حمله به سلمان رشدی؛ تعدادی از اعضای کنگره آمریکا: “مذاکره با ایران را متوقف کنید”

تعدادی از اعضای کنگره آمریکا در توییتر و دیگر شبکه‌های اجتماعی خواهان توقف مذاکرات اتمی با ایران پس از اقدام به قتل سلمان رشدی شده‌اند.

مارکو روبیو، سناتور جمهوری‌خواه از فلوریدا با اشاره به تعیین جایزه از سوی یک بنیاد ایرانی برای قتل سلمان رشدی، در توییترش نوشت: «امروز او [سلمان رشدی] در آمریکا مورد حمله با چاقو قرار گرفت. چرا بایدن همچنان به مذاکره برای رسیدن به “توافق” با این تروریست‌‌‌ها در تهران را ادامه می‌دهد؟»

سناتور جمهور‌ی‌خواه تام کاتن از ایالت ارکانزاس در توییتش با اشاره به “فراخوان رهبران ایران برای قتل سلمان رشدی” نوشت: «ما می‌دانیم که آنها امروز هم تلاش می‌کنند مقامات آمریکایی را ترور کنند. بایدن باید فورا مذاکره با این رژیم تروریستی را پایان دهد.»

اشاره تام کاتن به اقامه دعوا از سوی وزارت دادگستری آمریکا علیه یک عضو سپاه پاسداران به نام “شهرام پورصفی” به اتهام قصد ترور جان بولتون، مشاور امنیت ملی ترامپ است.

انتقاد از بیانیه کاخ سفید

مارک دوبوویتس، مدیر و موسس بنیاد دفاع از دموکراسی در واشنگتن در توییترش نوشته است: «بیانیه همدردی پرزیدنت بایدن، فتوای رژیم ایران مبنی بر قتل رشدی و نقشی را که رژیم برای چندین دهه در تحریک پیروانش به قتل او ایفا کرده، نادیده می‌گیرد.»

براساس بیانیه‌ای که کاخ سفید شنبه شب ۱۳ اوت منتشر کرد، رئیس جمهوری آمریکا سلمان رشدی را نمادی برای “حقیقت، شجاعت، ایستادگی و بیان بی‌پروای عقاید” نامید و گفت که این ارزش‌ها “ایده‌آل‌هایی است که جهان به آن نیاز دارد”.

در بخش دیگری از این بیانیه، بایدن گفت که در همبستگی با سلمان رشدی و همه حامیان آزادی بیان، بر تعهد خود به ارزش‌های آزادی در آمریکا تاکید می‌کند.

“گری ویس” نویسنده آمریکایی نیز در انتقاد به بیانیه کاخ سفید درباره حمله به سلمان رشدی، این بیانیه را “وحشتناک” توصیف کرده و گفته است: «هیچ شکی در این که ایران برای سر او [سلمان رشدی] جایزه تعیین کرده یا این فتوای قتل او توسط آیت‌الله [خمینی] در سال‌های ۲۰۰۵ و ۲۰۱۹ مجددا مورد تایید قرار گرفته است، وجود ندارد. آیا جو بایدن همچنان مصر است که برجام نکبت را پیش ببرد؟» دویچه وله

اینرا هم بخوانید

اطلاعیه شماره ۳۲:کشتار فجیع مردم در زاهدان، جنایت علیه بشریت

روز جمعه ۸ مهر جمهوری اسلامی دست به جنایت هولناکی در زاهدان زد. تاکنون اسامی …