کمیته مبارزه برای آزادی زندانیان سیاسی در ایران: رژیم اسلامی ایران را به دلیل جنایت علیه زنان تحریم کنید

یک هنرمند و نویسنده 28 ساله ایرانی به اتهام مخالفت با حجاب بازداشت شد. او شکنجه و وادار به اعتراف تلویزیونی شد

سپیده رشنو، هنرمند و نویسنده 28 ساله ایرانی به دلیل برداشتن حجابش در اتوبوس و صحبت علیه حجاب بازداشت شد. او ابتدا به یکی از بازداشتگاه‌های سپاه پاسداران منتقل شد و مجبور به «اعتراف» تلویزیونی شد. شکنجه زندانیان برای اعتراف اجباری روش رایجی است که رژیم در ایران برای وادار کردن زندانیان به اعترافات دروغین استفاده می کند تا آنها را به زندان یا حتی اعدام محکوم کند. سپیده در حال حاضر در بازداشتگاه نامعلومی به سر می برد و از ملاقات با خانواده و یا حق داشتن وکیل محروم است.

اگرچه زنان در 43 سال گذشته در ایران از حجاب اجباری سرپیچی کرده اند، اما اعتراضات اخیر علیه حجاب از زمانی آغاز شد که رژیم اسلامی در ژوئیه 2022 “روز ملی حجاب و عفاف” را اعلام کرد. گشت ارشاد  رژیم اسلامی شروع به آزار و اذیت و دستگیری زنان معترض به حجاب در خیابان کرد. ویدئوهای متعددی از زنانی که هنگام راه رفتن در خیابان‌های شهرهای مختلف ایران حجاب شان را برداشته بودند در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد. رژیم دست به سرکوب این معترضان زد، ده ها زن را دستگیر کرده و آنها را به “رفتار غیر اخلاقی” متهم کرده است. برخی از این زنان در برابر دستگیری مقاومت کردند و به طرز وحشیانه ای  توسط  مامورین گشت ارشاد  از خیابان به  زور به داخل ماشین پلیس برده شدند. ده‌ها زن بازداشت شده‌اند که از جمله آنها می‌توان به سپیده رشنو، ملیکا قراگوزلو، دانشجوی دانشگاه، سوری بابایی چگینی فعال حقوق مدنی و نازی زندیه، دانشجوی دانشگاه اشاره کرد.

احمد وحیدی، وزیر کشور رژیم، زنان را تهدید کرد که یگان ویژه حکومت با کسانی که «قانون شکنی» می کنند برخورد خواهد کرد. این بدان معناست که آنها دستگیر، شکنجه و حتی اعدام خواهند شد. ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی، علناً از گشت ارشاد و خشونت علیه زنان در ایران تمجید کرده و حتی هشدار داده است که خشونت رژیم علیه زنان بدتر خواهد شد. در طول 43 سال گذشته، صدها هزار زن به دلیل مخالفت با حجاب دستگیر شده اند.

زنان در ایران به مدت 43 سال مورد سرکوب و تبعیض رژیم اسلامی در ایران بوده‌اند. در طول بیش از چهار دهه گذشته، زن ستیزی، آپارتاید جنسیتی و خشونت علیه زنان توسط رژیم اسلامی به طور سیستماتیک و قانونی بوده است. حقوق اولیه زنان هر روز توسط رژیم ایران مورد حمله خشونت آمیز قرار گرفته است. کسانی که جرات مخالفت با تبعیض را دارند مورد آزار و اذیت، دستگیری، زندان، شکنجه و حتی اعدام قرار می گیرند. علیرغم تمام سرکوب های وحشیانه و مستمر حقوق زنان توسط رژیم در ایران، زنان تسلیم نشده اند و به طور خستگی ناپذیر و پیوسته برای حقوق خود مبارزه کرده اند. بسیاری از مدافعان حقوق زنان در حال حاضر در زندان هستند و مورد شکنجه جسمی و روانی، آزار جنسی و حتی تجاوز جنسی قرار می‌گیرند. این زنان از درمان پزشکی، و در بستری مواقع داشتن وکیل و ملاقات خانواده محروم هستند.

اتحادیه اروپا، سازمان ملل و دولت‌ها در سراسر جهان نباید چشم خود را بر وضعیت فعالان حقوق زنان زندانی در ایران ببندند. هرگونه مذاکره با رژیم اسلامی ایران چه بر سر برنامه هسته ای و چه هر مذاکره دیگری باید شامل فشار بر رژیم اسلامی ایران برای برآوردن خواسته های زیر باشد:

– سرکوب اعتراضات در ایران را متوقف کنید

– تمام فعالان حقوق زنان ، از جمله بازداشت شدگان اخیر مخالف حجاب، باید آزاد شوند و اتهامات باید فورا و بدون قید و شرط لغو شود.

– نمایندگان رژیم اسلامی باید از کمیسیون سازمان ملل متحد در مورد وضعیت زنان اخراج شوند. جای سوال است که سازمان ملل اجازه داده و تایید کرده است که رژیم اسلامی ایران در این کمیسیون قرار گیرد. این پذیرش رسمی از سوی سازمان ملل در حالی صورت می‌گیرد که شواهد شناخته شده و مستندی وجود دارد مبنی بر آپارتاید جنسیتی، جنایت علیه زنان، قوانین زن ستیز و سرکوب زنان که به مدت 43 سال توسط رژیم اسلامی ایران تحمیل شده است.

شیوا محبوبی

سخنگوی کمیته مبارزه برای آزادی زندانیان سیاسی در ایران 

www.cfppi.org

shiva.mahbobi@gmail.com    تلفن: +447572356661

 کمیته  مبارزه برای آزادی زندانیان سیاسی از شما و سازمانتان دعوت میکند تا از طرق زیر و با حمایت  و اقدامات خود توجه را به وضعیت مدافعان و فعالان حقوق زنان زندانی در ایران جلب کنید.

• می توانید به دولت خود نامه بنویسید و از آنها بخواهید که بر رژیم ایران برای آزادی فعالان حقوق زنان فشار بیاورند.

• می توانید به دبیر کل سازمان ملل، آنتونیو گوترش، و کمیسیون سازمان ملل متحد در مورد وضعیت زنان نامه نوشته و خواستار اخراج  رژیم اسلامی به دلیل جنایات علیه زنان در ایران شوید. لطفا ایمیل / توییت کنید:

دبیر کل سازمان ملل، آنتونیو گوترش

 dujarric@un.org 

  تویت @antonioguterres

   کمیسیون سازمان ملل متحد در مورد وضعیت زنان 

       پست الکترونیک؛ https://data.unwomen.org/form/contact

 @UN Women

• همچنین می‌توانید یک ایمیل/توئیت به رژیم اسلامی ایران ارسال کنید و شکنجه زندانیان از جمله «اعتراف» اجباری را محکوم کنید و خواستار آزادی فوری مدافعان حقوق زنان از جمله کسانی باشید که در ژوئیه ۲۰۲۲ به دلیل اعتراض به حجاب دستگیر شدند.

Ebrahim Raisi                     Twitter: @raisi_com

Ali Khamenei                     Email: info_leader@leader.ir       Twitter: @khamenei_ir

Permanent Mission of the Islamic regime to the UN Email:     iran@un.int

Hassan Rouhani Email: media@rouhani.ir            Twitter: @HassanRouhani 

اینرا هم بخوانید

تجمع  و راهپیمایی بازنشستگان تامین اجتماعی در اهواز و دیگر خبرها  

امروز چهارشنبه ۱۰ خرداد بار دیگر بازنشستگان و مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی اهواز در اعتراض به …