اطلاعیه پایانی پلنوم ۵۵ کمیته مرکزی حزب کمونیست کارگری

پلنوم ۵۵ کمیته مرکزی حزب در روزهای ۳ تا ۵ تیر ۱۴۰۱ (۲۴ تا ۲۶ ژوئن ۲۰۲۲) با حضوراکثریت اعضا و مشاورین کمیته مرکزی و تعدادی از کادرهای حزب بصورت آنلاین- ویدیویی برگزار شد. پلنوم با پخش سرود انترناسیونال و یک دقیقه سکوت به یاد جانباختگان راه آزادی و سوسیالیسم، به یاد ایرج فرجاد عزیز که متاسفانه در این فاصله او را از دست دادیم و به یاد منصورحکمت عزیز شروع شد و بعد از سه روز بحث و تبادل نظر و تصمیم گیری های لازم به کار خود پایان داد.

حمید تقوایی لیدر حزب در سخنرانی افتتاحیه خود با اشاره به خیزش توده ای و اعتراضات واعتصابات جاری در جامعه و ضرورت عروج رهبری انقلابی، بر نقش ویژه حزب کمونیست کارگری در این شرایط تاکید کرد. او اعلام کرد حزب کمونیست کارگری به اعتبار برنامه و سیاستها و عملکرد چند ده ساله اش نیروئی است که میتواند و باید توده بپاخاسته مردم علیه جمهوری اسلامی را متحد کند و   سازماندهی و رهبری انقلابی که در شرف تکوین است را بدست بگیرد. او تاکید کرد که حزب این آمادگی را دارد چرا که شعارها و مطالبات مردم معترض، از معیشت منزلت حق مسلم ما است تا آخوند باید گم بشه و از تحصیل و درمان رایگان تا اداره شورائی جزئی از خواستها و اهدافی است که حزب ما از بدو  فعالیت خود برای تحقق آنها مبارزه کرده است.

بدنبال تصویب آیین نامه و دستور جلسات کمیته مرکزی، اصغر کریمی رئیس هیئت اجرایی حزب گزارش فشرده ای از فعالیت حزب در داخل و خارج کشور ارائه داد. او ضمن اشاره به گزارش ۲۶ ارگان و فونکسیون و کارزارها و گزارش ۱۸ صفحه ای کتبی که از قبل برای کمیته مرکزی و مشاورین ارسال شده بود گفت در ششماه گذشته نیز شاهد یک جامعه سرزنده و پرتحرک، و تحرک همه جانبه حزبی هستیم که در جامعه تنیده شده و نبضش با مردم معترض و خیزش ها و اعتصابات و اعتراضات میتپد. حزب و جامعه ای هر دو پر کار و هر دو در حال پیشروی. او به فعالیت چشمگیر میدانی حزب و نمونه هایی از نقش و پیشروی حزب اشاره کرد: حضور تنگاتنگ در اعتراضات بازنشستگان و معلمان، کارگران نفت و برخی مراکز کارگری دیگر، حضور در دانشگاهها، در جنبش رهایی زن، در جنبش دادخواهی و زندانیان سیاسی، رنگین کمانی ها، گسترش فعالیت در خوزستان و حضور بیشتر در اعتراضات خیابانی، تحرک قابل توجه حزب در خارج در حمایت و همبستگی با اعتراضات مردم ایران، مقابله با اسلام و اسلام سیاسی از جمله حکم اخراج یکی از آخوندهای وابسته به خامنه ای از مسجد هامبورگ و جلوگیری از پخش اذان در آلمان، پروژه عضوگیری وسیع در ایران، دفاع از حقوق پناهندگی، تقویت همبستگی میان مردم ایران و افغانستان، حقوق کودک، جلب همبستگی با کارگران ایران، فعالیت برای بایکوت سیاسی جمهوری اسلامی، کمپین موفق مالی، رفتن کانال جدید روی ماهواره سوم و پیشروی های کانال جدید و عرصه های متنوع دیگر علیه جمهوری اسلامی. فعالیت های متنوع سیاسی و میدانی حزب موقعیت حزب را در جامعه جلوتر برده و حزب بیش از پیش شناخته شده است.

اسامی ۳۲ عرصه فعالیت که مسئولان آن بصورت کتبی یا شفاهی به پلنوم گزارش دادند ضمیمه است.

