دو هزار میلیارد دلار هزینه خرید تسلیحات در سال گذشته در دنیا. سهم جمهوری اسلامی ۲۴/۶ میلیارد دلار

گزارش سالانه موسسه تحقیقات صلح سیپری می گوید هزینه خرید تسلیحات در سراسر دنیا در سال ۲۰۲۱ به بالاتر از دو هزار میلیارد دلار رسیده است . جمهوری اسلامی با افزایش این هزینه‌ها ۲۴/۶ میلیارد دلار برای خرید و ساخت تجهیزات نظامی هزینه کرده و برای اولین بار در ردیف ۱۵ کشور اول دنیا از این منظر قرار گرفته است.

بر اساس این گزارش ایالات متحده آمریکا با ۸۰۱ میلیارد دلار هزینه تسلیحات با فاصله زیاد از سایر کشورها در جایگاه اول کشورهای دنیا ایستاده و چین با هزینه ۲۹۳ میلیارد دلاری در جایگاه دوم قرار دارد.

به این ترتیب ۳۸ درصد کل هزینه نظامی دنیا متعلق به آمریکاست. کاهش واقعی هزینه‌‌های نظامی آمریکا از ۶/۱ درصد در سال ۲۰۱۲ به ۱/۴ درصد در سال ۲۰۲۰ رسیده است. به گزارش سیپری این کاهش، بیش از هرچیز به خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان و نیز تورم بالا در ایالات متحده مربوط می‌شود.

در مقابل پکن هزینه نظامی خود را از سال ۲۰۱۲ حدود ۷۲ درصد افزایش داده است. در کشورهای دیگر نیز افزایش هزینه‌های نظامی در ۹ سال گذشته مشهود است از جمله ترکیه ۶۳ درصد، یونان ۵۴ درصد و فنلاند ۵۰ درصد هزینه‌های نظامی خود را افزایش داده‌اند.

بیشترین افزایش هزینه‌های نظامی اما مربوط به رومانی است که در این مدت ۱۶۱ درصد افزایش داشته است. پس از رومانی، اوکراین قرار دارد که هزینه‌های نظامی‌اش ۱۴۲درصد افزایش نشان می‌دهد. با این حال در سال ۲۰۲۱ و پیش از حمله روسیه به اوکراین، این کشور ۸/۵ درصد کمتر برای خرید تجهیزات نظامی هزینه کرده بود.

در سال ۲۰۲۱ عربستان سعودی  ۱۷ درصد هزینه‌های نظامی‌اش را کاهش داده است. در مقابل جمهوری اسلامی ایران با افزایش این هزینه‌ها ۲۴/۶ میلیارد دلار برای خرید و ساخت تجهیزات نظامی هزینه کرده و برای اولین بار در ردیف ۱۵ کشور اول دنیا از این منظر قرار گرفته است.

بالاترین نسبت هزینه‌های نظامی به تولید ناخالص ملی، متعلق به کشور عمان است. این کشور عربی حاشیه خلیج فارس ۷/۳ درصد از تولید ناخالص داخلی‌اش را به خرید تجهیزات نظامی اختصاص داده است.

پس از عمان کویت قرار دارد که ۶/۷ درصد تولید ناخالص ملی‌اش صرف تجهیزات نظامی شده است.

بر اساس برآورد موسسه سیپری، عربستان سعودی  ۶/۶، الجزایر ۵/۶، اسرائیل ۵/۲، قطر ۴/۸ و روسیه ۴/۱ درصد تولید ناخالص ملی‌شان را صرف هزینه‌های نظامی کرده‌اند.روسیه در سال گذشته پیش از حمله به اوکراین، هزینه‌های نظامی‌اش را ۲/۹ درصد افزایش داده بود.برگرفته از دویچه وله

اینرا هم بخوانید

کشته شدن ۳۰۶ هزار غیرنظامی در جنگ داخلی سوریه؛ رژیم اسد، جمهوری اسلامی، روسیه و رژیم های منطقه مسئول این کشتارها هستند

کشته شدن ۳۰۶ هزار غیرنظامی در جنگ داخلی سوریه؛ رژیم اسد، جمهوری اسلامی، روسیه و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.