست برابر سوم شهريور ماه از زندان اوين آزاد شد. رويا تا دوسال حق خارج شدن از ايران و پيوستن به همسرش كه در انگلستان زندگي ميكند را ندارد و عملا آزادي رويا به معني آزادي كامل او نبوده و او را مجبور كرده اند تا اتمام دوسال باقيمانده از حكم هفت ساله اش از ايران خارج نشود. براي همه ما قابل تصور است كه رويا پس از پنج سال زندان و شكنجه و اذيت و آزار و دوري از خانواده اش حتي پس از آزادي در چه شرايط جسمي و روحي ميتواند باشد.

 

خانه زنان را خراب کردند که مسجد بسازند

روز پنجشنبه دوم شهریور ضربه نهایی را به خانه خورشید زدند و کار را تمام کردند و بنای مسجد با خرابی این محل رقم خورد. این مرکز کوچک در سالهای اخیر زنان بهبود یافته زیادی را در کارگاه هایش پذیرفته و زنان در این کارگاهها امید به زندگی از دست رفته خود را باز می یابند و از محل فعالیت های این چنینی بخش زیادی از نیروی از دست رفته خود را برای بازگشت به جامعه به دست می آورند.

 

آفرین چیت‌ساز در بند نسوان اوین در اعتصاب غذا به سر می‌برد

‎آفرین چیت‌ساز، روزنامه‌نگار محبوس در زندان اوین، از روز شنبه ۱۱ شهریورماه دست به اعتصاب غذا زده است. آفرین چیت‌ساز به دلیل تعویق تاریخ پایان دوران محکومیتش از سوی مسئولان زندان اوین، از روز شنبه ۱۱ شهریورماه اعلام اعتصاب غذا کرده است.

محمد مقیمی، وکیل این روزنامه‌نگار، به کمپین بین‌المللی گفته است آفرین  چیت‌ساز به دلیل پاره شدن مینیسک هر دو زانویش دو بار عمل جراحی انجام داده است. یک مدت در بیمارستان بستری بود و یک مدت هم به دلیل این جراحی‌ها به او مرخصی استعلاجی داده بودند. بر اساس قانون باید مهرماه با پایان محکومیتش از زندان آزاد شود اما تاریخ آزادی او را سه ماه بعد نوشته‌اند. هم او در زندان نامه نوشت و اعتراض کرد هم من لایحه نوشتم اما متأسفانه ترتیب اثر ندادند و کشید به اینجا که موکلم دست به اعتصاب غذا زد
‎آفرین چیت‌ساز، ستون نویس روزنامه دولتی ایران، یکی از چند روزنامه‌نگاری بود که سال گذشته تحت عنوان پروژه نفوذ بازداشت‌شده بود

در دادگاه بدوی، آفرین چیت‌ساز به اتهامات اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی و همکاری با دول متخاصم علیه جمهوری اسلامی به ۱۰ سال حبس محکوم شد. این حکم طی دادگاه تجدیدنظر به دو سال کاهش پیدا کرد.

 

ایسکرا  ۹۰۰

 

اینرا هم بخوانید

مستند زنان کولبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.