چراغرب دسترسی روسیه به سیستم سوئیفت را قطع نمی کند

چرایی تعلل غرب در قطع دسترسی روسیه به سیستم سوئیفت

اتحادیه اروپا و آمریکا تحریم‌های سختی علیه روسیه اعمال کرده‌اند که هنوز شامل محدودیت دسترسی به سیستم سوئیفت نمی‌شود. برخی کشورها با قطع دسترسی بانک‌های روسی به سامانه تبادلات بین‌المللی بین‌بانکی موافق نیستند.

کشورهای عضو اتحادیه اروپا پس از حمله نظامی روسیه به اوکراین بر سر اعمال تحریم‌های گسترده‌ای علیه مسکو توافق کردند اما قطع دسترسی بانک‌های روسی به سامانه نقل و انتقال بین‌المللی بین‌بانکی (سوئیفت) به دلیل عدم همراهی برخی کشورها از جمله آلمان هنوز تصویب نشده است.

دونالد توسک، رهبر اپوزیسیون لهستان و رئیس سابق شورای اتحادیه اروپا می‌گوید، کشورهایی که در این زمینه همراهی نکردند فقط باعث شرمساری خود شده‌اند.

او به خصوص آلمان، مجارستان و ایتالیا را هدف گرفته و در یک پیام توئیتری به خاطر عدم حمایت آنها از مسدود شدن دسترسی روسیه به سامانه سوئیفت از آنها به شدت انتقاد کرد.

“تاگس‌شاو”، وب‌سایت کانال یک تلویزیون آلمان، جمعه ۲۵ فوریه در گزارشی به این موضوع پرداخت و نوشت، در خود آلمان هم شبیه این انتقادها بیان شده است.

بنابر این گزارش یان فیلیپ آلبرشت، سیاست‌مدار حزب سبزها و وزیر انرژی دولت ایالتی شلسویگ-هولشتاین عدم همراهی دولت فدرال برای اعمال محدودیت‌ها علیه سیستم بانکی و مالی روسیه را یک “اشتباه فاحش” خوانده است.

پیامد منفی تشدید تحریم‌های بانکی

در مقابل این انتقادها، یورگن تریتین، از اعضای برجسته حزب سبزها و عضو کنونی کمیسیون سیاست خارجی پارلمان فدرال (بوندس‌تاگ) با خویشتن‌داری دولت در زمینه اتخاذ برخی تصمیم‌ها علیه مسکو تفاهم نشان می‌دهد.

او در گفت‌وگو با شبکه رادیویی rbb می‌گوید در مورد اعمال تحریم باید همیشه مراقب بود که زیان به خودی بیش از خسارت به دیگری نباشد.

تریتین معتقد است، تدابیری که تاکنون اتخاذ شده نیز جلوی مبادلات بانک‌های روسیه در کشورهای اروپایی را سد می‌کند و مانع آن می‌شود که شرکت‌های دولتی روسی، مانند گذشته به منابع مالی دسترسی داشته باشند.

این سیاستمدار حزب سبزها افزود، با این تدبیرها در عمل همان نتیجه قطع دسترسی روسیه به سوئیفت حاصل می‌شود بدون این که آلمان با پیامدهای منفی آن روبرو شود.

شمشیر دولبه قطع ارتباط با سوئیفت

فریدریش مرتس، دبیر کل حزب دموکرات مسیحی که چندی پیش قطع دسترسی به سوئیفت را “بمب اتم بازارهای سرمایه” توصیف کرده بود اکنون در مورد اعمال آن محتاطانه نظر می‌دهد.

به گزارش “تاگس‌شاو” او از “یک شمشیر به غایت برنده” سخن می‌گوید و هشدار می‌دهد که چنین تحریم‌هایی می‌توانند تاثیرات منفی شدیدی بر اقتصاد جهانی داشته باشند.

مرتس در عین حال در یک گفت‌وگوی تلویزیونی تاکید کرده که اگر کمیسیون اتحادیه اروپا پیشنهادی مبنی بر استفاده از سوئیفت به عنوان یک ابزار تحریمی ارائه دهد و خواستار قطع ارتباط روسیه با این سامانه شود آلمان نباید با آن مخالفت کند.

سوئیفت در حقیقت یک سامانه تبادل اطلاعات است که بانک‌ها از طریق آن درباره مبادلات مالی و بانکی فرامرزی خود اطلاع‌رسانی می‌کنند.

تراکنش‌های مالی اشخاص با خارج از کشور نیز با کمک شماره موسوم به BIC از طریق همین سامانه انجام می‌شود.

سوئیفت برگرفته از نام “مجمع جهانی ارتباطات مالی بین‌بانکی” است که حدود نیم قرن پیش پایه‌گذاری شد و دفتر مرکزی آن تحت نظارت سیستم حقوقی بلژیک در این کشور فعالیت می‌کند.

بیشترین استفاده از این سامانه مربوط به داد و ستدهای خارجی در حوزه فعالیت‌های واردات و صادرات است که برای آنها تراکنش‌های بانکی فرامرزی ضرورت دارد.

بر همین اساس صنایع آلمان که صادرات قابل توجهی به روسیه دارند می‌توانند از قطع ارتباط بانک‌های این کشور به سامانه سوئیفت زیان ببینند.

وابستگی به گاز روسیه

دریافت گاز ار روسیه نیز با قطع شدن ارتباط این کشور با سامانه سوئیفت دچار مشکل می‌شود زیرا دریافت کنندگان اروپایی گاز روسیه قادر به پرداخت هزینه آن به شرکت‌های روسی نخواهند بود.

شرکت‌های آلمانی در سال گذشته میلادی کالاهایی به ارزش ۲۶ میلیارد و ۶۰۰ میلیون یورو به روسیه صادر کرده‌اند که  قطع یک‌باره دسترسی مسکو به سامانه سوئیفت، به خصوص برای شرکت‌هایی که هنوز همه طلب‌های خود را وصول نکرده‌اند بسیار چالش‌برانگیز خواهد بود.

در عین حال میزان وابستگی کشورها به گاز روسیه در مخالفت و موافقت آنها با قطع ارتباط مسکو با سامانه نقل و انتقال بین‌لمللی بین‌بانکی نقش مستقیمی دارد.

بر این پایه مهم‌ترین مخالفان قطع فوری دسترسی روسیه به سامانه سوئیفت، آلمان، ایتالیا و مجارستان بوده‌اند و کشورهایی مانند بریتانیا و فرانسه که گاز کمی از روسیه دریافت می‌کنند طرفداران پر و پا قرص اعمال این گونه تحریم‌ها هستند.دویچخ وله

اینرا هم بخوانید

اعتصاب کارکنان و کارگران پتروشیمی آبادان

چهارشنبه ۱۲ مهر ۴۰۲،کارکنان پتروشیمی آبادان، کارگران قراردادی و اورهال در پی عدم پرداخت حقوق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *