حمله مجدد آمریکا به شبه‌نظامیان متحد ایران در سوریه

ارتش آمریکا روز چهارشنبه برای دومین روز پیاپی به مواضع شبه‌نظامیان نزدیک به ایران در سوریه حمله کرده است که می‌گوید واکنشی به حملات تازه از سوی این گروه‌ها بوده در نتیجه آن حداقل دو نفر کشته شده‌اند.

فرماندهی مرکزی آمریکا، سنتکام، در بیانیه‌ای گفت که در حملات روز چهارشنبه به دو مرکز در سوریه سه وسیله نقلیه و تجهیزات مورد استفاده در حملات شبه نظامیان را منهدم کرده است.

در این بیانیه آمده است: «ارزیابی‌های اولیه حاکیست که دو یا سه پیکارجوی مظنونِ تحت حمایت ایران که یکی از حملات را ترتیب داده بودند در عملیات متقابل آمریکا کشته شده‌اند.»

در بیانیه سنتکام آمده است که حملات شبه نظامیان بعد از ساعت هفت عصر با چندین راکت به داخل یک محوطه پشتیبانی ماموریت به نام «کونوکو» واقع در شمال شرق سوریه شروع شد و لختی بعد راکت‌های بیشتری در اطراف این محوطه فرود آمد.

راساس این بیانیه یک پرسنل نظامی آمریکا در این حملات جراحات خفیفی برداشت اما به خدمت بازگشت. دو پرسنل دیگر به خاطر جراحات خفیف تحت ارزیابی هستند.

ارتش آمریکا گفت که در پاسخ خود از هلیکوپترها استفاده کرده است و افزود: «واکنش ما متناسب و حساب شده بود. ایالات متحده به دنبال درگیری با ایران نیست، اما تدابیر لازم برای دفاع و حفاظت از افراد خود را اتخاذ خواهد کرد.»

همزمان پنتاگون می‌گوید که رد بقایای پهپاد مورد استفاده در حمله روز ۱۵ اوت علیه نیروهای آمریکایی در سوریه مستقیما به ایران می‌رسد.

ارتش آمریکا پیشتر در روز سه‌شنبه در واکنش به حمله روز ۱۵ اوت، حملاتی هوایی علیه تاسیسات مورد استفاده شبه نظامی متحد ایران در استان دیرالزور انجام داده بود.

گفته می‌شد که شبه نظامیان در آن روز با پهپاد پایگاه تنف را زده‌اند، که به گفته آمریکا در آن کسی مجروح یا کشته نشد.

وزارت خارجه ایران حمله روز سه شنبه آمریکا به دیرالزور را محکوم کرده و «هرگونه وابستگی» اهداف این حمله به ایران را تکذیب کرده است.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، اقدام آمریکا را «تروریستی» خواند و خواهان خروج فوری باقی‌مانده نیروهای آمریکایی از سوریه شد.

فرماندهی مرکزی ایالات متحده گفته بود که در دیرالزور «تاسیسات زیرساختی مورد استفاده شبه‌نظامیان وابسته به سپاه پاسداران» را هدف قرار داده است.

ارتش آمریکا این حملات را «اقدامی متناسب و حساب‌شده با هدف محدود کردن خطر اوج‌گیری تنش و به حداقل رساندن خطر کشته‌ها و زخمی‌ها» توصیف کرد.

کالین کال، معاون پنتاگون، روز چهارشنبه گفت که حملات آمریکا در شرق سوریه پیامی به ایران و شبه نظامیان تحت امر آن است.

او گفت براساس قطعات به دست آمده از پهپاد مورد استفاده در حمله ۱۵ اوت «معتقدیم که شواهد زیادی برای نسبت دادن آن به ایران داریم.»

به گزارش آسوشیتدپرس سازمان «دیده بان حقوق بشر سوریه» گفت که حملات سه شنبه شب آمریکا اردوگاه عیاش که در اختیار گروه فاطمیون متشکل از جنگجویان شیعه از افغانستان است را هدف گرفت. بی بی سی

اینرا هم بخوانید

کمبود معلم:گزینش آموزش و پرورش پذیرفته شدگان را رد صلاحیت می کند!۲۳ هزار کلاس درس بدون معلم

مدارس بدون معلم مانده اند، گزینش آموزش و پرورش پذیرفته شدگان آزمون استخدامی را رد …