فراخوان معلمان در مریوان به دو روز تحصن و تجمع

انجمن صنفی معلمان کردستان ـ مریوان در اعتراض به ادامه بازداشت دو همکار خود اسکندر لطفی و مسعود نیکخواه از بازداشت شدگان روز جهانی کارگر، به دو روز اعتراضی در هفدهم و هجدهم اردیبهشت فراخوان داده اند. حرکت اعتراضی در روز یکشنبه هفدهم بصورت دست کشیدن از کار و تحصن در مدارس در هر دو شیفت صبح و بعد از ظهر خواهد بود. و حرکت روز دوشنبه هجدهم قرار است بصورت تجمع در برابر اداره آموزش و پرورش برگزار شود.  

در بخشی از فراخوان معلمان چنین آمده است:” ضرب و شتم معلمان در داخل و جلو اداره آموزش و پرورش همچنین اهانت به معلمین توسط نیروهای امنیتی تحت هیچ شرایطی توجیه پذیر نبوده و انجمن صنفی معلمان مریوان ضمن محکوم کردن این روش غیر انسانی حق اعتراض قانونی را برای خود و هر همکاری به صورت فردی محفوظ می داند. انجمن صنفی معلمان کوردستان در اعتراض به رویه سرکوب و بازداشت غیرقانونی، روز یکشنبه 18 اردیبهشت، تحصن در مدارس و دوشنبه 19 اردیبهشت تجمع در جلو اداره آموزش و پرورش را فراخوان می دهد. انجمن صنفی معلمان اعلام میدارد تحصن یکشنبه و تجمع دوشنبه کمترین کنشی است که برای آزادی مسعود نیکخواه و  اسکندر لطفی انجام خواهد داد و تمام تلاش خود را برای آزادی فرهنگیان بازداشتی و حفظ شان معلم  به منصه ظهور خواهد گذاشت”.

هم اکنون کارزاری گسترده برای آزادی معلمان در بند در جریان است. در سطح جهانی اتحادیه بین المللی معلمان دستگیری معلمان و تشدید فشار بر روی آنها را محکوم و خواستار آزادی همه بازداشت شدگان شده است. اتحادیه تشکل های کامیونداران و رانندگان سراسر ایران  و شورای بازنشستگان ایران نیز به دستگیری معلمان اعتراض کرده و این تعرضات را محکوم کرده اند. این اعتراضات ادامه دارد.

یادآوری کنیم که در روزهای دهم و یازدهم اردیبهشت شصت نفر بازداشت شدند که هنوز یازده نفر از معلمان دستگیر شده در روز جهانی کارگر در زندانند. اسامی آنها عبارتند از:رسول بداقی، محمد حبیبی، جعفر ابراهیمی و علی اکبر باغانی از تهران، محسن عمرانی، محمود ملاکی، رضا امانی فر و اصغر حاجب از بوشهر، اسکندر لطفی و مسعود نیکخواه از مریوان، هادی صادق زاده از مشهد، لطیف روزیخواه از جلفا.  

بنا بر خبرها  مامورین امنیتی اسماعیل عبدی را که  از روز اول مه دست به اعتصاب غذا زده است به مکان نا معلومی انتقال داده اند. علاوه بر معلمان عثمان اسماعیلی از چهره های شناخته کارگری در سقز نیر در اول مه امسال بازداشت شده و روز پنجشنبە ۱۵ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۱، طی نخستین تماس تلفنی با خانواده اش معلوم شد که از تاریخ دهم اردیبهشت تا آن روز در  قرنطینه‌ی زندان مرکزی سقز به سر می‌برده و اکنون به  بند “قرآنی” منتقل شده است.

وسیعا به کارزار حمایت از خواستها و مبارزات معلمان و علیه تشدید سرکوبگری های رژیم علیه آنها و کارزار برای آزادی دستگیر شدگان اول مه بپیوندید. دستگیر شدگان اول مه و همه زندانیان سیاسی باید فورا و بدون قید و شرط آزاد شوند. با قدرت مبارزات سراسری خود  در زندانها را بگشاییم.

حزب کمونیست کارگری ایران

۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۱،  ۶ مه  ۲۰۲۲

اینرا هم بخوانید

بورل : «مذاکرات بین ایران و آمریکا در روزهای آتی» از سرگرفته می‌شود

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در توییتی نوشت که پس از گفتگوبا وزیر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.