لبنان و موقعیت حزب الله و جمهوری اسلامی- نسان نودینیان

لبنان در غرب آسیا قرار دارد. این کشور به لطف همجواری با آب‌های مدیترانه دارای مناطق ساحلی بسیار زیبا و حیرت‌انگیز است.زمانی بیروت پایتخت لبنان باشکوه‌ترین شهر این کشور و عروس خاورمیانه محسوب می‌شد. این کشور زیبا از پس از جنگ‌های داخلی بین سال‌های ۱۹۷۵ تا ۱۹۹۰ اما در انجماد فرو رفت و قدرت سیاسی بین گروه های مذهبی و قومی و سنتی مدام دست به دست شده است. در طول این چند دهه فساد گسترش روز افزونی داشته است. دزدی و فساد مالی اقتصاد کم قدرت لبنان را همواره با عمیقترین بحران روبرو کرده است. مثل مشهوری در میان مردم هست که میگویند؛ در لبنان “صندلی قدرت” رزرو شده است. و قطعا رزرو شدن صندلی های قدرت ناشی از ترکیب سیاست و اداره جامعه بر اساس ترکیب موزائیکی قومی ـ مذهبی چیده شده است. در لبنان سنتا سیاست به این شکل تعریف شده؛ رئیس جمهوری باید مسیحی مارونی باشد.نخست وزیر باید مسلمان سنی باشد.سخنگوی پارلمان می‌بایست مسلمان شیعه باشد.
با انتخابات اخیر(مه۲۰۲۲ ) اما اوضاع بدرجه ای تغییر کرد. اما آیا تغییری ساختاری در جریان است؟ شعار مردم معترض در سه سال گذشته، تغییر و علیه فساد مالی و حزب الله بوده است. مبارزات خیابانی بویژه در بیروت کوبنده و رنگین و پیشرو بود. زنان و جوانان در صف مقدم و رهبر اعتراضات علیه سیستم و علیه کل جریانات قومی ـ مذهبی بودند. اعتراضات مردم لبنان مورد توحه افکار عمومی جهان قرار گرفت. اما جواب به این سوال که آیا ساختار قدرت کلا عوض شده است ساده نیست و پیچیدگی های خود ویژه خود را دارد که بر بستر شرایط منطقه ای و رابطه کشور لبنان با اروپا و بویژه فرانسه تعریف میشود. ما تجربه انتخابات اکتبر ۲۰۲۱ در عراق را داریم، هنوز و با وجود سپری شدن بیش از ۸ ماه از این انتخابات تشکیل دولت و انتخاب رئیس پارلمان معلق است.

جریانات اسلامی وابسته به حکومت اسلامی ایران در لبنان و عراق در هر دو انتخابات در موقعیت سراشیبی و از دست دادن کرسی های پارلمان قرار گرفته اند. در لبنان ائتلاف حزب الله(حسن نصرالله و جنبش اُمل) نتواتسته است اکثریت کرسی ها را حفظ کند. در عراق هم “ائتلاف فتح” به رهبری هادی عامری فرمانده سپاه بدر ائتلاف شیعهیکی از عمده‌ترین هم‌پیمانان ایران در عراق و “ائتلاف دولت قانون” وابسته به حزب دعوه، به رهبری نوری مالکی نخست‌وزیر پیشین و یکی ازمتحدین اصلی حکومت اسلامی ایران شانس تشکیل دولت ائتلافی را از دست داده و این جریان اسلامی صدر است که با اکثریت نسبی برای تشکیل دولت ائتلافی در رایزنی است.

نتیجه انتخابات در لبنان به کجا ختم میشود؟بن بست سیاسی و خطر جنگ داخلی سناریوهای محتمل است. حزب الله و حکومت اسلامی برای جبران شکست و از دست دادن اکثریت در مجلس تسلیم نمیشوند. توطئه های این باند مافیایی اسلامی برای دامن زدن به جنگ داخلی فاکتور جدی خواهد بود. پتانسیل ترور و نا امن کردن محیط زندگی مردم توسط حزب الله بالا است. حکومت اسلامی با حمایتهای لجستیکی و مالی به سادگیتن به عقب نشینی نمیدهد. این مرم لبنان هستند که باید یکبار دیگر شکست حزب الله را به او تحمیل کنند. و این تنها با انتخابات ممکن نیست.

حاصل شرایط کنونی و نتایج انتخابات به پیشروی مردم در اعتراضات اکتبر ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ مربوط است. از میان معترضین و کسانی که خواهان تغییر در صفوف رهبران سنتی شده بودند ۹ نفر در لیست کسانی هستند که به پارلمان لبنان راه پیدا کرده اند.

در اعتراضات توده ای ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ خواستهای مردم معترض علیه فساد و دزدی، بیکاری و فقر و علیه باندهای مافیایی اسلامی حزب الله و سیستم موجود قومی ـ مذهبی در لبنان متمرکز شده بود.
از انتخابات می ۲۰۲۲ شکست حزب الله و حسن نصرالله بدرجه ای متحقق شده است. شکست انتخاباتی حزب الله موفقیت مهمی برای مردم لبنان، برای زنان و سکولاریستهای لبنان خواهد بود. به هر درجه دست اسلام سیاسی و حزب الله در سیستم حکومتی و قدرت کوتاه شود، به هر درجه دست حزب الله از امکانات مالی کوتاه شود، به هر درجه حزب الله در انزوای سیاسی قرار بگیرد، سعادت و خوشبختی مردم و بویژه زنان و نسل جوان در لبنان برای تغییر امکان پذیرتر میشود. اما این هنوز گام اولی است که باید با گامهای اساسی تری تکمیل شود.

میتوان گفت که شکست اصلی حزب الله لبنان و ائتلاف اسامی ها در عراق و کل ارتجاع اسلامی در منطقه و در جهان در ایران رقم خواهد خورد. در عین حال شکست ائتلاف حزب الله و جنبش اُمل پیام سیاسیامید بخشی به ما مردم در ایراناست که هم اکنون با رژیم هار حکومت اسلامی در کف خیابان برای آزادی و برابری و رهایی از دست فاشیسم اسلامی در مبارزه ای همه جانبه قرار داریم. انتخابات عراق و لبنان این پیام را داد که مردم منطقه همچون همه ما مردم در ایران مصممند از شر حکومت اسلامی خلاص شوند. سر اژدها را ما مردم در ایران تا نابودی حکومت اسلامی نشانه گرفته ایم. سرنگونی جمهوری اسلامی کل مردم منطقه و جهان را از این جبهه ارتجاعی و آدمکش و ضد بشری خلاص خواهد کرد.

اینرا هم بخوانید

«زوال جمهوری اسلامی» در ورودی سازمان‌ ملل را باید گل گرفت! – شمی صلواتی

این سازمان اگر بر اساس ارزش‌های انسانی بنا شده بود میزبان قاتل مردم ما«رئیسی » …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.