مجموعه اخبار و گزارشات هفته از شهرهای کردستان

نگاه هفته:
تهیه و تنظیم شاهرخ نقدی

تجمع اعتراضی دستفروشان در سنندج
روز شنبه ۲۵ بهمن جمعی از دستفروشان خیابان فردوسی سنندج، در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالباتشان و ساعات نامناسب تعیین شده از سوی شهرداری برای کار دستفروشان وعدم اختصاص مکان منابسی برای کارشان بار دیگر در مقابل ساختمان استانداری کردستان دست به اعتصاب و تجمع زدند. دستفروشان بخشی از کارگران بیکار هستند که با اندوخته ناچیزی میکوشند خود وخانواده شان را از گرسنگی نجات دهند. دولت مسئول تامین زندگی همه بیکاران از جمله دستفروشان است. اما جمهوری اسلامی نه فقط زندگی و حقوق آنها را تامین نمیکند بلکه مدام آنها را مورد تعرض و زیر فشار قرار میدهد. تمامی افراد بدون درآمد و کم درآمد از جمله دستفروشان باید از حقوق پایه ماهانه برخوردار شوند. درمان وتحصیل رایگان و داشتن مسکن حقوق پایه ای همه مردم است.

بیانیه جمعی از فعالان مدنی مریوان در رابطه با بازداشت‌های اخیر فعالین مدنی کردستان
جمعی از فعالان مدنی مریوان در رابطه با بازداشت‌های اخیر فعالین مدنی کردستان بیانیه‌ای را منتشر کردند.
فعالان مدنی مریوان ضمن انتقاد شدید از بازداشت‌های اخیر، از نهادهای دولتی و حاکمیتی درخواست کردند فعالین بازداشت شده را آزاد کرده و به این بازداشت‌ها خاتمه دهند.

سه شهروند بازداشت شده با قرار وثیقه از زندان نقده آزاد شدند
روز سه‌شنبه بیست و یکم بهمن‌ماه، سه شهروند به نام‌های “رحمان ابراهیمی”، “طالب ریحانی” و “رشید ریحانی” اهل روستای “شاوله” از توابع نقده با قرار وثیقه از زندان این شهرستان آزاد شدند.
این سه شهروند پس از اتمام بازجویی از یکی از بازداشتگاه‌های امنیتی به زندان نقده منتقل شده بودند.

برق گرفتگی منجر بە مصدوم شدن دو کارگر ساختمانی در شهر دهلران شد
دو کاگر ساختمانی در حین کار در یک ساختمان نیمە کار در شهرستان دهلران از توابع ایلام، بە دلیل برق گرفتگی، مصدوم و بە بیمارستان اعزام گردیدند. این دو کارگر کە تاکنون هویتشان مشخص نشدە، پس از سقوط از ارتفاع هشت متر بە دلیل برف گرفتگی دچار شکستە شدن دست و پا و سر و گردن شدەاند.

یک جوان ۲۳ ساله اهل کامیاران در معرض اعدام قرار دارد
یک جوان تهل کامیاران به نام” فواد اسدی” ٦ سال پیش در یک نزاع و درگیری مرتکب قتل شده که ۲۳ روز دیگر در صورت عدم پرداخت دیه یک میلیارد تومانی اعدام می‌شود. خانواده وی با فروش خانه‌ ۴۰۰ میلیون دیه را تهیه و ٦۰۰ میلیون دیگر دیه باقی مانده است. وی در زمان ارتکاب جرم، هفده سال سن داشته است.

بی‌خبری از سرنوشت یک شهروند اهل بوکان پس از بازداشت
از سرنوشت یک شهروند بازداشت شده اهل بوکان به نام “علی زلفی” ساکن شهرک فرهنگیان بوکان پس از بازداشت اطلاعی در دسترس نمی‌باشد. به گفته یک منبع آگاه، خانواده این شهروند جهت اطلاع از سرنوشت وی به نهادهای امنیتی در ارومیه و بوکان مراجعه اما نیروهای امنیتی از ارائه پاسخی روشن در این رابطه امتناع کردند. این منبع آگاه افزود: این شهروند پس از بازداشت از تماس تلفنی، ملاقات با خانواده و دسترسی به وکیل محروم بوده است. شامگاه روز سه‌شنبه سی‌ام دی‌ماه، در ادامه بازداشت‌های شهروندان در بوکان، این شهروند توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

یک شهروند اهل پیرانشهر جهت اجرای حکم بازداشت و به زندان نقده منتقل شد
روز دوشنبه بیستم بهمن‌ماه، یک شهروند به نام “علی آذربرزین” ٥٧ ساله اهل شهرستان پیرانشهر جهت اجرای حکم بازداشت به زندان نقده منتقل شده است.

بازداشت یک شهروند دیگر توسط نیروهای امنیتی در شهرستان اشنویه
طی روزهای اخیر، یک شهروند به نام “سید نجم‌الدین حسینی” ساکن محله “تاچین‌آباد” اشنویه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است.

یک کودک بر اثر انفجار مین در شهرستان دهلران دچار نقص عضو شد
شنبه بیست و پنجم بهمن‌ماه، انفجار مین در بخش دشت عباس شهرستان دهلران باعث قطع عضو یک کودک از ناحیه دست شد. در همین رابطه نیز، روز جمعە بیست و چهارم بهمن‌ماە، یک شهروند به نام “نادر براریان” ۴۵ سالە اهل روستای “کل کل علیا” از توابع دهستان آسمان‌آباد چرداول بر اثر انفجار مین به جای مانده از جنگ میان ایران و عراق در شهرستان مهران جان خود را از دست داد.

انتقال پنج زندانی سیاسی به زندان مرکزی ارومیه
روز شنبه بیست و پنجم بهمن‌ماه، سه شهروند به نامهای “حسین گردشی، شپول خضری و فرهاد موسی‌پور” پس از اتمام بازجویی از بازداشتگاه اطلاعات سپاه در ارومیه به بند زندانیان سیاسی زندان این شهر منتقل شدند. روز سه‌شنبه بیست و یکم بهمن‌ماه نیز، دو شهروند دیگر به نام‌های “سوران حسین‌زاده و سیروان نوری” با اتمام بازجویی از بازداشتگاه اطلاعات سپاه در ارومیه به بند قرنطینه زندان این شهر انتقال یافتند.

یک شهروند اهل نقده پس از اتمام بازجویی به زندان ارومیه منتقل شد
روز شنبه بیست و پنجم بهمن‌ماه، یک شهروند به نام “شوان پشتوار” ٣٩ ساله اهل شهرستان نقده به بند زندانیان سیاسی زندان ارومیه انتقال یافت. این شهروند چند روز قبل، پس از اتمام بازجویی از بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه به بند قرنطینه زندان این شهر منتقل شده بود.

انتقال فرهاد موسی‌پور از زندان ارومیه به بازداشتگاه اطلاعات سپاه
روز دوشنبه بیست و هفتم بهمن‌ماه، فرهاد موسی‌پور اهل شهر ربط سردشت از زندان مرکزی ارومیه برای بازجویی به بازداشتگاه اطلاعات سپاه منتقل شد. این شهروند روز شنبه بیست و پنجم بهمن‌ماه از بازداشتگاه اطلاعات سپاه در ارومیه به بند زندانیان سیاسی زندان این شهر منتقل شد.

صابر کمانی از زندان ارومیه آزاد شد
روز دوشنبه بیست و هفتم بهمن‌ماه، صابر کمانی، شهروند اهل روستای “انبی” از توابع منطقه ترگور ارومیه از زندان این شهر آزاد شد. این زندانی ٢٩ ساله شهریورماه ٩٨ به اتهام “همکاری با یکی از احزاب کُرد اپوزیسیون حکومت ایران” به پنج سال حبس تعزیری محکوم که این حکم با تسلیم به رأی به سه سال و ٩ ماه حبس کاهش پیدا کرده بود. حکم حبس این شهروند چندی پیش براساس طرح کاهش مجازات‌های حبس تعزیری به دو سال و چهار ماه تقلیل یافت. صابر کمانی پس از تحمل ٢١ ماه حبس و عدم اعطای مرخصی در این مدت براساس طرح جدید آزادی زندانیان که زیر یکسال حبس آنان باقیمانده، آزاد شده است.

جانباختن یک کولبر
شامگاه روز چهارشنبه بیست و دوم بهمن‌ماه، یک کولبر به نام “آرام جاتن” اهل روستای “کانیسانان” از توابع مریوان در حین کولبری بر اثر سقوط از ارتفاعات “ته‌ته” هورامان جان خود را از دست داد.

زخمی شدن یک کولبر در مرز نوسود
شامگاه یکشنبه بیست و ششم بهمن‌ماه، یک کولبر به نام “سیوان شیرمحمدی” اهل روستای “منصور آقایی” از توابع بخش شاهو روانسر بر اثر شلیک مستقیم نظامیان حکومتی زخمی شد.

ایسکرا ۱۰۸۰

اینرا هم بخوانید

یک سال از قتل مهسا (ژینا)امینی گذشت «انقلابی که مرزها را در هم شکست»: شمی صلواتی

یک سال از انقلاب زن، زندگی،آزادی گذشتیک سال از سرآغاز دور تازه‌ی از اعتراضات که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *