اقدام به خودکشی سعدا خدیرزاده، زندانی سیاسی در زندان ارومیه

سعدا خدیرزاده، زندانی سیاسی که بیش از ۱۰ ماه است در زندان ارومیه به سر می‌برد، در پی تهدید ماموران اداره حفاظت اطلاعات زندان اقدام به خودکشی کرد. این زندانی از سوی ماموران تهدید شده بود، چنانچه مقابل دوربین ظاهر نشود، پرونده‌ای پزشکی در خصوص سلامت روانی او تشکیل داده و فرزندش را به بهزیستی می‌سپارند.

بر اساس گزارشات منتشر شده در مدیای اجتماعی وی روز پنجشنبه ۲۷ مرداد، دو روز پس از آخرین بازجویی با بستن روسری به دور گردنش قصد داشت، خود را حلق آویز کند. او همچنین با خوراندن قرص به نوزادش نیز می‌خواسته به زندگی او پایان دهد اما دیگر زندانیان متوجه اقدام او شده و مانع شدند. وی پس از اقدام به خودکشی نافرجام به بهداری زندان منتقل شده‌اند.

لازم به توضیح است سعدا خدیرزاده در مهرماه ۱۴۰۰ در حالی که باردار بود، دستگیر شد. تا پنج ماه پس از بازداشت، این زندانی تفهیم اتهام نشده بوده و بعد از آن به او گفته بودند که اتهامش “عضویت در یک گروه معارض با امنیت ملی” و “همدستی در قتل” است. او اوایل اردیبهشت ۱۴۰۱ فایلی صوتی از داخل زندان به بیرون فرستاد و در آن شرح داد که ۲۲ مهرماه ۱۴۰۰ توسط ماموران وزارت اطلاعات در پیرانشهر دستگیر شده و به مدت ۲۵ روز در مکانی در وزارت اطلاعات بوده است.وی در این فایل صوتی از آزار کلامی و جنسی ماموران وزارت اطلاعات گفته بود و اینکه بازجویان از او ‌خواستند، اعتراف کند که در فرار شوهرش از ایران به او کمک کرده است.اکنون با گذشت نزدیک به یک سال با وضعیت بد جسمی و روحی وی در زندان ارومیه است. حکومت می گوید قرار است وی در دوم شهریور محاکمه شود.

اینرا هم بخوانید

فراخوان اعتصاب سراسری دانشجویان در اعتراض به بازداشت‌ها و…

در حالی که اعتراضات سراسری در ایران همچنان ادامه دارد، دانشجویان چند دانشگاه ایران اعلام …