اوکراین، دهها کشته و زخمی درحمله موشکی روسیه به یک مرکز خرید. تاکید گروه ٧ بر حمایت از اوکراین

حمله روسیه به یک مرکز خرید پرازدحام . آمریکا سامانه پدافند هوایی پیشرفته در اختیار اوکراین قرار می‌دهد. اتحادیه اروپا این کشور را برای مقابله با حمله با سلاح‌های کشتار جمعی مجهز می‌کند.

روسیه یک مرکز خرید شلوغ شهر کرمنچوک در شرق اوکراین را هدف حملات موشکی قرار داده است. بر پایه گزارش‌های منتشر شده، ساختمان این مرکز خرید دچار حریق شده است. ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین در پیامی تلگرامی از حضور “بیش از هزار غیرنظامی در این مرکز” در لحظه حمله “اشغالگران” خبر داده است.

نیروهای آتش نشانی اقدام به فرونشاندن آتش کرده اند. 

دیمیترو لونین، فرماندار استان پولتاوا حمله موشکی به این مرکز خرید با وجود حضور انبوهی از شهروندان را “یکی دیگر از جنایات جنگی روس‌ها” نامیده است.بر پایه آخرین اخبار تا ساعت ۲۱ روز ۲۷ ژوئن (ششم تیر)، این حمله دست کم ۱۱ کشته و ۵۰ زخمی بر جای گذاشته است.

کمیسیون اتحادیه اروپا قصد دارد به منظور آمادگی اوکراین برای مقابله با حمله احتمالی روسیه با سلاح‌های کشتار جمعی، تجهیزات ویژه‌ای را به اوکراین ارسال کند. یانتس لنارچیچ، کمیسر مدیریت بحران اتحادیه اروپا ضمن اعلام این خبر گفت: «تجهیزات پزشکی و تجهیزاتی متناسب با شرایط اضطراری شیمیایی، بیولوژیکی یا هسته‌ای در راه اوکراین هستند.»

بر پایه گزارش‌های منتشر شده از سوی کمیسیون اتحادیه اروپا، این محموله به ارزش بیش از ۱۱ میلیون یورو از جمله شامل ۳۰۰ هزار روپوش محافظ ویژه، ۸۵ دستگاه آلودگی‌زدایی و ۵۶۰۰ لیتر مواد مخصوص برای این منظور است.

اتحادیه اروپا همچنین برای مراقبت‌های پزشکی تجهیزاتی چون دستگاه‌های تنفس مصنوعی و مانیتورهای مخصوص بیمار در اختیار اوکراین می‌گذارد.

لنارچیچ تأکید کرده است: «بیمارستان‌ها و کادر پزشکی در اوکراین زیر حمله مداوم روسیه به فعالیت خود ادامه می‌دهند. ما باید هر چه در توان داریم به کاربندیم تا ضروری‌ترین ابزارها برای نجات جان انسان‌ها را در اختیار آنها بگذاریم.»

بودجه این محموله کمکی از ذخایر اضطراری کمیسیون اتحادیه اروپا که در رومانی، سوئد، آلمان، یونان و دانمارک ذخیره شده، تأمین می‌شود.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه اخیرا از قصد ارسال سامانه موشکی اسکندر به بلاروس سخن گفته بود. این موشک‌ها قابلیت حمل کلاهک‌ هسته‌ای دارند.

آمریکا سیستم‌ پدافند هوایی میان برد و دوربرد به اوکراین می‌فرستد

در پی درخواست های مکرر ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین در مورد ارسال سامانه دفاع هوایی به این کشور برای مقابله با حملات روسیه، کاخ سفید اعلام کرد که سیستم‌های مدرن پدافندی میان‌برد و دوربرد در اختیار اوکراین قرار می‌دهد.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا در حاشیه اجلاس گروه ۷ در آلمان این خبر را تأیید کرد. او جزئیات بیشتری در مورد این سامانه نداد.

شبکه خبری سی ان ان گزارش داد، این سامانه موشکی زمین به هوا تولید مشترک شرکت های اسلحه‌سازی “کونگزبرگ” نروژ و  ریتیان آمریکاست. این سامانه پدافندی ناسامس (NAMSAMS) نام دارد

در روز دوم نشست سران کشورهای گروه ۷ که از ۲۶ تا ۲۸ ژوئن (۵ تا ۷ تیر) در آلمان برگزار می‌شود ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین هم از طریق ارتباط ویدیویی سخنرانی کرد. به گفته‌ یکی از دیپلمات‌ها، زلنسکی در این نشست خواستار کمک‌های همه جانبه به اوکراین در جنگ دفاعی این کشور علیه روسیه شد. زلنسکی از جمله خواستار ارسال سامانه پدافند هوایی به این کشور شده است. به گزارش رویترز، زلنسکی در این نشست گفته است، می‌خواهد تا زمستان به این جنگ پایان دهد. دویچه وله

اینرا هم بخوانید

پرتاب ماهواره خیام جمهوری اسلامی از ایستگاه فضایی بایکونور قزاقستان توسط روسیه

فارس نوشت ماهواره ای خیام جمهوری اسلامی از ایستگاه فضایی بایکونور قزاقستان به فضا پرتاب شد. …