کرونا،افزایش 60 درصدی بستری کودکان ابتلا کادر درمان

ایلنا،علیرضا ناطقیان فوق تخصص بیماری‌های عفونی کودکان و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: به نظر می‌رسد موارد بستری نیز در کودکان حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد بیشتر شده است.تقریبا از ده روز گذشته روند افزایش موارد سرپایی کرونا در اطفال به وضوح در شهر تهران افزایش پیدا کرده است و به نظر می‌رسد موارد بستری نیز در کودکان حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد بیشتر شده است.

موارد مثبت پی سی آر به طور قابل توجهی بالا رفته و این نشان می‌دهد با سرعت بسیار زیادی در حال رفتن به سمت درگیری اطفال هستیم. اینکه میزان درگیری به چه میزان خواهد بود به بسیاری از عوامل از جمله به رفتار مردم و اینکه چه قدر بازگشایی ها و حضور افراد در دورهمی‌ها و تجمعات ادامه پیدا کند، وابسته خواهد بود.

ناطقیان افزود: گروهی که بیشتر از همه حساس است و ممکن است بیماری خودش را در آنها بیشتر نشان بدهد، گروه سنی اطفال به ویژه زیر ۱۲ ساله‌هاست. شیوع اومیکرون کار متخصصان کودکان را سخت کرده است و بسیاری اوقات منبع ابتلای کودک شناخته نمی‌شود. جدا از کودکانی که به مهدکودک می‌روند و آنجا ممکن است دچار افزایش موارد شویم، بسیاری از اوقات ممکن است خود افراد خانواده هم دچار اومیکرون شوند و علایم بسیار خفیفی داشته باشند، پی سی آر ندهند و بیماری آن‌ها شناخته نشود و کودکان خودشان را نیز مبتلا کنند.

وی با اشاره به وضعیت امکانات بیمارستان ها گفت: اگر این پیک بسیار افزایش پیدا کند دچار مشکل خواهیم شد. همین حالا در بیمارستان ها تخت های بیشتری را به بیماران بستری کرونا اختصاص داده ایم و تا حدودی این امکان را داریم که بخواهیم بخش‌های دیگر را تعطیل کنیم و به بستری های کرونا اختصاص دهیم، اما اگر تعداد موارد بستری بالاتر برود، ممکن است در بیمارستان ها جا برای بستری نداشته باشیم. در نتیجه به هر شکلی که بتوانیم شیب این پیک را کاهش دهیم، این احتمال که بخواهد بیماران به دلیل نبود تخت بیمارستانی آسیب ببینند کمتر خواهد بود و بهتر می‌توانیم این بحران را مدیریت کنیم.

ناطقیان در ارتباط با وضعیت کادر درمان افزود: همین حالا نیز ما دچار مشکل هستیم و تعداد قابل توجهی از پرسنل ما مبتلا شده اند که گرچه ابتلای آن‌ها شدید نیست اما به دلیل نیاز به قرنطینه و جدا شدن آن‌ها از تیم درمان، هرکدام از آنها اگر تا هفت روز هم از خدمت رسانی معاف شوند، خواهید دید که در هفته های بعد ما با کمبود نیروهای تخصصی چه در زمینه پرستاری و چه پزشکی روبه رو خواهیم شد و این مساله دوباره بار کاری را برای دیگر پرسنل بیمارستان ها مضاعف می‌کند. این مساله دقت کار کادر درمان را پایین می آورد، احتمال خطای پزشکی را بالا می‌برد و تمام این‌ها باعث می‌شود از اوج گرفتن این بیماری آسیب ببینیم. درعین حال که سعی می‌کنیم تمام پروتکل ها را رعایت کنیم اما متاسفانه به دلیل سرایت پذیری بسیار بالای ویروس بازهم می‌بینیم پرسنل ما این روزها با شدت بیشتری به بیماری درگیر می‌شوند.

اینرا هم بخوانید

فرمانده «فراجا» در تائید حملات نیروهای سرکوبگر به مردم در اعتراضات جاری گفته است :”سلاح ما در میدان، ساچمه‌زن پلاستیکی است”.

اشتری فرمانده «فراجای» رژیم در برنامه تلویزیونی «صف اول» در تائید سرکوب اعتراضات جاری گفته …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.