تجمعات بازنشستگان تامین اجتماعی در اردبیل و اهواز

اعتراضات بازنشستگان تامین اجتماعی در اشکال مختلف ادامه دارد. روز ۱۵ مرداد بازنشستگان تامین اجتماعی در شهرهای اهواز و اردبیل در اعتراض به گرانی ها، خلف وعده ها و گذشت نیمی از سال و روشن نشدن تکلیف میزان افزایش حقوق ها و بی پاسخ ماندن خواستهای دیگرشان دست به تجمع زدند.

در اهواز بازنشستگان با شعارهای کارگر زندانی آزاد باید گردد، بازنشسته زندانی آزاد باید گردد صدای اعتراض خود را به دستگیری همکارانشان بلند کرده و بر آزادی فوری آنان تاکید کردند. در این تجمع اعتراضی بازنشستگان با شعار ” معیشت، منزلت حق مسلم ماست” پیگیر خواستهای معیشتی خود شدند.

بازنشستگان تامین اجتماعی در اردبیل نیز در روز ۱۴ مرداد تجمع داشتند و ورود هاشم موسوی مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی به اداره تامین اجتماعی اردبیل را با فریاد شعارهایشان به صحنه اعتراض خود تبدیل کردند. در این حرکت اعتراضی بازنشستگان با شعارهای “تا حق خود نگیریم از پا نمی نشینیم “، “وعده وعید کافیه سفره ما خالیه” بر ادامه اعتراضاتشان تاکید کردند.

بعد از تهدید های تلفنی و احضار های متعدد بیش از ۱۲ نفر از بازنشستگان تامین اجتماعی در اهواز توسط اطلاعات سپاه و بازجویی ها و تعهد سپردن ها، سرانجام در روز جمعه ۳۱ تیرماه شمار زیادی از سرکوبگران حکومت به منازل ۵ نفر از بازنشستگان یورش برده و پس از جمع آوری موبیل و کامپیوتر و لپ تاپهایشان آنها را با دستبد و چشم بند دستگیر کرده و به بازداشتگاه هایشان روانه کردند. در برخورد به این موضوع نهادهای مختلف کارگری با بیانیه های اعتراضی خود این سرکوبگریها را محکوم کرده و حمایت خود را از خواستها و مطالبات بازنشستگان اعلام داشتند. بازنشستگان در اهواز علیرغم گرمای طاقت فرسا بصورت گروهی به تجمعات خود ادامه داده و با فریاد شعارها بر آزادی همکاران بازداشتی و پیگیری خواستها و مطالباتشان تاکید کردند. طبق آخرین گزارشات در روز ۱۲ مرداد دو تن از بازنشستگان بازداشتی به اسامی اکبری بیرگانی و برون با وثیقه های ۵۰۰ میلیون تومانی موقتا آزاد شدند. اما سه نفر دیگر آنها به اسامی “رهداری، اسدی نیا و گرگان”هنوز در بازداشت بسر میبرند. گفتنی است که قبلا برای سه نفر دیگر از بازنشستگان تامین اجتماعی در اهواز به اسامی ظهرابی ، کامروا و سعیداوی پرونده امنیتی تشکیل شده و آنها پس از بیست روز بازداشت در سلول انفرادی، با سپردن وثیقه پانصد میلیونی موقتا آزاد شدند. همچنین بنا بر گزارشهای منتشر شده از سوی سندیکای نیشکر هفت تپه حسن طرفی در هفته قبل از آن بازداشت شده بود. بازنشستگان زندانی در سنین بالای شصت و هفتاد سال از بیماریهای مختلفی رنج میبرند. بازنشستگان تامین اجتماعی خوزستان اعلام داشته اند که جمهوری اسلامی در قبال جان آنها مسئول است و در صورت عدم آزادی فوری آنان، تجمعات اعتراضی خود را به مقابل دادگستری خوزستان در اهواز منتقل خواهند کرد.

گفتنی است که اسماعیل گرامی یکی دیگر از بازنشستگان زندانی است که در فروردین ۱۴۰۰ بخاطر مطالبه گری اش بازداشت و با چهار سال حکم در زندان است. به گفته همسرش ژاله روحزاد او با کلکسیونی از بیماریهای ریز و درشت بجامانده از دوران کار در کارخانه های مختلف و در نبود امکانات بهداشتی و تغذیه و محروم از دیدار عزیزانش در زندان است. ژاله روحزاد همچنین از ابتلای اسماعیل گرامی به بیماری خطرناک کرونا و اینکه بخاطر تب بالا دچار تشنج شده و مخالفت وی به زدن دست بند و پا بند جهت انتقال به بیمارستان خبر داده و عواقب حال اسماعیل گرامی را بر عهده مسئولین امنیتی زندان میداند. حزب کمونیست کارگری این رفتار جنایتکارانه در قبال اسماعیل گرامی را محکوم میکند و بر آزادی فوری و بدون قید و شرط او و دیگر بازنشستگان بازداشتی تاکید دارد. حزب همگان را به اتحاد علیه سرکوبگری های حکومت فرا میخواند.

نیمی از سال میگذرد و هنوز تکلیف میزان افزایش حداقل مستمری بازنشستگان روشن نیست و آنها بین مجلس و دولت پاسکاری میشوند. بعلاوه اینکه دیگر مطالبات آنها پاسخ نگرفته است. بازنشستگان خواهان لغو مصوبه دولت مبنی برای افزایش ناچیز ده درصدی حقوقها هستند که یک تعرض آشکار به زندگی و معیشتشان است. اجرای همسان سازی و افزایش حقوقها به بالای خط فقر هجده میلیونی، درمان و تحصیل رایگان و داشتن حق مسکن، آزادی همکاران زندانی و پایان دادن به امنیتی کردن مبارزات از جمله خواستهای بازنشستگان است. حزب کمونیست کارگری قاطعانه از خواستها و اعتراضات بازنشستگان حمایت میکند. بازنشستگان شایسته وسیعترین حمایت ها هستند.

حزب کمونیست کارگری ایران

۱۵ مرداد ۱۴۰۱، ۶ اوت ۲۰۲۲

اینرا هم بخوانید

تجمعات بازنشستگان تامین اجتماعی در اردبیل و اهواز

اعتراضات بازنشستگان تامین اجتماعی در اشکال مختلف ادامه دارد. روز ۱۵ مرداد بازنشستگان تامین اجتماعی …