زلزله افغانستان؛ “برای حفر گورهای جمعی هم امکانات کم است”. وضعیت بحرانی است

خبرگزاری فرانسه،مقام‌های محلی رژیم طالبان در ولایت پکتیکا می‌گویند اجساد شمار زیادی از جانباختگان زلزله اخیر همچنان در زیر آوار مانده است.

شمار قربانیان زلزله افغانستان به ۱۵۰۰ نفر رسیده است. دوری منطقه، باران‌ و سیل و نامساعد بودن مسیرهای ارتباطی کمک‌رسانی را دشوار کرده است. مشکل همکاری با حکومت طالبان هم مزید بر علت است.

محمد امین حذیفه، رئیس اطلاعات و فرهنگ رژیم طالبان در این ایالت، به خبرگزاری فرانسه گفته است که تیم‌های نجات، روز پنجشنبه (۲۳ ژوئن/ دوم تیر) به رغم بارش باران شدید در محل، می‌کوشند اجساد را از زیر آوار بیرون بیاورند.او مهمترین مشکل فعلی در منطقه را موضوع خاکسپاری اجساد اعلام کرده و از کمبود امکانات مردم حتی برای حفر گورهای اضطراری و دسته جمعی خبر داده است.

رامیرز آلخابروف، معاون مامور ویژه سازمان ملل در امور افغانستان، هم در یک کنفرانس خبری در کابل گفته است که امید زیادی برای کمک فوری به منطقه وجود ندارد، به خصوص که ماشین‌ها و ابزارهای لازم برای آواربرداری در دسترس نیست و رساندن آنها به محل هم با توجه به وضعیت راه‌ها طول خواهد کشید.

آخرین برآوردها از قربانیان زلزله افغانستان بر ۱۵۰۰ نفر بالغ می‌شود. در این زلزله نسبتاً قوی که در ساعات آغازین روز چهارشنبه (اول تیر) روی داد خانه‌های زیادی در ولایت‌های پکتیکا، خوست و ننگرهار آسیب دیدند و صدها نفر زیر آوار دفن شدند.

اینرا هم بخوانید

تورم۶۰ درصدی مسکن در سال گذشته. قیمت یک متر آپارتمان در تهران به طور متوسط حدود ۵۵ میلیون تومان شده

حسن محتشم،از بساز و بفروش های مسکن در تهران می گوید:در سال ١٤٠١مسکن بیش از …