تهاجم به اوکراین، بحران در ایران!

سرلشکر یحیی صفوی، مشاور خامنه‌ای گفته است: “انتقال قدرت از غرب به شرق در حال انجام است” و ایران با “متحد شدن با اتحادیه اوراسیا می‌تواند در این قدرت آسیایی سهیم شود و به یکی از قدرت‌های آسیا تبدیل شود.”

احتمالا همین تصور خیالبافانه و گنده گویانه، وجهی از موضع جمهوری اسلامی در قبال تجاوز نظامی پوتین به اوکراین را بیان میکند. اما تبدیل شدن به “ِیکی از قدرتهای آسیا” پیشکش، جمهوری اسلامی همین امروز باید عمامه اش را محکم بچسبد که برباد نرود.

وضع متزلزل حکومت اسلامی در ایران و جهان است که توضیح میدهد که چرا پوتین در اوکراین آدم میکشد، حکام اسلامی در ایران خوشرقصی میکنند. صدا و سیما به شعبه فارسی زبان “راشا تودی” و”اسپوتنیک” تبدیل میشود و ابراهیم رئیسی برای پوتین چاپلوسی میکند.

حکام اسلامی تصور میکردند پوتین اوکراین را برق آسا تسخیر خواهد کرد و دست جمهوری اسلامی برای اخاذی در مذاکرات وین بازتر خواهد شد که البته سرشان به سنگ خورده است. اصلاح طلبان هم که تصور میکنند حکومت رو به موتشان یک جوری باید با غرب کنار بیاید، مثل همیشه نق زدند که اگر هم نتوانند همکارانشان را سرعقل بیاوند، حداقل از نمد اوکراین کلاهی برای سر سرگردان خود دست و پا کنند.

اما در میان خوشرقصیها و کشمشکهای بالای حکومت، این وسط اتفاق مهمی رخ داد. پوتین به اوکراین حمله کرد. حکومت گفت زنده باد پوتین. مردم شعار دادند “مرگ بر پوتین”! حکومت حامی پوتین شد. مردم شعار دادند: “مرگ بر حامیان پوتین”!

آری، تبدیل شدن به “یکی از قدرتهای آسیا” پیشکش، شما باید عمامه تان را بچسبید که برباد نرود!

مندرج در ژورنال شماره ۴۷

اینرا هم بخوانید

تنش میان طالبان و حکومت اسلامی، ناسیونالیسم ایرانی در خدمت جمهوری اسلامی- محسن ابراهیمی

تنش میان طالبان و جمهوری اسلامی که ظاهراًبه‌خاطراجتناب طالبان از دادن حق‌آبه ایران از آب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *