پلیس هامبورگ،خنثی کردن اقدام تروریستی احتمالی

پلیس هامبورگ از خنثی کردن یک اقدام احتمالی تروریستی در این شهر خبر داد. مرد اسلام‌گرایی که قصد ساختن مواد منفجره و تهیه سلاح را داشته، مدت‌ها در دام ماموران امنیتی بوده و زیر نظر قرار داشته است.

ماموران امنیتی هامبورگ از یک حمله احتمالی که به گفته آنها توسط فرد اسلام‌گرایی به نام عبدالرحمان س. برنامه ریزی شده بود جلوگیری کرده‌اند. پلیس روز جمعه، ۱۹ آذر ضمن اعلام این خبر گفت، فرد مظنون ۲۰ ساله، شهروند آلمان و مراکشی تبار است.

به گزارش پلیس او از جمله در پی خریدن یک اسلحه و یک نارنجک دستی در دارکنت (Draknet) بوده است.

بر اساس اطلاعاتی که مجله اشپیگل به آن دست یافته، ماموران مخفی آلمان او را زیر نظر قرار داده بودند و یک مامور مخفی خود را به عنوان فروشنده اسلحه جا زده بود. عبدالرحمن ماه اوت حین “تحویل گرفتن اسلحه”  دستگیر شده است. در بازرسی از محل اقامت او مواد شیمیایی برای ساخت بمب نیز پیدا شد. او اکنون در بازداشت به سر می برد.

اندی گروت، وزیر داخله هامبورگ در کنفرانس مطبوعاتی از یک “حادثه بسیار بسیار جدی” صحبت کرده که پیش از این در هامبورگ رخ نداده است.  میرکو استرایبر، رئیس دفتر تحقیقات جنایی ایالتی گفته است، این پرونده نشان می دهد که “شبکه امنیتی مقامات ایالتی و فدرال بسیار خوب کار کرده است.”

در چند روز گذشته، آپارتمان‌های ۱۶ نفر از افرادی که در تماس با اسلام‌گرایان افراطی قرار داشتند، تفتیش و تلفن‌های  همراه و سایر وسایل آنها ضبط شد. بیش از ۱۳۰ مامور پلیس در این عملیات شرکت داشتند.

عبدالرحمن س. به عنوان فردی که در هامبورگ با اسلامگرایان ارتباط گسترده داشته، برای اداره حفاظت از قانون اساسی شناخته شده بود. بر اساس اطلاعات اشپیگل، پدر او زمانی با یکی از افراد وابسته به اسامه بن لادن تماس داشته و از مسئولین مسجد القدس در هامبورگ بوده که به توصیه نهادهای امنیتی بسته شد.

بازگشت به ‌آلمان ظاهرا برای ادامه تحصیل

او درر ۱۵سالگی با خانواده اش از آلمان به مراکش نقل مکان کرده و بعدها ظاهراً برای تحصیل به هامبورگ بازگشته است. عبدالرحمن بنا بر اطلاعات پلیس، کالج مقدماتی را تمام نکرده و برای ورود به دانشگاه هیچگاه ثبت نام نشده است.

استادان کالج او را فردی منزوی و و درونگرا توصیف کرده‌اند که با زنان صحبت نمی‌کرده و به مسجد تقوه در هامبورگ می‌رفته که محل ملاقات اسلام‌گرایان تندرو محسوب می‌شد.

تحقیقات پلیس نشان داده که او دائما در اینترنت در جستجوی ویدیوهای اسلام‌گرایان و چگونگی تهیه مواد منفجره بوده است. پلیس هنوز اطلاعاتی درباره زمان مشخص یا هدفی که او برای حمله احتمالی به آن برنامه ریزی کرده بود، منتشر نکرده است.

گفته می شود که عبدالرحمن هنگام دستگیری از جمله یک کیلوگرم نیترات پتاسیم و یک کیلوگرم گوگرد در محل اقامتش داشته که به گفته کارشناسان می‌توان از آن برای تولید  مواد منفجره استفاده کرد. او این مواد را از یک فروشگاه آنلاین تجارت گوشت در اتریش می‌خریده است، اما فروشندگان از هدف او اطلاعی نداشته‌اند.دویچه وله

اینرا هم بخوانید

سالیوان: توافق برجام روی میز است؛ بستگی به ایران دارد که آن را قبول یا رد کند

جیک سالیوان: توافق برجام روی میز است؛ بستگی به ایران دارد که آن را قبول …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.