مصطفی صابر رئیس دفتر سیاسی حزب گفت در فاصله بین کنگره دوازدهم و پلنوم پنجاه و پنجم، دفتر سیاسی مجموعا ۱۵ جلسه برگزار کرده است. حتی نگاهی به تیتر مباحث دفتر سیاسی که در گزارش کتبی ارائه شده به پلنوم آمده نشاندهنده جوش و خروش خیره کننده در جامعه و دخالتگری شورانگیز حزب ماست. در دوره اخیر بخش عمده ای از وقت جلسات دفتر سیاسی صرف گزارشدهی رفقا از فعالیت های کمیته ها و ارگانهای مختلف و نهادهای مورد حمایت حزب شد. در مواردی بخاطر سرعت تحولات در ایران، جلسه دفتر سیاسی اولین فرصتی بود که رهبری اجرایی حزب در جریان موضوعی قرار میگرفت و عکس العمل نشان میداد. دفتر سیاسی در این دوره نیز کماکان در زمینه نظارت بر کار هیئت اجرایی و همچنین ایجاد همنظری و کمک به پخته شدن سیاستهای حزب ایفای نقش کرد. همینطور مباحثی نظیر چه باید کرد حزب، استراتژی حزب در قبال سناریوهای مختلف، تحلیل و تبیین جنگ اوکراین، حزب در داخل کشور، برخورد حزب به مذهب و اسلام سیاسی، پلاتفرم حزب در اول مه امسال و غیره در دفتر سیاسی بحث شده  است. دفتر سیاسی در جهت انجام وظیفه سیاستگذاری خود نیز دو سند را برای ضابطه مند و ابژکتیو کردن پرداخت کمک هزینه ها  تصویب کرد.

کیان آذر در سخنرانی خود به فعالیتهای ششماه گذشته سازمان جوانان کمونیست پرداخت و به ساماندهی اعضا و فعالین سازمان جوانان در داخل و خارج کشور حول فعالیتهای مختلف با توجه به روند مبارزاتی در جامعه مانند سازمان پیدا کردن در محله و شهر و حضور سازمانیافته در تجمعات اعتراضی، تظاهرات و فعالیتهای میدانی در سطح شهر و نیز تهیه و ارسال گزارشات و پیامها از شهرها و استانهای مختلف کشور اشاره کرد که این اقدام در شرایط اعتراضی نظیر اردیبهشت و خرداد ۱۴۰۱ منبعی غنی برای شبکه های اجتماعی و برنامه های تلویزیونی فراهم کرد. بازگشایی حضوری دانشگاهها بار دیگر امکان ابراز وجود توده ای دانشجویان و ایفای نقش به عنوان یک جنبش مهم سیاسی در فضای جامعه را فراهم کرد و فعالیتهای بخش دانشجویی سازمان جوانان هم به صورت فشرده تر و متمرکزتر در دانشگاهها به پیش برده شد. سازمان جوانان همچنین نقش فعالی در جهت دادن به فعالین رنگین کمانی برای دخالت در مناسبتها و رویدادهای مهم سیاسی جامعه داشت. سازماندهی تیم های شعارنویسی و پخش و نصب تراکت در استانهای مختلف کشور نیز از جمله اقدامات این دوره سازمان جوانان بود.

بدنبال این گزارشات، مسئولین کمیته های سازمانده، کردستان، آذربایجان، خارج کشور، سازمان جوانان، مدیر تلویزیون کانال جدید، مسئول کمیته مالی حزب و همینطور بیست نفر از مسئولین سایر ارگانها و عرصه ها گزارش کوتاهی از حوزه فعالیت خود ارائه دادند و اعضای کمیته مرکزی و همینطور کادرهای شرکت کننده در پلنوم فعالانه به بحث حول گزارش و فعالیت های مختلف حزب پرداختند و پیشنهادات خود را برای بهبود و گسترش فعالیت حزب ارائه دادند. سمیر نوری دبیر کمیته مرکزی حزب کمونیست کارگری چپ عراق نیز گزارشی از وضعیت عراق و فعالیت های این حزب ارائه داد.

در این نشست نیز آنچه بیش از هر چیز جلب توجه میکرد و شورانگیز بود فعالیتهای متنوع و رو به رشد حزب بود. گزارشات ارائه شده به پلنوم تصویر یک حزب شاداب، دخالتگر و موثر درعرصه های مختلف اعتراضات و مبارزات در داخل و خارج کشور را به نمایش میگذاشت. 

