گروه ۷؛ مقابله با نفوذ چین با سرمایه‌گذاری ۶۰۰ میلیارد دلاری

مقابله با گسترش نفوذ چین و حمایت از اوکراین در برابر حمله روسیه از مهم‌ترین مسائل مورد بحث در اجلاس سران گروه ۷ هستند. جذب ۶۰۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری برای زیرساخت‌های کشورهای فقیر یکی از محورهای این گفت‌وگوهاست.

اولاف شولتس، صدراعظم آلمان و میزبان اجلاس عصر یک‌شنبه، ۲۶ ژوئن در جمع خبرنگاران گفت سران کشورهای گروه هفت برای چالش‌های کنونی جهان پیشنهادهای مشخصی دارند که یکی از آنها یک حرکت تهاجمی جهانی برای سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌ها است.

او می‌گوید این برنامه‌ریزی شامل بنادر، خطوط راه‌آهن، شبکه برق‌رسانی و همچنین مراقبت‌های بهداشتی و ارائه خدمات درمانی در کشورهای کمتر توسعه یافته می‌شود.

بوریس جانسون و تعادل در رابطه با چین

بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا معتقد است در ارتباط با رفتار با چین باید به یک “تعادل درست” رسید. او به شبکه “سی‌ان‌ان” گفت، سیاست گروه هفت باید از طرفی ارزش‌ها را نمایندگی کند، از طرف دیگر باید ادامه روابط تجاری با چین را ممکن سازد.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

گروه ۷ (G7) چهار کشور اروپایی آلمان، فرانسه، بریتانیا و ایتالیا، دو کشور آمریکای شمالی کانادا و ایالات متحده و کشور آسیایی ژاپن را در بر می‌گیرد.

در فاصله سال‌های ۱۹۸۹ تا ۲۰۱۴ روسیه نیز یکی دیگر از کشورهای این جمع بود که آن زمان گروه ۸ خوانده می‌شد. الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه باعث کنار گذاشتن این کشور از گروه هشت شد.

با توجه به تجاوز نظامیان روسی به اوکراین که ۲۴ فوریه به فرمان ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه آغاز شد حمایت یکپارچه از کی‌یف به یکی از دغدغه‌های کشورهای غربی تبدیل شده است.

“سر درد” پوتین از انسجام حامیان اوکراین

صدراعظم آلمان می‌گوید، کشورهای گروه ۷، اعضای ناتو و اتحادیه اروپا از ابتدای حمله خشونت‌بار روسیه، منسجم کنار یکدیگر ایستادند و در مورد حمایت از اوکراین مصمم و قاطعانه اقدام کردند.

او افزود، می‌توان مطمئن بود که پوتین روی این همبستگی و قاطعیت حساب نمی‌کرد و این مسئله او را دچار یک سردرد مزمن کرده است.

نمایندگان ارشد اتحادیه اروپا به عنوان ناظر در نشست‌های سران و رهبران گروه ۷ شرکت دارند و از چند سال پیش نمایندگان برخی کشورهای در حال توسعه و قدرت‌های نوظهور اقتصادی نیز میهمان اجلاس هستند.

میهمانان امسال نمایندگانی از آرژانتین، سنگال، اندونزی، هند و آفریقای جنوبی معرفی شده‌اند و به دعوت صدراعظم آلمان قرار است ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین به صورت مجازی در اجلاس شرکت کند. دویچه وله

اینرا هم بخوانید

حمله به سلمان رشدی؛ هنوز وضعیت این نویسنده روشن نیست

سلمان رشدی، نویسنده کتاب آیات شیطانی لحظاتی قبل از شروع سخنرانی اش در موسسه‌ای در …