کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری: در گرامیداشت یاد عزیز رفیق سیروس کرباسی

با تاثری فراوان مطلع شدیم رفیق سیروس کرباسی، فعال سیاسی قدیمی، مبارز دیرین علیه حکومت اسلامی، کمونیست مبارز و چهره محبوب مردم شهر سنندج در بیمارستانی در شهر فرانکفورت چشم از جهان فروبست. این خبرناگهانی و دور ازانتظار بود . همه دوستان و یاران و بستگان سیروس عزیز را دچار شوک کرد.

سیروس یکی از کمونیستهای قدیمی و فعال سیاسی شهر سنندج بود. او به نسلی تعلق داشت که در دوران جوانی یک انقلاب را علیه دیکتاتوری پهلوی تجربه کردند و سپس هیولایی به نام حکومت اسلامی ایران  قدرت را قبضه کرد و در کردستان از همان اولین روز به قدرت رسیدن جنبش اسلامی مردم در ابعادی میلیونی به این حکومت نه گفتند و جوانان زیادی و از جمله سیروس راه زندگیشان عوض شد، راهی را بر گزیدند که برای مقابله جدی با حکومت اسلامی بود و در مقابل لشکر کشی این حکومت به کردستان دست به اسلحه بردند و سالهای سال علیه حکومت اسلامی جنگیدند.

سیروس در دورانی که پیشمرگ بود هر جا که حضور پیدا میکرد با استقبال مردم مواجه میشد. او در عمل نشان میداد که برای آزادی و رفاه و حرمت انسانی می جنگد و این آرمانها و ایده ها در رفتار روزمره او عیان و آشکار بود. سیروس انسانی مهربان و محبوب بود.  او در نقش وکیل مدافع مردم زحمتکش در مقابل مرتجعین و زورگویان وظایف خود را به نحو احسن انجام میداد. در مقابل مرتجعین بسیار قاطع و صریح بود. سیروس حدود ده سال پیشمرگ کومله بود. بعد از اینکه در اوایل دهه نود میلادی از کومله جدا شد رابطه اش را با رفقایش همچنان صمیمانه حفظ کرد و بعنوان یک کمونیست مبارز در شهر فرانکفورت فعالیتش را ادامه داد. او تا آخرین ساعات زندگیش به آرمانهای خود که همانا آزادی، برابری و رهایی انسان از تبعیضات جامعه سرمایه داری بود وفادار ماند.

سیروس حتی برای یک لحظه از نقد و افشای جریانات ناسیونالیست کرد که با ترویج قومپرستی همیشه باعث شکست مبارزات مردم بوده اند کوتاهی نکرد. او انسانی مدرن و یک انترناسیونالیست و ضد ملیگرایی و ضد قومپرستی بود. سیروس کرباسی در بین فعالین سیاسی در فرانکفورت ودر بین مردمی که او را از نزدیک می شناختند محبوب و مورد احترام بود. انسانی آرام و متین و مهربان و انسانی منتقد و آرمانخواه ، رفیقی بینهایت صادق و قابل اعتماد بود!

 

کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری ایران ضمن احترام و قدردانی از یک عمر فعالیت این کمونیست انقلابی، صمیمانه به همسر و رفقا و بستگان رفیق سیروس تسلیت میگوید. با گرامیداشت یاد او و با یادآوری خاطرات و فعالیتهای ارزشمند رفیق سیروس، باید بتوانیم به نسل جوان در ایران ، چهر ه ها و فعالینی را که عمر خود را در راه دفاع از حقوق انسانی سپری کردند، شناسانده و یاد این عزیزان را همواره گرامی بداریم. سیروس به نسل شکست نخوردگان تعلق داشت و به نسلی که هیچگاه از پای ننشستند برای ساختن یک دنیای بهتر و انسانی تر !

 

گرامی باد یاد عزیز سیروس کرباسی!

 

کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری ایران

٥ اردیبهشت ١٣٩٧

٢٦ آوریل ٢٠١٧

 

اینرا هم بخوانید

آغاز سال جدید با طنین مرگ بر دیکتاتور بر فضای شهرها

خیزش های مردمی: اطلاعیه شماره ۳۶۰:آغاز سال جدید با طنین مرگ بر دیکتاتور بر فضای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *