به مردم سوئد: درباره خشونت جریانات اسلامی به بهانه آتش زدن قرآن

بار دیگر گروههای اسلامی، جامعه سوئد را ناامن کردند. اینبار نه با انجام عملیات تروریستی نظیر آنچه که در ۷ آوریل ۲۰۱۷ در استکهلم افتاد. بلکه با آتش کشیدن چندین شهر سوئد به بهانه سوزاندن قران از طرف “راسموس پالودن” رهبر حزب راسیستی و دست راستی “سترام کورس” دانمارک.

آشوبگران اسلامی با زخمی کردن تعداد زیادی از مردم و پلیس و آتش زدن خودروهای شخصی و ماشینهای پلیس نه فقط چهره خشن و واقعی خود را به نمایش گذاشتند بلکه یکبار دیگر نشان دادند که دشمنان قسم خورده آزادی و تمدن هستند. در اعمال خشونت آمیز گروههای اسلامی در سوئد ما نشانه های همان رفتاری را دیدیم که اسلامیون حاکم بر ایران و دیگر نقاط دنیا با مخالفین سیاسی خود دارند یعنی قتل و سرکوب و سانسور.

برای ما که سالها با راسیسم مبارزه کرده ایم روشن است که اقدام به آتش زدن قرآن از سوی “راسموس پالودان” هدفی جز دامن زدن به نفرت نژادی و مذهبی و خارجی ستیزی دنبال نمی کند. اما احترام به آزادی بیان و ابراز وجود به ما حکم می کند که بدون تردید حق او در آتش زدن به قرآن را برسمیت بشناسیم و در مقابل خشونت گروههای اسلامی قاطعانه از آزادی بیان به دفاع برخیزیم. هرگونه عقب نشینی و باج دهی به نیروها و دولتهای اسلامی در این زمینه عواقب بسیار نامطلوبی برای سوئد به همراه خواهد داشت.

این رویدادهای ناگوار منجمله نشانگر این است که سیاستهای دولتهای سوئد (از راست و چپ پارلمانی) تحت نام نسبیت فرهنگی کاملا شکست خورده و باعث رشد اسلامیسم و تقویت جداسازی شده است. طی دهها سال دولتهای مختلف سوئد با جریانات اسلامی در اشکال مختلف مماشات کرده اند. پروژه آموزش “امامان مساجد”، تامین مالی انجمنها و نهادهای اسلامی، اجازه بازگشایی مدارس اسلامی تنها چند نمونه است. گتوسازی و رشد فقر و بیکاری بخصوص در محلات خارجی نشین یکی دیگر از عواقب سیاستهای نادرست است که به اسلامیستها امکان رشد و جذب نیرو میدهد. این سیاستها همچنین باعث تقویت جریانات راسیستی شده تا جایی که امروز حزب دمکراتهای سوئد خواهان اخراج شهروندان به اسم “جامعه ستیزی” و لغو اجازه اقامت همه اعضای یک خانواده به دلیل مرتکب جرم شدن یکی از اعضای خانواده شده است.

امید ما این است که این اقدامات ضد آزادی و خشونت آمیز گروه های اسلامی که اقلیت ناچیزی را تشکیل می دهند باعث ایجاد فضای ضدخارجی بیشتر نشود. ما از آزادی و موازین سکولار و انسانی در سوئد حمایت و پشتیبانی می کنیم و بهیچوجه از هیچ مقام دولتی و رسمی نمی پذیریم که در برابر اعمال فشار و تهدید جریانات اسلامی از این موازین کوتاه بیایند. امید ما این است که دولت سوئد با تجدید نظر در سیاستهای مماشات گرایانه خود در قبال اسلامیون و دولتهای اسلامی، سیاست های مربوط به انتگراسیون و بهم پیوستگی و حمایت بیشتر از نیروهای سکولار و مترقی زمینه های بیشتر رشد آزادی را فراهم آورد و به روند تضعیف سکولاریسم در سوئد پایان دهد. تهدید جریانات مرتجع اسلامی را باید جدی گرفت و با اتخاذ تصمیمات و اقدامات لازم زمینه بروز اقدامات خشونت آمیز جریانات اسلامی را در آینده از میان برد. ما برای انجام هر دیالوگی با مقامات و مسئولین دولتی آماده هستیم تا در جزئیات بیشتر راهکارهای خودمان را ارائه دهیم.

امضاکنندگان:
مهین علیپور- – مسئول سازمان سراسری حق زن در سوئد
دوین رکسوید- محقق در زمینه خشونت های ناموسی
ناهید پرشون- مستند ساز
ماریا رشیدی- مسئول انجمن حق زنان
اندیشه علیشاهی- فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی
سوسن صابری- کمیته دفاع از حقوق زنان
حسن صالحی- سخنگوی کمیته بین المللی علیه اعدام

اینرا هم بخوانید

اخبار حکومتی کرونا،٦٨ فوتی،١٢٣٨بستری در یک روز؛ آمارکل قربانیان ۱۴۲ هزار و ۸۰۶ نفر!

بنابر اعلام وزارت بهداشت، طی شبانه روز گذشته ۶۸ نفر بر اثر ابتلا به کرونا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.