افزایش قیمت اقلام عمده خوراکی بین ۲۵ تا ۲۵۰ درصد ظرف یک ماه

مرکز آمار ایران روز سه‌شنبه ۱۴ تیرماه با انتشار گزارشی از افزایش ۲۵ تا ۲۵۰ درصدی قیمت اقلام عمده خوراکی برخی کالاها خبر داد.

بر اساس این گزارش، قیمت ماکارونی در خردادماه نسبت به اردیبهشت ۵۶ درصد رشد داشته و این افزایش در رابطه با دیگر محصولات تولیدی از آرد که قیمت آن آزاد شده، حدود ۲۵ تا ۲۷ درصد بوده است.

در گزارش دیگری رسول مژده شفق مشاور هیات مدیره انجمن صنفی کارفرمایان کارخانجات ماکارونی روز ۱۳ تیر اعلام کرده بود که بعد از آزادسازی قیمت آرد، قیمت ماکارونی از کیلویی ۱۲ هزار و ۲۰۰ تومان به کیلویی ۳۴ هزار تومان رسیده و مصرف آن در کشور نیز یک سوم کاهش یافته است.

علاوه بر این مرکز آمار مدعی رشد ۲۷ درصدی قیمت شیرینی خشک در خردادماه نسبت به شهریورماه شده است، در حالی است که ۲۰ اردیبهشت‌ماه رئیس اتحادیه قنادان تهران از افزایش ۱۰۰ درصدی قیمت مواد اولیه تولید شیرینی خبر داده و گفته بود از جمله این اقلام روغن است که قیمت هر قوطی ۱۰ کیلوگرمی آن از ۱۷۰ هزار تومان به بیش از ۸۵۰ هزار تومان رسیده است.

بدین ترتیب قیمت روغن بعد از آزادسازی قیمت‌ها ۴۰۰ درصد رشد داشته، در حالی که مرکز آمار در گزارش جدید خود مدعی است که قیمت روغن از اردیبهشت تا خرداد تنها ۲۴۷ درصد رشد داشته و بیشترین رشد را در میان اقلام خوراکی تجربه کرده است. از رادیو فردا

اینرا هم بخوانید

فراخوان اعتصاب سراسری دانشجویان در اعتراض به بازداشت‌ها و…

در حالی که اعتراضات سراسری در ایران همچنان ادامه دارد، دانشجویان چند دانشگاه ایران اعلام …