در نشست کمیته مرکزی حزب قطعنامه‌ای در مورد: “ملزومات عروج حزب برای کسب رهبری جنبش سرنگونی جمهوری اسلامی به تصویب رسید. قراری نیز در باره اهمیت و امکان برپایی اعتصابات همزمان علیه جمهوری اسلامی به پلنوم ارائه شده بود که ادامه بحث و تصمیم گیری در مورد آن به دفتر سیاسی آتی ارجاع شد.

در نشست کمیته مرکزی حزب پیام هایی نیز خطاب به مردم ایران، به خانواده های جانباختگان متروپل و مردم آبادان، به معلمان، به بازنشستگان و به مردم جهان قرائت شد.

نشست کمیته مرکزی همچنین از کمیته کانال جدید و همکاران آن بخاطر فعالیت های درخشان این رسانه  در بردن سیاستها و رهنمودهای حزب بمیان بخش وسیعی از جامعه و بازتاب رسای صدای اعتراضات مردم قدردانی کرد.

در مبحث انتخاب ابتدا حمید تقوایی بعنوان دبیر کمیته مرکزی انتخاب شد و بدنبال آن ۲۵ نفر بعنوان اعضای دفتر سیاسی حزب انتخاب شدند که عبارتـنـد از: کـيـان آذر، محسن ابراهيمی، مـيـنـا احـدی، عـبـداله اسـدی، بهروز بهاری، سيامک بهاری، سيما بهاری، شهاب بهرامی، فاتح بهرامی، آذر پویا، امیر توکلی، کـيـوان جاويد، شهلا دانشفر، بـهـرام سروش، شیرین شمس، مصطفی صابر، حسن صالـحی، اصـغـر کريمی، خلیل کیوان، عبدل گلپريان، شيوا مـحـبـوبی، نسـان نودينيان، سمیر نوری، کاظم نيکخواه و بابک یزدی.

پلنوم در فضایی پرشور و با سخنرانی اختتامیه حمید تقوایی به پایان رسید.

در انتخابات برای تعیین رئیس دفتر سیاسی که بعد از انتخاب اعضای دفتر سیاسی انجام شد محسن ابراهیمی بعنوان رئیس دفتر سیاسی انتخاب گردید.

حزب کمونیست کارگری ایران

۹ تیر ۱۴۰۱، ۳۰ ژوئن ۲۰۲۲

ضمیمه:

اسامی ارگان ها، فونکسیون ها و کادرهای حزب در نهادهای مورد حمایت حزب که شفاهی و کتبی به پلنوم ۵۵ کمیته مرکزی گزارش دادند (مجموعا ۳۲ نفر با ۱۲۰ صفحه گزارش کتبی):

اصغر کریمی از هیئت اجرایی، مصطفی صابر از دفتر سیاسی، شهلا دانشفر از کمیته سازمانده، عبدل گلپریان از کمیته کردستان، محمد شکوهی از کمیته آذربایجان، آذر پویا از کمیته مالی، کیا صبری صندوقدار مرکزی حزب، کیان آذر از کمیته کانال جدید، سیاوش مدرسی از کمیته خارج، میثم عتیق از سازمان جوانان، شیرین شمس از انقلاب زنانه، امیر توکلی و محمد شکوهی از سایتها، نشریات حزب: نسان نودینیان (انترناسیونال) شهلا دانشفر (کارگر کمونیست)، کیوان جاوید (ژورنال روزانه)، کاظم نیکخواه گزارش اطلاعیه های حزب، بهرام سروش از دفتر ارتباطات بین المللی، کیوان جاوید از ستاد جمع آوری کمک مالی، محسن ابراهیمی از مرکز عضوگیری وسیع در ایران، مدیای اجتماعی حزب: عظیم مطور (تلگرام)، حمید رحیم پور (فیس بوک)، جمال صابری (تویتر) امیر توکلی (اینستاگرام)، پریسا پوینده از کمیته مبارزه برای آزادی زندانیان سیاسی، مینا احدی گزارش فعالیت علیه اسلام سیاسی، سخنرانی ها و سایر فعالیت ها، هرمز رها از کمیته بین المللی علیه اعدام، عبدالله اسدی از فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی، سیامک بهاری از کودکان مقدمند، میلاد رسایی منش از اکس مسلم، سیامک بهاری از برنامه با هم و بهروز بهاری در مورد کلاب هاوس.


اینرا هم بخوانید

تجمعات بازنشستگان تامین اجتماعی در اردبیل و اهواز

اعتراضات بازنشستگان تامین اجتماعی در اشکال مختلف ادامه دارد. روز ۱۵ مرداد بازنشستگان تامین اجتماعی …