فیفا: ایران زمانبندی ورود زنان به ورزشگاه را روشن کند

BBC

جانی اینفانتینو، رئیس فدراسیون جهانی فوتبال، فیفا، در نامه‌ای به مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال ایران، از او خواسته است که در کمتر از یک ماه آینده زمانبندی اقدامات مشخص ایران برای ورود زنان ایرانی و غیرایرانی به ورزشگاه را روشن کند.

آقای اینفانتینو در نامه خود به آقای تاج، درباره ورود زنان به ورزشگاه‌ها نوشته است: “هرچند که ما به چالش‌ها و حساسیت‌های فرهنگی واقفیم، اما باید در این زمینه پیشرفت کنیم.”

او در این نامه از اجرا نشدن تعهداتی که حسن روحانی پیش از این درباره حل این مشکل داده بود، اظهار تاسف کرده است.

رئیس فیفا سال گذشته در سفری به تهران به جز ملاقات با مقام‌های ورزشی، با حسن روحانی، رئیس جمهور نیز دیدار کرد. ورود زنان به ورزشگاه یکی از مسائل اصلی مورد بحث در آن سفر بود.

زنان ایرانی عموما نمی‌توانند برای تماشای بازی‌های فوتبال مردان به ورزشگاه بروند. این ممنوعیت تنها در موارد محدودی رفع شده و تعداد اندکی از زنان وارد ورزشگاه شده‌اند.

رئیس فیفا در نامه خود به رئیس فدراسیون فوتبال ایران گفته “سپاسگزار خواهم بود اگر در زمان مناسب، تا قبل از ۱۵ ژوئیه ٢٠١٩ اطلاع بدهند چه اقدامات مشخصی از طرف فدراسیون فوتبال و دولت ایران انجام می‌شود تا زنان ایرانی و خارجی خواهان تماشای بازی‌های مقدماتی جام جهانی قطر بتوانند بلیت بخرند و به ورزشگاه بروند.”

این رقابت‌ها از سه ماه دیگر آغاز می‌شود.

جانی اینفانتینو گفته در سفرش به تهران شاهد تحولات مثبت ملموسی در زمینه امکان ورود زنان به ورزشگاه بود و این مایه تاسف است که پیشرفت در این زمینه متوقف شود.

زنان در ورزشگاهحق نشر عکسGETTY IMAGES
Image captionسال گذشته در بازی دوستانه ایران و بولیوی زنان معدودی به ورزشگاه آزادی راه داده شدند

حضور زنان در ورزشگاه برای تماشای بازی‌های مردان یکی از مسائل متعددی است که گروهی از مقام‌های حکومت ایران و طرفداران سنتی آنها را در مسیر حفظ سبک زندگی مورد نظر خود در مقابل بخش‌هایی از جامعه ایران قرار داده است.

آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی، مرجع تقلید شیعه در قم، سال گذشته حکم اسلامی داد که “جو حاکم در ورزشگاه‌ها برای حضور زنان مناسب نیست و شکی نیست که اختلاط جوانان و آزاد بودن آنها سرچشمه مشکلات زیادی از نظر اخلاقی و اجتماعی می شود.”

او همچنین گفت: “در بعضی انواع ورزش، مردان پوشش مناسبی در برابر زنان ندارند؛ بنابراین لازم است از حضور در این برنامه‌ها خودداری کنند بخصوص اینکه این برنامه‌ها را از رسانه‌ها می‌توانند ببیند و حضور آنها ضرروتی ندارد.”

اینرا هم بخوانید

فرمانده «فراجا» در تائید حملات نیروهای سرکوبگر به مردم در اعتراضات جاری گفته است :”سلاح ما در میدان، ساچمه‌زن پلاستیکی است”.

اشتری فرمانده «فراجای» رژیم در برنامه تلویزیونی «صف اول» در تائید سرکوب اعتراضات جاری گفته …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.