نتایج یک پژوهش: هیچ کشوری تا ۲۰۳۰ به برابری جنسیتی نمی‌رسد

نتایج یک پژوهش: هیچ کشوری تا ۲۰۳۰ به برابری جنسیتی نمی‌رسد

نتایج یک پژوهش نشان می‌دهد که علیرغم تمام تلا‌ش‌ها برای برابری جنسیتی میان زنان و مردان تا تحقق این هدف هنوز راه طولانی در پیش است. نتایج پژوهش آلمان را در رده هفتم و آمریکا در رده ۲۸ نشان می‌دهد.

روزنامه گاردین از نتایج پژوهشی خبر داده است که نشان می‌دهد یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون زن و دختر در کشورهایی زندگی می‌کنند که شاخص توسعه جنسیتی در آنها حتی تا سال ۲۰۳۰ نیز امکان رسیدن به برابری جنسیتی را نمی‌دهد. این پژوهش از جمله به ابتکار شبکه بین‌المللی سازمان حقوق زنان انجام شده است.

هیچ کشوری کارنامه عالی نداشته است

تنها هشت درصد زنان در کشورهایی زندگی می‌کنند که نتایج پژوهش نشان می‌دهد برابری جنسیتی تا حدود زیادی در آنها محقق شده است. اما صفت “عالی” شامل حال کارنامه هیچ کشوری نشده است. نتایج این پژوهش روز دوشنبه ۱۳ خرداد (سوم ژوئن) در کنفرانسی در ونکوور کانادا در حضور هشت هزار نماینده از کشورهای مختلف جهان به بحث گذاشته می‌شود. جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا این کنفرانس را بازگشایی می‌کند.

از کسانی که ابتکار این پژوهش را بر عهده دارد ملیندا گیتس، مدیر سابق بخش‌هایی از شرکت مایکروسافت و همسر بیل گیتس است. او با نظر به نتایج این پژوهش گفته که این  زنگ خطری برای جهان است. آلیسون هولدر، مدیر پروژه “معیارهای برابر ۲۰۳۰” نیز که این پژوهش را منتشر کرده هشدار داده است که «برخی کشورها حتی عقبگرد نیز کرده‌اند». او از جمله به قوانین سختگیرانه برای ممنوع کردن سقط جنین در برخی ایالت‌های آمریکا اشاره کرده است.

تحقیقات یاد شده شاخص توسعه جنسیتی را در ۱۲۹ کشور جهان بررسی کرده که ۹۵ درصد زنان و دختران جهان در آنها زندگی می‌کنند. این شاخص وضعیت کشورها را با امتیازی بین صفر تا ۱۰۰ نشان می‌دهد. کشوری که امیتاز ۱۰۰ بگیرد توانسته است برابری کامل جنسیتی را برقرار کند.

امتیاز کشورهای مختلف

۵۰ معیار در ارزیابی شاخص توسعه جنسیتی در نظر گرفته می‌شوند. معیارهایی منطبق بر اهداف توسعه پایدار، از جمله در زمینه از بین بردن فقر و گرسنگی، پیشرفت بهداشت، آموزش، محیط زیست و برابری جنسیتی.

طیفی بسیار گسترده شاخص پیشرفت‌ در زمینه برابری جنسیتی را در بر می‌گیرد؛ از دسترسی به اینترنت و حساب بانکی اینترنتی تا دسترسی به آب آشامیدنی سالم. گزارش می‌گوید: « کشوری با ۹۰ امتیاز پیشرفت بسیار عالی کرده و کشورهایی با امتیاز زیر ۶۰ توانسته‌اند تنها به حداقل‌هایی از شاخصه توسعه اجتماعی دست پیدا کنند.»

تنها ۲۱ کشور توانسته‌اند امیتازی بیشتر از ۸۰ بگیرند. در این فهرست آلمان با ۸۶،۲ امتیاز در رده هفتم قرار دارد. در صدر جدول دانمارک، فنلاند و سوئد  نشسته‌اند. ایالات متحده آمریکا در رده ۲۸ قرار دارد و پشت سر کشورهایی مانند کرواسی و بلغارستان است. روسیه در رده ۵۹ و پس از مغولستان، مولداوی، پاراگوئه، قرقیزستان، کلمبیا و اکوادور قرار دارد. چاد در پایین‌ترین رده جدول است.

نویسندگان گزارش می‌گویند که در مجموع در کشورهایی با سطح درآمد بالاتر پیشرفت‌های بیشتری در زمینه برابر جنسیتی شده است. اما این قاعده در جاهایی هم شکسته شده است. برای نمونه کشورهای فقیری هستند که در این زمینه کارنامه خوبی دارند. به عنوان مثال رواندا در زمینه امنیت زنان در ردیف پنجم جدول قرار دارد. زنان کنیا دسترسی خوبی به بانکداری اینترنتی دارند و از سه چهارم کشورهای دیگر در این زمینه جلوترند. در کلمبیا از اقشار فقیر جامعه حمایت بهتری در مقایسه با آمریکا می‌شود.

چالشی به مراتب بزرگ

۱۹ سال پیش (سال ۲۰۰۰ میلادی) بر سر اهداف توسعه هزاره (Millennium Development Goals) در سازمان ملل متحد توافق شد. قرار بود این اهداف تا سال ۲۰۱۵ تامین شوند و به چالش‌های اصلی توسعهٔ جهان تا این تاریخ پاسخ دهند. بیانیه هزاره توسط ۱۸۹ کشور پذیرفته شد و ۱۴۷ نفر از رهبران کشورهای مختلف آن را امضا کرده‌اند.

در راس این اهداف از بین بردن فقر شدید و گرسنگی، دست یافتن به آموزش ابتدایی همگانی، گسترش و ترویج برابری جنسیتی و توانمندسازی زنان، کم کردن مرگ ومیر کودکان بودند. گذشت زمان نشان داد که رسیدن به این اهداف چالشی به مراتب بزرگ‌تر از آنی است که تصور می‌شد.رادیو آلمان

اینرا هم بخوانید

جمهوری اسلامی ٥ نفر را به اتهام مواد مخدر در زندان یزد اعدام کرد

امروز پنجشنبه ۲۷ مردادماه ۱۴۰۱، پنج زندانی در زندان یزد اعدام شدند. هرانا نوشت:این زندانیان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.