محسن ابراهیمی: شمشیر داموکلس بالای سر کیست؟!

علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی در توییتر خود نوشته است:

“توانمندی صلح‌آمیز هسته‌ای ایران باید چون شمشیر داموکلس همواره بر بالای سر عهدشکنان باقی بماند تا تضمینی واقعی برای اجرای تعهداتشان باشد.”!

داموکلس، درباریِ چاپلوسی در دربار جباری به نام دیونیزوس بود که همیشه آرزو میکرد یک روز بتواند با جلوس بر تخت سلطنت خوشبختی را تجربه کند. اما وقتی بر تخت نشست مشاهده کرد شمشیر تیزی از تار موی اسبی بر بالای سرش آویزان است. با دست‌پاچگی تخت را ترک کرد و دیگر هیچ‌وقت آرزو نکرد “خوشبخت” شود!

اگر خود خامنه ای فتوای علنی بر حرام بودن ساخت و کاربرد سلاح هسته ای داده است، چطور “توانمندی صلح آمیز هسته ای” این حکومت میتواند نقش “شمشیر داموکلس” بر سر دیگران را بازی کند؟

خوب، همه میدانند که جمهوری اسلامی دنبال ساخت بمب هسته ای است که تصور میکند برای بقای سیاسی اش لازم است. خامنه ای هم که شاگرد شیادی به نام خمینی است مثل او دارد با فتوای شیادانه اش “خدعه” میکند. قیاس شمخانی هم دقیقا در همین راستاست که بله جمهوری اسلامی واقعا میخواهد بمب هسته ای بسازد چون تصور میکند این تنها ابزار بقای سیاسی اش است.

اما مساله این است که قیاس تاریخ شمخانی دقیقا برعکس است. این حکومت اسلامی است که تلاشش برای ساخت بمب هسته ای وبال گردنش شده است. میخواهد با ساخت سلاح هسته ای “خوشبخت” شود و از آینده تیره سرنگونی نجات پیدا کند در حالیکه همین برنامه به جای “خوشبختی” مثل “شمشیر داموکلس” بر بالای سرش آویزان شده است.

مندرج در ژورنال شماره ۴۲

اینرا هم بخوانید

یک سال از قتل مهسا (ژینا)امینی گذشت «انقلابی که مرزها را در هم شکست»: شمی صلواتی

یک سال از انقلاب زن، زندگی،آزادی گذشتیک سال از سرآغاز دور تازه‌ی از اعتراضات که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *