٧ میلیون کارگر رسمی هیچ نوع بیمه ای ندارند!

محمد شریعتمداری، وزیر کار جمهوری اسلامی گفته است که بر اساس آمارهای رسمی، بالغ بر ۷ میلیون کارگر رسمی در کشور شناسایی شده‌اند که هیچ نوع بیمه‌ای ندارند!

این اولین بار است که وزیر کار رژیم رسما اعلام می کند که ٧ میلیون کارگر رسمی هیچ نوع بیمه ای ندارند. این سخنان بیانگر اوضاع اسفناک زندگی کارگران و تحمیل سیاستهای ضد کارگری به کارگران است که خود این جناب از مسئولین مستقیم آن است.

اما این ٧ میلیون کارگرچه کسانی هستند؟ قانون کار حکومت می گوید کارگر رسمی کسی است که با قرارداد کتبی یا شفاهی و با ذکر مدت زمان اشتغال در جایی مشغول به کار است و حق بیمه پرداخت می کند. قانون کاررژیم ادعا می کند که همه کارگران دارای قرارداد رسمی از ٦ ماه بیشتر جزو کارگران شاغل و رسمی بوده و همه حقوق و مزایای تامین اجتماعی و بیمه های آن شامل آنها میباشد. سخنان وزیر کار رژیم درست نقطه برعکس قانون کذایی کار حکومت است. ٧ میلیون کارگر حق بیمه و انواع کسورات کاری و اشتغال را به سازمانهای بیمه گر و تامین اجتماعی پرداخت کرده اند و هیچگونه بیمه ای ندارند. یعنی دولت و کارفرمایان آنچه به نام بیمه بیکاری، حق بازنشستگی و درمان که مهمترین بخش بیمه ها ی تامین اجتماعی است در طول سالیان از کارگران گرفته اند اما حاضر به بازپس دادن آن نیستند اینهم بخش دیگری از دزدی آشکار از حدود ۳۰ میلیون اعضای خانواده های ۷ میلیون کارگر است.

این وضعیت جمعیت ٧ میلیونی کارگران است که به اعتراف وزارت کار دارای قرارداد رسمی اشتغال هستند. حساب کنید وضعیت آن میلیونها کارگر شاغل با قرارداد موقت، پروژه ای و فصلی که طبق نهادهای آمارگیری حکومت بیش از ۷۰ درصد کارگران شاغل را شامل میشوند، از چه قرار است.

برخورداری از بیمه های اجتماعی، بویژه بیمه بیکاری مکفی و برابر با استانداردهای زندگی امروزی، بیمه بازنشستگی و درمان و … حق مسلم میلیونها خانواده کارگری است. بخش های مختلف کارگران و بازنشستگان برای به کرسی نشاندن این مطالبات در جدالی دائم با حکومت و کارفرمایان هستند.

محمد شکوهی

١٣ بهمن ١٣٩٩، اول فوریه ٢٠٢١

اینرا هم بخوانید

بودجه‌های نجومی برای مراسم اربعین حکومتی! محمد شکوهی

در هفته‌های اخیر جمهوری اسلامی مشغول تدارک راه‌اندازی مراسم اربعین است و تا کنون ٦٠٠ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *