دادگاه لاهه و جنایات جمهوری اسلامی در سوریه

مرکز اسناد حقوق بشر ایران و وکیل دادگاه هِیدی دیکستال از دادگاه کیفری بین المللی در لاهه درخواست کرده اند که نقش حکومت اسلامی ایران در جنایات جنگی در سوریه را مورد رسیدگی قرار دهد. تمرکز روی دولت ایران با توجه به ابعاد جنایاتش، که از طرف پناهندگان سوری در اردن مستند شده است، حیاتی است. اینکه این پناهندگان در حال حاضر مقیم اردن هستند کلیدی است زیرا دولت اردن عضو اساسنامه رم – که دادگاه لاهه را بنیان نهاد است می باشد که طبق قوانین بین المللی تسلیم این درخواست را ممکن می کند.

رژیم اسلامی ایران دهها میلیارد دلار برای تسلیح، آموزش و تجهیز نیروهای نظامی بشار اسد و همچنین در حمایت از گروه هایی مانند حزب الله لبنان بمنظور سرکوب انقلاب مردم و حفاظت از حکومت اسد هزینه کرده است. اما نکته مهم این است که این اولین تلاش برای مسئول شناختن حکومت ایران در یک دادگاه بین المللی نسبت به جنایاتش در سوریه است. این اقدام در عین حال وسعت جنایات جنگی رژیم اسلامی ایران، از جمله نقش آن در کمک به سرکوب اعتراضات مردم و نظارت بر شکنجه و اعدام مخالفین در زندان های سوریه و همچنین گرسنگی دادن به مردم و جابجائی اجباری آنها را برجسته می کند.

تلاش اخیر در ادامه دادگاه های مردمی مانند ایران تریبونال و آبان تریبونال است. در عین حال سند دیگری است بر چندین دهه جنایات حکومت اسلامی علیه مردم ایران، سوریه، عراق و مناطق دیگر. جنایاتی که نه فراموش خواهند شد و نه بخشوده می شوند.

مندرج در ژورنال شماره ۳۹

اینرا هم بخوانید

کمی تا سالگرد انقلاب- فاطیما قدسی

در دوران انقلاب مهسایی یا «زن، زندگی، آزادی»، صدها شیردختر و شیرزن ایرانی با گلوله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *