معلولین جنگ ۸ ساله – با پا رفتیم با عصا برگشتیم! – نسان نودینیان

«شنبه ۳۰ بهمن، جمعی از مجروحان و خانواده‌های کشته‌شدگان جنگ ایران و عراق در اهواز دست به تجمع اعتراضی زدند. این اعتراضات به پرداخت نشدن معوقات و مطالباتشان از جمله پرداخت غرامت جنگی، کمک معیشت و حقوق مُکفی بوده است».

جنگ ۸ ساله ایران وعراق جنگی ویرانگر بود که بالاترین آمار کشته، زخمی، معلول و مخروبه شدن شهرها و مراکز تولیدی را بجا گذاشت. ۸۵ هزار بسیجی و ۴۸ هزار ارتشی، بیش از ۳۳ هزار دانش آموز و بیش از سه هزار و ۵۰۰ دانشجو نیز کشته شدند. آمار مجروحین در این جنگ ۶۷۲ هزار نفر بوده است.

آمار کشته و زخمی ها بیش از یک میلیون نفر است. اکثریت قریب به اتفاق این معلولین جنگی مردمانی زحمتکش هستند که در شرایط فقر و بیکاری زندگی میکنند. خدمات پزشکی و رفاهی به معلولین زیر صفر است.

معلولین جنگ ایران و عراق و خانواده های کشته شدگان در اعتراضات میگویند با پا رفتیم با عصا برگشتیم. این فریاد اعتراضی و جانکاه اما هنوز چهره تمام عیار مصیبتهای ویرانگر جنگ نیست. میلیونها نفر آواره شدند، هست و نیست و اندوخته زندگیشان و سرپناهاشان طعمه بمباران های دهشتناک و راکتها شد. چند میلیون کودک از تحصیل محروم شدند. چند میلیون کارگر بیکار شدند، قربانیان جنگ ۸ ساله ایران و عراق میلیونی هستند. اعتراض مجروحان و خانواده های کشته شدگان ادامه اعتراضات کوبنده و وسیعی است که توسط کارگران و معلمان برای تامین زندگی، رفاه و حقوق مکفی در جریان است.

مندرج در ژورنال شماره ۳۹

اینرا هم بخوانید

کمی تا سالگرد انقلاب- فاطیما قدسی

در دوران انقلاب مهسایی یا «زن، زندگی، آزادی»، صدها شیردختر و شیرزن ایرانی با گلوله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *