معجون سمی مذهب و مردسالاری – پتی دوبنیتاس

شش سال پیش محمد وسیم، خواهر ۲۶ ساله خود قندیل بلوچ را به قتل رساند، زیرا احساس می کرد او با پست هایش در رسانه های اجتماعی که در آن هنجارهای اسلامی، پدرسالارانه و عقبگرا در پاکستان را به چالش می کشد، خانواده آنها را بی آبرو کرده است. او به حبس ابد محکوم شد اما این هفته تبرئه و از زندان آزاد گردید.

شگفتی واقعی این است که او در وهله اول به حبس ابد محکوم شده بود اما دولت پاکستان احتمالاً تحت فشار این حقیقت قرار گرفت که قندیل علناً حقیقتی را بیان کرده که بسیاری در زندگی خصوصی با آن مواجه هستند و این حکم اولیه باید آبی می شد برای خاموش کردن آتش خشم نهفته در اجتماع.

هنوز در بسیاری از کشورها دختران به عنوان ناموس مردان شناخته میشوند. این روش معمول برای کنترل زنان و داشتن کارت عبور برای کشتن آنها در صورت عدم رعایت مقررات دینی و مردسالارانه است. حقیقت دیگر این است که هیچ شوالیه ای در دولت های جهان به نجات زنان نخواهد آمد.

باید از خود پرسید که این چه منطق و چه حقیقتی است که باید در درون خود ویران کرد تا خود را محق دانست که یک زن را به خاطر زن بودنش به قتل رساند.

همچنین باید از خود پرسید که زنان باید چه تعداد دیوار آجری دیگر را با دست‌های برهنه خود و بدون هیچ حمایتی از حاکمین بشکنند تا آنچه را که حقشان است به دست آورند؟

مندرج در ژورنال شماره ۳۹

اینرا هم بخوانید

کمی تا سالگرد انقلاب- فاطیما قدسی

در دوران انقلاب مهسایی یا «زن، زندگی، آزادی»، صدها شیردختر و شیرزن ایرانی با گلوله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *