نامه هفت سناتورهای جمهوری‌خواه به بایدن: به رئیسی ویزا ندهید!

گروهی از سناتورهای جمهوری‌خواه در نامه‌ای به جو بایدن با اشاره به دست داشتن ابراهیم رئیسی در نقض گسترده حقوق بشر در ایران، از رئیس جمهور ایالات متحده خواستند تا از اعطای ویزا به رئیسی برای سفر به آمریکا خودداری کند.

هفت سناتور جمهوری‌خواه در نامه‌ای به جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده از او خواستند تا با درخواست ویزای ابراهیم رئیسی و هیات همراهش برای سفر به نیویورک به منظور شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل مخالفت کند.

این نامه را سناتورها چاک گرسلی، ریک اسکات، مارکو روبیو، تام‌کاتن، تد کروز، جونی ارنست و مارشا بلکبرن امضا کرده‌اند.

این سناتورها در نامه خود تاکید کردند: «دست داشتن رئیسی در کشتار جمعی و تلاش‌های حکومت ایران برای ترور مقامات ایالات متحده در خاک آمریکا، اجازه ورود رئیسی و همراهانش به آمریکا را به تهدیدی غیرقابل توجیه برای امنیت ملی تبدیل می‌کند.»

سناتورهای جمهوری‌خواه در نامه خود همچنین از رئیسی به عنوان ”ناقض دیرینه حقوق بشر” یاد کردند و افزودند که او در اعدام‌های سال ۱۳۶۷ دست داشته است که در طی آن، زندانیان ”بدون حق تجدید نظر یا محاکمه عادلانه” به اعدام محکوم شدند.

امضاکنندگان یادآور شدند که رئیسی در سال‌های بعد همچون اعتراض‌های بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ و در زمان ریاستش بر قوه قضائیه نیز همچنان به نقض حقوق بشر ادامه داد و به همین دلیل، تحت تحریم‌های آمریکا قرار گرفت.

این سناتورهای جمهوری‌خواه با اشاره به انتشار گزارش‌هایی مبنی بر تلاش سپاه قدس جمهوری اسلامی برای ترور برخی از مقام‌های ارشد فعلی و سابق آمریکایی تصریح کردند: «موافقت با سفر رئیسی به ایالات متحده، با توجه به حضور احتمالی عوامل سپاه در هیات همراه او، امنیت ملی آمریکا را به شدت به خطر می‌اندازد.»

امضاکنندگان در پایان نامه تاکید کردند که نقش ابراهیم رئیسی در نقض حقوق بشر و تلاش حکومت ایران برای قتل مقام‌های آمریکایی حتی ”بیشتر از آن است که رئیسی از دریافت ویزای سفر به آمریکا محروم شود.”

دویچه وله

اینرا هم بخوانید

پرتاب ماهواره خیام جمهوری اسلامی از ایستگاه فضایی بایکونور قزاقستان توسط روسیه

فارس نوشت ماهواره ای خیام جمهوری اسلامی از ایستگاه فضایی بایکونور قزاقستان به فضا پرتاب شد. …