افزایش اعتراض‌ها به نمایشگاه “زنان روبنده‌پوش در آلمان”

DW

قرار است از روز جمعه ۲۱ ژوئن نمایشگاهی از آثار زلینا پفرونر (Selina Pfrüner) در شهر کلن برگزار شود که حتی عنوان آن مناقشه‌برانگیز بوده است: “منقبه – درباره زنان با حجاب کامل در آلمان”.

منقبه به معنای نقاب، برفع یا روبنده پوش است و منظور از آن در عنوان این نمایشگاه زنانی هستند که مطابق برداشتی از تعالیم اسلام باید از دید “نامحرم” کاملا پوشیده باشند.

شماری از مدافعان حقوق زنان در نامه سرگشاده‌ای به برگزاری این نمایشگاه و حمایت وزارت فرهنگ وعلوم ایالت نوردراین-وستفالن از آن اعتراض کردند.

معترضان در نامه دیگری که در واکنش به پاسخ این وزارت‌خانه نوشتند می‌گویند توضیحات ارائه شده بیش از پیش آشکار می‌کند که این نمایشگاه یک‌جانبه است و در تدارک آن نگاه انتقادی به رویکردهای افراط‌گرایانه درباره موضوع غایب بوده است.

نمایشگاه شامل عکس، ویدئو و گفت‌وگوهای صوتی و تصویری با زنان مسلمانی است که ساکن آلمان هستند و در تمام فعالیت‌های اجتماعی سر تا پا و حتی چهره خود را می‌پوشانند.

غیبت جنبه تحمیلی حجاب

منتقدان می‌گویند در این نمایشگاه به جنبه‌های تحمیلی زندگی بنیادگرایان پرداخته نمی‌شود و به این ترتیب تصویری “مثبت” از زنان “منقبه” به نمایش گذاشته شده است.

به گفته معترضان، تا جایی که آشنایی با آثار ارائه شده در این نمایشگاه امکان می‌دهد، در آن حتی صدای یک زن نیز شنیده نمی‌شود که به اجبار حجاب مورد نظر بنیادگرایان را رعایت می‌کند یا راهی جز تن دادن به این نوع پوشش ندارد. منتقدان می‌گویند در نمایشگاه همچنین خبری از زنانی نیست که به خاطر امتناع از رعایت پوشش کامل طعم خشونت را چشیده باشند.

 

نمایشگاه “منقبه” ساعت هفت بعد از ظهر روز جمعه ۲۱ ژوئن در “مرکز آتلیه‌های ایرن‌فلد” شهرکلن افتتاح می‌شود. روز یک‌شنبه در برنامه‌ای که “مخصوص زنان” عنوان شده، زنان بازدید کننده می‌توانند حجاب کامل را امتحان کنند. قرار است در این دو روز تظاهراتی نیز علیه این نمایشگاه برگزار شود.

خانم زلینا پفرونر، عکاس و مستندساز ساکن کلن است. او در پاسخ به چند پرسش روزنامه اینرتنتی “رپورت” به برخی انتقادها از جمله “تبلیغ” برای پوشش مورد نظر بنیادگران واکنش نشان داده است.

آزادانه با روبنده؟

این مستندساز می‌گوید با این نمایشگاه تلاش می‌کند بدون پیشداوری جنبه‌هایی از این پدیده را به نمایش بگذارد که زنانی در آلمان هستند که “آزادانه” از پوشش کامل اسلامی استفاده می‌کنند.

او خاطر نشان کرد که هدف نمایشگاه تبلیغ برای چیزی یا حمله به چیزی نیست، بلکه قصد این است که از زاویه دیگری نیز به مسئله پرداخته شود و آن هم به این صورت که به جای این که فقط درباره زنان برقع‌پوش صحبت شود، پای صحبت‌های خود آنها بنشینیم.

این واقعیت که پوشش زنان مسلمان در بسیاری از موارد “آزادانه” نیست و رعایت حجاب کامل چه در سطح خانواده، در بسیاری از جوامع مسلمانان و چه در جامعه، از جمله در حکومت‌هایی مانند ایران و عربستان اجباری است، و در نمایشگاه “منقبه” به این موضوع پرداخته نمی‌شود از دیگر انتقادهایی است که در روزهای گذشته زیاد مطرح شده است.

 

نمایشگاه “زنان با حجاب کامل” در حالی برگزار می‌شود که از مدت‌ها پیش مسئله مجاز بودن یا نبودن پوشش‌هایی که صورت زنان را به طور کامل می‌پوشاند در آلمان و بسیاری دیگر از کشورهای اروپایی بالا گرفته است.

نمایشگاه “مدهای معاصر اسلامی” در موزه هنرهای کاربردی فرانکفورت که مراسم گشایش آن چهارم آوریل برگزار شد یکی دیگر از تازه‌ترین رویدادهایی بود که بحث‌ها و انتقادهای زیادی را در مورد پوشش زنان مسلمان و “حجاب اجباری” به دنبال داشت.

اینرا هم بخوانید

نمایندگان پارلمان اروپا و بورل امروز مرگ مهسا امینی و اعتراضات ایران را بررسی می‌کنند

پارلمان اروپا امروز موضوع مرگ مهسا امینی دختر بیست و دوساله ایرانی در زمان بازداشت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.