“گروه اتحاد بازنشستگان”: چکیده ای از ۱۳ مهر (۵ اکتبر) روز جهانی معلم!

در هوای بارانی تهران گروه گروه زنان و مردان در برابر سازمان برنامه و بودجه  به هم می پیوستند. چهره ها نشانی از نگرانی نداشت. رضایت از حضور در تجمعی از یاران و همدردان مطالبه گر در گام های استوار همه هویدا بود. دستانی به گرمی فشرده می شد و لبهایی که به خوشامدگویی خندان می گردید.
گروه اتحاد بازنشستگان طبق فراخوان قبلی در کنار شاغلان حضوری پررنگ داشت. تراکتها و پلاکاردها از طرف شورای همآهنگی تشکل های صنفی و گروه اتحاد بازنشستگان و دیگر گروه ها روی دستها برافراشته شد.
بنرها با مضمون های: تا دستیابی به مطالباتمان متحدانه ایستاده ایم و به تجمع ادامه خواهیم داد/ گرامی باد اتحاد همه بازنشستگان کشوری، لشکری و تامین اجتماعی/ معلم، کارگر، دانشجوی زندانی آزاد باید گردد/ و تراکت هایی با مضمون ما خواهان همسان سازی حقوق خود با بازنشستگان سایر ادارات و ارگانهای دولتی هستیم/ تحصیل رایگان حق همه فرزندان ماست/ ایجاد بیمه درمانی کارآمد و بدون سقف/ این بار مصمم تر آمده ایم/متحدتر ایستاده ایم و…
در ابتدای تجمع عده ای جمعیت را به سکوت دعوت می کردند اما زنان و مردانی که مصمم برای فریاد خواسته های خود آمده بودند، یک صدا فریاد زدند، یک اختلاس کم بشه، مشکل ما حل میشه/ این همه بی عدالتی، هرگز ندیده ملتی/ و بعد از آن شعار همیشگی خط فقر چهار میلیون، حقوق ما یک میلیون را از ته دل فریاد زدند. جمعیت لحظه ای را به سکوت نگذراندند و هر دم شعاری تکرار می شد. فردی بالای کامیونی رفت  و بلندگو در دست شعارهایی را برای تکرار دیگران سر می داد و سعی در کنترل شعارها داشت. جمعیت در شعارها وی را همراهی می کرد اما اگر شعار نامناسبی بود جمعیت خود آن را تغییر می داد و آنی را که با شرایط فعلی جامعه تناسب داشت عنوان می کرد: “دولت، مجلس، حمایت حمایت” و جمعیت ندا سر می داد “دولت، مجلس خجالت خجالت.
شعار “معلم زندانی آزاد باید گردد” بارها تکرار شد و “عبدی، بهشتی و شهابی آزاد باید گردند” و…
عیلرغم همه نکات مثبت در روز تجمع، متاسفانه دوستان ما شاهد صحنه هایی باور ناکردنی نیز بودند. در میان جمعیت تعدادی از حاضران با بستن بازوبند
” انتظامات !!” بسیار حرمت شکنی کردند؛ آنان مامور بودند که تراکت های گروه اتحاد را جمع آوری کنند و نام گروه اتحاد بازنشستگان را از پایین بنرها جدا کنند که با مخالفت و مقاومت بازنشستگان و  شاغلان مواجه شدند. چنین شیوه هایی که گروهی خود را سردمدار حرکتهای اجتماعی بداند، در جای خود قابل آسیب شناسی ژرفی خواهد بود!
در پایان مراسم، قطعنامه شورای هماهنگی… خوانده شد که به درستی به مشکلات ریشه ای بحران در ساختار آموزش و پرورش اشاره داشت. اما علیرغم توصیه دوستان گروه اتحاد بازنشستگان مبنی برگنجاندن بندی در خصوص مهمترین معضل فعلی بازنشستگان و آینده شاغلان یعنی؛ توجه به ورشکستگی صندوق های بازنشستگی و بررسی اختلاسهای گسترده در آن، این مهم نادیده انگاشته شد.
گروه اتحاد بازنشستگان با توجه به حفظ فضای همکاری همه جانبه از قرائت قطعنامه مستقل خودداری کرد اما طبق روال کاری همیشگی خود آن را از چند روز قبل در معرض دید همه دوستان قرار داده بود!
در پایان مراسم سرود ای ایران از بلندگو پخش شد سپس جمعیت گروه گروه با گفتن اگر جواب نگیریم، دوباره بر می گردیم، شروع به خواندن سرود “یار دبستانی” کردند و آرام آرام با نشاط بسیار محوطه را ترک نمودند.

“گروه اتحاد بازنشستگان”
۹۶/۷/۱۳

اینرا هم بخوانید

کمی تا سالگرد انقلاب- فاطیما قدسی

در دوران انقلاب مهسایی یا «زن، زندگی، آزادی»، صدها شیردختر و شیرزن ایرانی با گلوله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *