زاپوریژیای ایران کجاست؟

ارتش روسیه درجریان حمله به اوکراین نیروگاه هسته ای زاپوریژیا را گلوله باران کرد و موجب آتش سوزی در آن شد. آتش سوزی مهار شده و گزارش ها حاکیست که تشعشعات رادیواکتیو در منطقه افزایشی نداشته است. طبق برخی برآوردها، قدرت تشعشعات زاپوریژیا می تواند تا ۱۰ برابر چرنوبیل باشد. این آتش سوزی باعث نگرانی شدید در سطح جهانی شده است.

جدای از جنگ رسانه ای، آسیب به هر واحد هسته ای فاجعه ای غیرقابل جبران برای بشریت خواهد بود. تبعات ویرانگر انفجار سال ۲۰۱۱ در نیروگاه فوکوشیما همچنان ادامه دارد.

زاپوریژیای ایران اما کسی نمی داند کجاست! نطنز؟ بوشهر؟ اراک؟ فردو؟ این لیست بسیار طولانی و شامل سایت های رسمی و مخفی است که کسی از سطح ایمنی و استانداردهای مقابله با تهدیدات در آنها خبری ندارد. بعلاوه، جمهوری اسلامی برخی از این سایتها را در کنار مناطق مسکونی بنا کرده تا به این وسیله مانع حملات نظامی شود. در واقع تاسیسات هسته ای را پشت سپر انسانی بنا کرده است و کسی نمیداند آیا تاکنون در هیچکدام از آنها نشت هسته ای یا فاجعه ای رخ داده یا نه!

بیشک انرژی هسته ای برای بشریت بسیار خطرناکست. حتی تولید انرژی هسته ای – که در ایران هیچ توجیهی ندارد – نیاز اساسی سرمایه داری برای تولید دیوانه وار و افزایش سود و سرمایه بوده و تهدیدی مستقیم برای بشریت است و باید فورا در دنیا برچیده شود. چه رسد به سلاح هسته ای که دیگر نیاز دیوانه وار سرمایه داری برای تضمین بقای خویش است.

مندرج در ژورنال شماره ۵۱

اینرا هم بخوانید

آيا بايد از خودمان شروع كنيم؟

 با پایان تعطیلات نوروزی ده ها هزار نفر درگیر و مصبیت زده از حوادث و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *